Pasaulyje

2020.06.25 12:41

Nausėda paskutinę minutę persigalvojo ir į kasmetinį Baltijos šalių vadovų susitikimą nevyksta

papildyta prezidentūros komentaru; atnaujinta 15.26
Julija Šakytė, LRT.lt2020.06.25 12:41

Estijos mieste Kuresarėje turėjo vykti kasmetinis visų trijų Baltijos šalių prezidentų susitikimas. Vis dėlto Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paskutinę minutę nusprendė likti Lietuvoje, rašoma Estijos prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Ketvirtadienį Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir Latvijos prezidentas Egils Levits susitiks Saremos saloje aptarti bendradarbiavimą Europos Sąjungoje (ES) regioninio saugumo klausimais, taip pat bendradarbiavimą kibernetinėje srityje ir aplinkosaugos klausimais.

Tačiau, kaip praneša Estijos prezidentūra, Lietuvos vadovas G. Nausėda paskutinę minutę persigalvojo ir į kasmetinį Baltijos šalių vadovų susitikimą neatvyks. Nurodoma priežastis – šalies vidaus reikalai.

LRT.lt atsiųstame pranešime G. Nausėdos atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis informavo, kad prezidentas kelionės atsisakė, nes nebuvo galutinai susitarta dėl Astravo AE elektros pirkimo klausimo.

„Trišalis Baltijos šalių vadovų susitikimas buvo planuotas seniai ir jam derinta darbotvarkė. Joje buvo numatytos kelios temos: Baltijos regiono saugumas, kovos su pandemijos padariniais priemonės, ES darbotvarkė. Tarp svarstytinų klausimų buvo planuota kalbėti ir apie energetinį saugumą ir elektros nepirkimą iš nesaugios Astravo AE.

Iki Baltijos šalių vadovų susitikimo energetikos ar ekonomikos ministrams nepavyko pasiekti trišalio susitarimo dėl atnaujintos elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos. Prezidento nuomone, pirmiausia reikėtų pabaigti derybas, turėti konkrečius sprendimus ir derybų rezultatus, tuomet susitikti aukščiausiu lygiu aptarti tolesnį šalių veiksmų planą, – rašoma LRT.lt pateiktame atsakyme.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas LRT RADIJUI pabrėžė, kad derybos su Estija ir Latvija toliau tęsiamos ministrų lygiu.

„Tai yra prezidento sprendimas. Situacija dabar tokia, kad derybos toliau tęsiamos. Taip, šiandien sprendimų ir sutarimų nesame pasiekę, tačiau dirbame, kad tai būtų atlikta“, – LRT RADIJO laidai „Lietuvos diena“ sakė ministras.

Ž. Vaičiūno teigimu, „ministrų derybinis procesas“ dar nebuvo užbaigtas ir buvo ne visos galimybės išnaudotos „Likęs vienas pagrindinių klausimų dėl Latvijos ir Estijos viena ar kita forma įsipareigojimo (nevykdymas – LRT) nepirkti elektros iš nesaugių trečiųjų šalių elektrinių. Tai yra objektas, dėl kurio dabar diskutuojame“, – teigia ministras.

Savo ruožtu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis LRT RADIJUI sako, kad stringant susitarimo paieškoms, turėtų būti pakeistas derybininkas, o juo galėtų būtų Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Kaip rašoma pranešime, diena prasidės vieša atvykimo ceremonija Kuresarės centrinėje aikštėje, po kurios vyks prezidentų oficialus susitikimas ir spaudos konferencija. Prezidentas E. Levitsas taip pat pasodins ąžuolą Kuresarės pilies parke, valstybių vadovai aplankys Kalio meteorito kraterį.

Susitikimas vyksta Kuresarėje, siekiant atkreipti dėmesį į vietinį turizmą Baltijos šalyse ir pakviesti gyventojus šią vasarą atrasti gražias visų trijų šalių turizmo vietas.