Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.08 13:59

Mianmaras balsuoja istoriniuose rinkimuose

BNS 2015.11.08 13:59

Mianmaro rinkėjai sekmadienį balsuoja istoriniuose rinkimuose, kurie gali iškelti prodemokratinę Aung San Suu Kyi partiją į valdžią ir reikšmingai susilpninti dešimtmečius trukusį armijos dominavimą šiai Pietryčių Azijos šaliai.  

Aung San Suu Kyi populiarumą rodė ir tai, kad šią opozicijos lyderę, kuri segėjo tradicinį sijoną ir buvo su jos skiriamuoju ženklu tapusiomis gėlėmis plaukuose, jai balsuojant Jangone apsupo dešimtys reporterių.

Šalininkai susigrūdo mokyklos, kurioje buvo įrengta rinkimų apylinkė, kieme ir šaukė „Pergalė! Pergalė!“, kai ši miniatiūrinio sudėjimo demokratijos didvyrė yrėsi per minią.

Jos Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD) mano, kad teisingas balsavimas iškels ją į vyriausybę – po dešimtmečius trukusios kovos su armijos diktatūra.

Tačiau Aung San Suu Kyi, Nobelio premijos laureatei, pagal armijos parengtą konstituciją draudžiama tapti prezidente ir NLD dar laukia sunki kova, nes ketvirtis vietų parlamente vis dar yra skirta kariškiams.

Sostinėje Neipide prezidentas Theinas Seinas, kuris kažkada buvo aukščiausio rango chuntos generolas, atidavęs savo balsą šypsojosi kameroms ir rodė purpuriniu rašalu išteptą mažąjį pirštą.

Jo valdančioji Sąjungos solidarumo ir vystymosi partija (USDP), armijos remiamas monstras, kuriame apstu buvusių armijos kadrų, yra pagrindinė kliūtis NLD pergalei.

Daugelis rinkėjų vis dar nervinasi dėl to, kaip įtakinga armija reaguos, jei pralaimės, ir nerimauja dėl sukčiavimo, kuris temdė ankstesnius rinkimus.

Tačiau atidavęs savo balsą sostinėje, Mianmaro armijos vadas sakė, kad jo kariai gerbs rinkėjų balsą.

„Taip kaip laimėtojas sutinka su rezultatais, turėtų (sutikti) ir pralaimėtojas“, – sakė jis reporteriams.

Visoje šalyje prie rinkimų apylinkių nusidriekė žmonių, kurių daugelis segėjo tradicinius sijonus, eilės.

Aung San Suu Kyi kaimiškojoje Kaumu apygardoje, į kurią opozicijos lyderė nuvyko atidavusi savo balsą, susirinko minios žmonių, kurie šypsojosi ir mojo.

„Labai jaudinausi ir taip nerimavau (dėl to), jog galiu kažką padaryti ne taip, kad mano rankos drebėjo“, – pasakodama apie tą akimirką, kai atidavė savo balsą, sakė žuvų pardavėja Kay Khine Soe.

„Galvojau, kad jei suklysiu, mano balsas gali pradingti“, – pridūrė ši 37 metų moteris.

Mianmare juntamas didelis permainų troškimas. Po penkių dešimtmečių, kai chunta brutaliai, smurtu ir kalėjimu, slopino oponentus, 2011 metais režimas staiga perdavė valdžią pusiau civilinei vyriausybei, kuriai vadovavo buvę generolai.

Nuo to laiko vykdytos didelės reformos išlaisvino ekonomiką ir atnešė daug laisvių izoliuotai, nuvargintai liaudžiai.

Balsavimo teisę šiuose rinkimuose, kurie didžiulėje ir skurdžioje šalyje pateikė nemažų logistinių iššūkių, turi maždaug 30 mln. žmonių.

Rinkimų pareigūnai anksčiau tvirtino, kad balsavimas einasi gerai, bet NLD vėliau paskelbė įtarimus dėl USDP vykdyto balsų pirkimo viename kaime Ajejarvadžio deltoje.

Rinkimų apylinkės bus uždarytos 16 val. (11 val. 30 min. Lietuvos laiku) ir tada dėmesys nukryps į NLD būstinę Jangone, kur prasidės neoficialus vietų skaičiavimas.

Oficialių rezultatų nesitikima bent iki pirmadienio ryto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi