Pasaulyje

2020.06.13 09:50

Rytų Europoje vyksta kelios NATO ir JAV karių pratybos – kodėl dabar ir ką jos rodo?

Rikard Jozwiak, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.06.13 09:50

COVID-19 pandemija nutraukė keletą planuotų karinių pratybų, tačiau sušvelninus iki šiol taikytas griežtas ribojimų sąlygas, kai kurios iš jų tęsiamos, nors ir kiek supaprastinta forma.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Dvejos prasidėjo birželio pradžioje Lenkijoje ir Baltijos jūroje ir iš karto pritraukė viso pasaulio dėmesį, tačiau visai ne dėl logistikos tebesitęsiančios pandemijos sąlygomis. Tai, kad pratybos vyksta taip arti Rusijos teritorijos, daugelis vertina kaip JAV karinių pajėgų signalą, kad dėmesys Euopoje krypsta Rytų kryptimi pasikeitusius.

Kas tai per pratybos?

Pirmosiose Šiaurės Vakarų Lenkijoje vykstančiose pratybose dalyvauja 4 tūkst. JAV ir 2 tūkst. Lenkijos karių. Birželio 5–19 d. vyksiančiuose dvišaliuose mokymuose numatytos Lenkijos pratybos ore ir divizijos dydžio karinio vieneto persikėlimas per upę.

„Sąjungininkų dvasia“ (angl. „Allied Spirit“) vadinamos pratybos turėjo būti siejamos su kur kas didesniais JAV vadovaujamais kariniais mokymais Europoje „Defender Europe 2020“, kuriuos dėl COVID-19 pandemijos teko smarkiai apkarpyti.

Kitos pratybos – „BALTOPS 20“ – rengiamos birželio 7–16 d. Baltijos jūros regione. Kasmet nuo 1972 m. rengiamuose jūriniuose kariniuose mokymuose dalyvauja 28 jūreivių daliniai, 28 orlaiviai ir iki 3 tūkst. karių iš 19 valstybių, iš kurių tik Suomija ir Švedija nėra NATO narės.

Abejų pratybų tikslas yra pademonstruoti jose dalyvaujančių valstybių ryžtą kovoti su bet kokiomis galimomis grėsmėmis ir pagerinti nacionalinių kariuomenių „sąveikumą“, kovojant žemėje, jūroje ir ore.

Kokį poveikį pratyboms turėjo COVID-19?

Pandemija privertė kariuomenių vadus keisti ir sumažinti „Defender Europe 2020“ apimtis. Iš pradžių buvo planuojama, kad pratybų metu Europoje bus dislokuotos didžiausios JAV kariuomenės pajėgos per 25 metus, įskaitant 20 tūkst. karių, o devynios NATO narės tobulins karinius manevrus keliose Europos šalyse.

Kol dėl pandemijos dar nebuvo spėjusi uždaryti didesnė kontinento dalis, į Europą atvyko 6 tūkst. JAV karių ir 3 tūkst. technikos vienetų. Beveik visą pirminį planą teko mesti į šiukšlių dėžę, tačiau gegužės viduryje buvo duota žalia šviesa JAV–Lenkijos pratyboms.

„BALTOPS 20“ planus taip pat teko keisti. Siekiant sumažinti viruso plitimo riziką, žemės operacija atšaukta, paliekant tik jūroje ir ore suplanuotus pratybų elementus. Tai reiškia, kad atsisakoma standartinių jūrinių karinių mokymų elementų, tokių kaip išsilaipinimas iš amfibijų, karių apsikeitimas laivuose ir perlipimas į prekybinį laivą.

Ar šios pratybos nukreiptos prieš Rusiją?

JAV ir NATO karinė vadovybė suskubo pareikšti, kad visos pratybos yra „gynybinio pobūdžio“. Neapolyje dislokuoto JAV 6-ojo jūrų laivyno vadė Lisa Franchetti žurnalistams sakė, kad „BALTOPS 20“ nereikėtų interpretuoti kaip grėsmės kuriai nors konkrečiai šaliai, pratybos vyksta tarptautiniuose vandenyse ir tarptautinėje oro erdvėje. L. Franchetti paragino Rusijos kariškius elgtis profesionaliai.

Visgi daugelis stebėtojų mano, kad Rusijos karinis jūrų laivynas bandys kaip įmanoma priartėti prie pratybų vietos, o Rusijos naikintuvai zvimbs aplink sąjungininkų lėktuvus, bandydami sukelti turbulenciją.

Neseniai vienas oficialus NATO pareigūnas RFE / RL sakė, kad vien per 2019 metus sąjungininkų orlaiviai buvo priversti net 290 kartų kilti į dangų, kad palydėtų ar sektų virš Europos skrendančius Rusijos karinius lėktuvus. Nors Aljansas konkrečių skaičių atskiriems regionams nenurodo, manoma, kad daugiausia incidentų užfiksuota virš Baltijos jūros.

Pratybos „Sąjungininkų skydas“ (angl. „Allied Shield“) vyksta Dravsko Pomorskėje, esančioje maždaug už 350 km nuo Rusijos Kaliningrado eksklavo.

Paskelbus apie organizuojamus „Defender Europe 2020“ karinius mokymus, į tai reaguodama Rusija pradėjo planuoti savo karo žaidimus, tačiau prasidėjus koronaviruso pandemijai, buvo priversta juos atšaukti. Maskva ragina NATO sumažinti karinį aktyvumą ir patraukti bet kokius mokymus toliau nuo Rytų Europos, kad esą būtų išvengta bereikalingos įtampos.

Ar Rusijos kariškiai oficialiai stebės pratybas?

Ne. JAV kariuomenės pareigūnai RFE / RL sakė „nežinantys apie kokius nors Rusijos reikalavimus stebėti Lenkijoje vyksiančias „Sąjungininkų dvasios“ pratybas“.

Pagal Vienoje pasirašytą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) dokumentą, slenkstis, nuo kurio leidžiamas pratybų stebėjimas, yra 13 tūkst. karių – du kartus daugiau nei birželį planuojama suburti Lenkijoje.

Karinėms jūrų pratyboms, tokioms kaip „BALTOPS 20“, pagal Vienos dokumentą jokie pranešimo ar stebėjimo reikalavimai netaikomi.

Kodėl politiškai svarbus JAV karių dislokavimas Lenkijoje?

Dėl to, kas vyksta vakarinėje Lenkijos kaimynėje – Vokietijoje.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas patvirtino planą sumažinti nuolat Vokietijoje dislokuotų JAV karių skaičių net 9,5 tūkst. nuo šiuo metu ten esančių 34,5 tūkst. karių. Įgyvendinus šį žingsnį, JAV karių skaičius Vokietijoje sumažės iki 25 tūkstančių.

Planuojama, kad daugiau kaip 1 tūkst. iš Vokietijos išvestų karių bus perdislokuoti į Lenkiją, kur šiuo metu rotacijos pagrindais jau yra 4,5 tūkst. JAV karių.

Lenkija, kurios Vyriausybė gali pasigirti glaudžiais ryšiais su D. Trumpo administracija, ragina amerikiečius dislokuoti dar didesnes pajėgas jos teritorijoje ir tikisi, ateityje pasinaudoti ypatingai gerais santykiais su Jungtinėmis Valstijomis. Tai liudija ir faktas, kad nepaisant pandemijos, dvišalės pratybos nebuvo atšauktos.

Nereikia pamiršti ir pastaruoju metu tarp Vašingtono ir Berlyno tvyrančios įtampos dėl įvairių nesutarimų, pradedant Vokietijos noru užbaigti „Nord Stream 2“ dujotiekį, kad Rusijos dujos po Baltijos jūra galėtų tiesiogiai tekėti į Vokietiją, ir baigiant tuo, kad Vokietija nesilaiko NATO duotų įsipareigojimų bei įvairių prekybos nesutarimų, jau nekalbant apie visą puokštę įvairiausių kitų ginčų, kad ir dėl Irano branduolinės programos ar klimato kaitos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt