Pasaulyje

2015.11.07 19:06

JT: Sirijos konflikte rugpjūtį buvo panaudotos garstyčių ir chloro dujos

BNS 2015.11.07 19:06

Jungtinių Tautų cheminių ginklų priežiūros agentūra penktadienį patvirtino su „didžiausiu įmanomu patikimumu“, kad rugpjūtį per Sirijos sukilėlių ir džihadistų susirėmimus buvo panaudotos garstyčių dujos, kurios „tikriausiai“ nusinešė vieno vaiko gyvybę.

Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) ekspertai taip pat nustatė, kad kitos nuodingosios cheminės medžiagos, kaip chloras, tikriausiai buvo panaudotos kaip ginklas per kovo mėnesį surengtą ataką šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje, sakoma agentūros pranešime.

Kelioms misijoms ištyrus įtariamus cheminio ginklo panaudojimo atvejus Sirijoje, OPCW vadovas išsiuntė tris ataskaitas 192 JT narėms.

Viena tokių atakų buvo rugpjūčio 21 dieną Marės miestelyje šiaurinėje Alepo provincijoje, kur „nevyriausybiniai veikėjai esą panaudojo cheminį ginklą“, o OPCW grupė atliko tyrimą

Ekspertai paėmė mėginių ir „apklausė du paveiktus asmenis“, taip pat jų gydytojus.

„Šiuo atveju tyrėjų grupė galėjo patvirtinti su didžiausiu įmanomu patikimumu, kad mažiausiai du žmonės buvo paveikti garstyčių dujų ir kad labai tikėtina, jog šio cheminio ginklo poveikis sukėlė vieno kūdikio mirtį“, – sakoma OPCW pranešime.

OPCW šaltiniai vėliau ketvirtadienį sakė naujienų agentūrai AFP, kad tyrėjai pirmąkart per jau ilgiau negu ketverius metus nesiliaujantį konfliktą patvirtino, jog Sirijoje buvo panaudotos potencialiai mirtinos garstyčių dujos (ipritas).

Ši medžiaga, pirmąkart panaudota kaip cheminis ginklas per Pirmąjį pasaulinį karą, sukelia skausmingas odos pūsles, dirgina akis, taip pat sukelia smarkų akių vokų tinimą, todėl nukentėjusieji laikinai apanka.

Jeigu organizmą paveikia didesnė iprito dozė, išsivysto vidinis ir išorinis kraujavimas bei smarkiai pažeidžiami plaučiai.

Kadangi OPCW neturėjo įgaliojimų paskelbti kaltininkus, aktyvistai penktadienį apkaltino džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojus, kad šie panaudojo garstyčių dujas per užsitęsusias kautynes dėl Marės kontrolės.

Nevyriausybinė medicinos organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF), kurios viena lauko klinika veikė netoli šio miestelio, gydė keturis vienos šeimos narius, kuriems pasireiškė „cheminių medžiagų poveikio simptomai“ po puolimo Marėje.

Vietos gyventojai pasakojo MSF matę „geltonas dujas“, kai į jų namą pataikė minosvaidžio sviedinys.

Per kitą tyrimą OPCW ekspertai aiškinosi kaltinimus, kad nuodingos cheminės medžiagos kovo mėnesį buvo panaudotos Idlibo provincijoje.

Jie „padarė išvadą, kad per įtariamus incidentus kaip ginklas tikriausiai buvo panaudota viena arba daugiau nuodingų cheminių medžiagų, taip pat ir chloras“.

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ kaltino Sirijos prezidento Basharo al Assado  pajėgas, kad šios iš orlaivių mėtė chloro pripildytas statines į sukilėlių kontroliuojamas teritorijas per šešias atakas kovo 16–31 dienomis.

Tačiau tirdama trečią incidentą, kai Sirijos vyriausybė pranešė, kad jos kariai rugpjūčio 29 dieną buvo paveikti nuodingų cheminių medžiagų Džobaro regione Damasko rytinėse prieigose, OPCW „negalėjo patikimai nustatyti, ar kokia nors cheminė medžiaga buvo panaudota kaip ginklas“.

2014 metų rugsėjį OPCW patvirtino, kad chloro dujos buvo „sistemingai ir pakartotinai“ naudojamos kaip cheminis ginklas Sirijos šiauriniuose kaimuose anksčiau tais metais. Organizacija nurodė, kad tokių atakų buvo Talmaneso, al Tamanos ir Kafr Zeitos kaimuose.

Dabar OPCW ketina surengti specialią misiją, kad nustatytų, kas atsakingas už mirtinai pavojingų dujų panaudojimą.

2013 metais, po šimtus gyvybių nusinešusios atakos Damasko priemiesčiuose, per kurią buvo panaudos zarino dujos, Sirijos vyriausybės susitarė su Rusija ir Jungtinėmis valstijomis, kad perduos OPCW visą savo cheminių ginklų arsenalą, kuris turės būti sunaikintas.

B. al-Assado vyriausybė tuo metu deklaravo turinti daugiau negu 19 tonų garstyčių dujų.

Tačiau aktyvistai nurodė, kad IS tikriausiai sugebėjo gauti iprito, slapta atsigabenusi jo per Turkiją arba Iraką.