Pasaulyje

2015.11.06 09:06

Rumunijoje paskirtas laikinasis premjeras, vyriausybei atsistatydinus po tragiško gaisro naktiniame klube

BNS2015.11.06 09:06

Rumunijos prezidentas ketvirtadienį paskyrė švietimo ministrą Soriną Campeanu laikinuoju premjeru, pakeisiančiu Victorą Pontą, kuris atsistatydino kilus dideliems protestams prieš vyriausybę, išprovokuotiems pražūtingo gaisro viename naktiniame klube.  

Prezidentas Klausas Iohannisas paskyrė S. Campeanu vadovauti laikinajai administracijai prieš derybas su partijomis dėl naujos vyriausybės suformavimo.

V. Ponta pasitraukė iš posto trečiadienį, kai praeitą savaitgalį įvykęs šiurpus gaisras viename Bukarešto naktiniame klube nusinešė 32 žmonių gyvybių ir paskatino dešimtis tūkstančių protestuotojų išeiti į gatves ir, per šalį nusiritus sielvarto ir pykčio bangai, reikalauti „esminių pokyčių“ vyriausybėje.

Paaiškėjo, kad klubas, kuriame įvyko ta tragedija, neturėjo teisės rengti koncertus arba pirotechnikos šou, dėl kurio įsiplieskė gaisras.

Daugelis protestuotojų praeitą penktadienį įvykusią tragediją klube „Colectiv“ laikė ženklu, kad nevyksta jokie pokyčiai vienoje ir neturtingiausių ir labiausiai korupcijos paveiktų Europos šalių.

Jie protestavo prieš korupciją tarp politikų ir valdininkų, kuriuos jie laiko atsakingais už žmonių žūtį tame klube.

Demonstrantai Bukarešte skandavo „Šalin parlamentą“ ir „Mes norime laisvos Rumunijos“.

Pasak analitikų, konservatyvių pažiūrų K. Iohannisas, kuris buvo išrinktas pernai žadėdamas kovoti su korupcija, nebus lengva sukurpti naują vyriausybę.

Demonstrantai reikalavo technokratų kabineto, sakydami, kad nebepasitiki jokia politine partija.

„Visos partijos supuvusios“, – jie skandavo gatvėse.

Nors buvo minimi keli potencialūs kandidatai į premjero postą, Vašingtone įsikūrusio Europos politikos centro ekspertė Corina Rebegea sakė, kad K. Iohannisas neturės galimybės parinkti lyderio, kuris patenkintų protestuotojus.

„Atrodo, kad Rumunija išeikvojo savo technokratų išteklius“, – ji sakė naujienų agentūrai AFP.

K. Iohannisas ketvirtadienį nurodė, kad atsižvelgs į protestų bangą ir tarsis su pilietine visuomene prieš suformuodamas naują vyriausybę.

„Mačiau jus, išgirdau jus ir apsvarstysiu jūsų reikalavimus“, – sakė prezidentas.

Naujasis premjeras S. Campeanu sakė, kad laikinoji vyriausybė turėtų toliau planuoti 2016 metų šalies biudžetą, kuris turėtų būti pateiktas parlamentui šį mėnesį, nors ji neturi įgaliojimų teikti naujų įstatymų projektus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt