Pasaulyje

2015.11.07 16:37

EP pirmininkas: ES ir Irano santykiai pasiekė svarbų etapą

ELTA 2015.11.07 16:37

Po to, kai liepos mėnesį tarp galingiausių pasaulio valstybių ir Irano buvo pasiektas susitarimas dėl šios šalies branduolinės programos, santykiai tarp Irano ir Europos Sąjungos (ES) pasiekė „lemtingą etapą“, šeštadienį lankydamasis Teherane teigė Europos Parlamento (EP) pirmininkas Martinas Schulzas, praneša „EUbusiness“.

„Mes pasiekėme susitarimo vykdymo etapą, po kurio gali atsiverti durys ekonominiam bendradarbiavimui ir teigiamai ekonomikos plėtrai“, – sakė M. Schulzas per spaudos konferenciją Teherane, kurioje dalyvavo ir Irano parlamento pirmininkas Ali Larijanis.

ES spalį pranešė parengusi teisinį reglamentavimą, kuris panaikintų sankcijas, nukreiptas prieš Iraną, kai tik šis apribotų savo branduolinę programą.

ES apie tai paskelbė netrukus po to, kai JAV prezidentas Barackas Obama nurodė JAV valdžiai imtis veiksmų nutraukti sankcijas prieš Iraną.

JAV ir ES sankcijos Iranui pasirodė esančios labai skausmingos, milijardinės vertės šalies turtas buvo įšaldytas užsienyje, dėl ko nuo naftos gavybos priklausomam Iranui trūko investicijų ir technologijų.

M. Schulzas Teherane lankėsi vienos dienos vizito Irano parlamento kvietimu. Tai pirmasis EP pirmininko vizitas Irane.

Per spaudos konferenciją jis teigė, kad Iranas turi lemiamą vaidmenį regioniniam stabilumui, ypač Sirijoje.

Irano ir Vakarų valstybių atstovai spalį dalyvavo Vienoje surengtose derybose dėl situacijos Sirijoje ir siekė išspręsti ketverius metus ten vykstantį konfliktą. Sirijos valdžia ir opozicija susitikime nedalyvavo.

Iranas ir Rusija remia Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą, o Vakarų valstybės reikalauja jo atsistatydinimo.

Irano parlamento pirmininkas A. Larijanis per šeštadienio susitikimą su M. Schulzu teigė, kad „kaltės dėl ypač opių regioninių problemų suvertimas vienam žmogui yra strateginė klaida“. Jis pridūrė, kad „vertėtų sukurti planą, kaip pašalinti teroristinius judėjimus iš regiono“.