Pasaulyje

2020.06.12 13:49

Nausėda: Rytų partnerystei reikalinga kur kas stipresnė varomoji jėga ir entuziazmas

atnaujinta 14.15
Milena Andrukaitytė, BNS, LRT.lt2020.06.12 13:49

Rytų partnerystei reikalinga nauja Europos Sąjungos strategija, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Anot G. Nausėdos, Rytų partnerystės politiką reikia pakelti į naują lygmenį, nes jai reikalinga kur kas stipresnė varomoji jėga ir entuziazmas nei demonstruojama šiuo metu.

„Rytų partnerystės programai reikalingas naujas impulsas ir entuziazmas, demonstruojamas kaip strateginis Europos Sąjungos tikslas. Mūsų kryptis – bent taip, kaip aš ją suprantu, – Rytų partnerystės valstybių integracija ES“, – penktadienį Rytų partnerystės tema surengtame vaizdo seminare sakė prezidentas.

Buvęs Švedijos premjeras ir vienas iš programos iniciatorių Carlas Bildtas renginyje sakė, kad šiuo metu ES šalys yra susikoncentravusios į kitus klausimus.

„Programa jų darbotvarkėje neužima aukščiausios vietos. (...) Rytų partnerystė nėra krizėje, vyksta kitos krizės“, – sakė jis.

„Tai neatsitiks rytoj ar ateinančiais metais, tačiau turime visi sutarti, kad šių valstybių kryptis yra ES. Geopolitiniai pokyčiai neįvyksta per naktį“, – G. Nausėda cituojamas Prezidentūros pranešime.

Šalies vadovas taip pat pridūrė, kad kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus „aktyviai veikė kuriant Rytų partnerystės programą ir dabar ši politikos kryptis pasiekė pokyčiams palankų brandos lygmenį“.

„Tai ne tik ekonominis bendradarbiavimas, bet ir geopolitinė (iniciatyva – LRT.lt). (...) Mes norime suteikti šios šalims galimybę pasirinkti. Daug šių valstybių turi aktyvius ar įšalusius konfliktus savo teritorijose dėl pasirinkimo atsisukti į Europą“, – renginyje sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Prezidentas taip pat teigė, kad šiuo metu Rytų partnerystės politikai reikalinga „ambicinga ir ilgalaikė strategija, skirta glaudesniam Rytų Europos valstybių ir Bendrijos bendradarbiavimui, bei konkretus ES veiksmų planas artimiausiai ateičiai“. Anot šalies vadovo, savo ruožtu Rytų partnerystės valstybės turi rodyti „ryžtingą orientaciją vakarietiškų demokratinių vertybių link“.

Seminarą besiruošiant birželio 18 dieną vyksiančiam Rytų partnerystės viršūnių susitikimui surengė Rytų Europos studijų centras (RESC) ir Prezidentūra.

Vaizdo seminare dalyvavo Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas Europos Parlamento narė Anna Fotyga, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Europos Parlamento nariai Andrius Kubilius, Petras Auštrevičius.