Pasaulyje

2020.06.26 11:58

Taipėjaus atstovas: apie COVID-19 buvo įspėta ir PSO, bet čia Kinijos įtaka nusvėrė perspėjimus

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.26 11:58

Taivano kova su koronavirusu tapo sėkmės istorija, tačiau ją temdo Kinijos politiniai žaidimai. Taivano ambasadorius Baltijos šalims sako, kad jo šalis buvo išstumta, Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) priimant sprendimus kovoje su pandemija, nes to reikalavo Kinija. 

Ekspertai pabrėžia, kad Kinijos bandymai plėsti įtaką per tarptautines organizacijas jau tapo ryškėjančia tendencija, verčiančia sunerimti. Po Taipėjaus atstovo kalbos Seime, Kinijos ambasadorius paprašė Lietuvos paaiškinimų.

Kai pasaulį užklupo koronavirusas, dar ne visos šalys žinojo, su kuo susidūrė. Informacijos iš Kinijos buvo mažai, o kad plinta panašus į SARS virusą, Kinija iš pradžių neigė. Taivano ambasadorius Baltijos šalims pasakoja, kad apie koronavirusą šalis sužinojo dar gruodį, iš karto ėmė ruoštis blogiausiam scenarijui. Įspėta ir PSO, bet čia Kinijos įtaka nusvėrė perspėjimus – jokio atsako nesulaukta, todėl Taipėjus iš karto ėmėsi apsaugos priemonių. Taivanas jau turėjo patirties kovojant su SARS 2003-aisiais.

Sėkminga Taivano kova su koronavirusu – užtemdyta politinių Kinijos žaidimų

„Tai buvo labai logiškas atsakas. Bet mes privalėjome žinoti priežastį ir tikslią viruso kilmę, kad galėtume įspėti savo žmones. Bet, kaip žinote, Taivanas atsakymų negavo, todėl turėjome imtis kitų priemonių, kad juos gautume“, – sako Taivano ambasadorius Andy Chinas.

Taivanas sulaukė gausybės pagyrų iš viso pasaulio dėl to, kaip tvarkėsi su vis spartėjančia pandemija, tačiau galimybės pasidalyti patirtimi ir prisidėti prie globalios kovos – neturėjo. Kinija, laikanti Taivaną savo provincija, nesutiko šiam suteikti galimybės dalyvauti PSO asamblėjos posėdžiuose, nebent šalis pripažintų Kinijos suverenitetą. Taivanas to nesutiko padaryti.

„Tarptautiniu požiūriu žiūrint, Taivano manevro laisvė atrodytų mažėja, nes Pekinas skatina mažinti Taivano dalyvavimą arba apskritai išstumti Taivaną iš tarptautinių organizacijų. Pekinas spaudžia tas valstybes, kurios vis dar turi diplomatinius santykius su sala, atsisakyti jų ir užmegzti santykius su Pekinu. Ir sakyčiau PSO problema yra šios didelės ir reikšmingos problemos atspindys“, – teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Konstantinas Andrijauskas.

Pasak K. Andrijausko, Kinija, dar pasibaigus Šaltajam karui, įžvelgė galimybę naudotis tarptautinėmis organizacijoms tam, kad galėtų plėsti įtaką. Dabar tai – ryškėjanti tendencija. Ne tik PSO pastarieji veiksmai tai įrodo, bet ir Jungtinėse Tautose (JT) kinų rezoliucijų palaikymas esą didesnis nei, pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų.

„Verta atsiminti, kad net Interpolo vadą turėjome kiną, kas yra sunkiai suvokiama, turinti omeny policijos ir sukarintos policijos vaidmenį, veiksmus Kinijoje visą šios valstybės egzistavimo laikotarpį, šiuo atveju, kalbant apie Liaudies Respubliką“, – sako K. Andrijauskas.

Apie Kinijos įtaką jau ne pirmus metus kalba ir Lietuvos žvalgyba. Naudojamasi ir ekonominėmis, ir technologinėmis priemonėmis. Po LRT tyrimo ir institucijų vertinimo nustatyta, kad Lietuvoje naudojamos kiniškos kameros susietos su Rusijos serveriais.

„Europos Sąjunga turi daug standartų, todėl kiekvienam produktui – ar medicinos priemonėms, ar technologijoms, turi galioti aiškūs kriterijai. Jei institucijos pačios nustatytų griežtas taisykles, situacija galėtų keistis“, – teigia Taivano ambasadorius.

Kinija atmeta Lietuvos žvalgybos pateiktus faktus. Pasak Seimo nario Manto Adomėno, Lietuva turi kritiškai vertinti Kiniją ir ieškoti būdų kaip paremti tokias šalis, kaip Taivanas.

„Kinijos agresija, nors ji kelia didžiulę grėsmę, bet ji kartu ir verčia mobilizuotis. Vakarai tą jau pamatė. Britai tą jau pamatė. Japonija tą pamatė ir manau, kad signalas ir mums – mes negalime užsimerkę tikėti tuo pūkuotos, geros Kinijos mitu, kuriuo bando prisidengti. Kad čia – tik ekonomika. Ne, tai yra neo-imperialistinė agresija ir kuo anksčiau atsimerksime, tuo patirsime mažiau žalosׅ“, – tvirtina politikas.

Ekspertai pabrėžia, kad nuo kitų metų Lietuvoje prasidėsiantis 5G ryšio diegimas gali ir neapsieiti be Kinijos.