Pasaulyje

2015.11.09 15:01

Rumunija: prezidentas susitiko su protestuotojais

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis pirmadienį tęs derybas dėl naujosios vyriausybės, kai senoji pasitraukė dėl tragiško gaisro naktiniame klube.

Išvakarėse K. Iohannis apsilankė pas protestuotojus Bukarešto centre ir pranešė jiems pasiūlęs ir toliau aktyviai siekti pokyčių. Protestuotojai jau šeštą naktį rinkosi reikalauti pokyčių, o ligoninėse toliau mirė apdegusieji per gaisrą. Aukų skaičius jau pasiekė 45 ir žiniasklaida klausia, kodėl Rumunijos valdžia delsė prašyti užsienio medikų pagalbos.

Vieni švilpė ir staugė, kiti šaukė „Atsistatydink“, dar kiti ragino prezidentą išvalyti politinį elitą, kai jis įvykdė pažadą ir atėjo pasikalbėti su protestuotojais. Rumunijos prezidentas dabar turi sudaryti naują vyriausybę, kai seniai kritikuotas dėl korupcijos premjeras trečiadienį atsistatydino, prisiimdamas atsakomybę dėl gaisro naktiniame klube.

Didžiausia per dešimtmečius tragedija tapo korupcijos ir valdžios neveiklumo simboliu ir į gatves išėjo milžiniškos minios. Tiesa, Bukarešto centre prezidentą pasitiko tik apie tūkstantį protestuotojų, kur kas mažiau negu 30 tūkst. žmonių jūra pirmosiomis protestų dienomis. K. Iohannis pareiškė, kad nei jie vieni nesugebės pakeisti šalies, nei jis vienas, todėl paragino veikti drauge. Vėliau Feisbuke jis parašė pamatęs ne tik maištą, bet ir vilčių, kad padėtis pasikeis.

„Ne tokios Rumunijos noriu. Aš čia už permainas. Visapusiškus pokyčius. Visapusiškus“, – sakė prezidentas.

Tačiau žinios iš ligoninių niūrios. Sekmadienį skraidinamas į Šveicariją mirė per gaisrą ant scenos grojusios sunkiojo roko grupės būgnininkas ir dar trys žmonės. Iš šimto liekančiųjų ligoninėse keturiasdešimties būklė labai sunki. Dvi dešimtys išskraidinta į įvairias Vakarų Europos ligonines.

Žiniasklaida piktinasi, kad valdžia ėmė tartis dėl užsienio pagalbos per vėlai, nors gydytojai iš pat pradžių sakė, kad priimtų bet kokią pagalbą. Tyrimas dar turės atsakyti į daugelį klausimų apie gaisrą, bet jau aišku, kad trys suimti jo savininkai neturėjo leidimų netgi rengti koncertų, ką jau kalbėti apie pirotechninius pasirodymus. Kažkas buvo užmerkęs akis, kad klubo garso izoliacija buvo degi, o atsarginių išėjimų nebuvo – aplaidumas, o ko gero ir korupcija, tapusi mirtina.