Pasaulyje

2015.11.04 20:09

J. Trudeau prisaikdintas Kanados ministru pirmininku

BNS2015.11.04 20:09

Justinas Trudeau trečiadienį prisaikdintas 23 Kanados ministru pirmininku, stebint raudonas liberalų vėliavas iškėlusiai miniai, praėjus beveik 50 metų nuo jo tėvo vadovavimo šios šalies vyriausybei.

43 metų J. Trudeau, buvusio prancūzų kalbos mokytojo, snieglenčių sporto instruktoriaus ir barmeno, neišmušė iš vėžių varžovų politinė reklama, kurioje tvirtinta, kad jis „tiesiog dar nepasirengęs“ vadovauti Kanadai.

Tačiau iš tikrųjų spalio 19 dieną kanadiečių mylimo velionio ekspremjero Pierre‘o Trudeau sūnus pasiekė ryškią pergalę ir atvedė torius į valdžią po devynerių metų pertraukos.

Pasitikėjimą savimi spinduliuojantis J. Trudeau, kurio galvą puošia vešli tamsių, banguotų plaukų kupeta ir kurio kalbėjimo maniera kiek primena jo charizmatiškojo tėvo kalbos stilių, atrodo gerokai jaunesnis nei yra.

Iš tiesų J. Trudeau tėra tik trejais metais jaunesnis nei buvo dabar kadenciją baigiantis konservatorių premjeras Stephenas Harperis, kai šis 2006 metais pirmą kartą stojo prie vyriausybės vairo, ir trejais metais vyresnis už jauniausią Kanados premjerą Joe Clarką, į šį postą išrinktą 1979 metais.

Po priesaikos generalinio gubernatoriaus rūmuose besišypsančiam J. Trudeau ištarus „Ačiū“, didžiojoje menėje nugriaudėjo audringi plojimai.

Renginyje, kuriame skambėjo čiabuvių dainos, dalyvavo čiabuvių ir kariuomenės vadai, buvę premjerai, generaliniai gubernatoriai ir kiti.

Pirmoji į sūnaus prisaikdinimo ceremoniją Rideau salėje, oficialioje generalinio gubernatoriaus rezidencijoje, atvyko J. Trudeau motina Margaret, ant rankų laikydama jauniausią jo sūnų Hadrianą ir lydima dar dviejų jo vaikų Ella-Grace ir Xaviero.

Netrukus prie rūmų privažiavo autobusas, iš kurio išlipo ir pats J. Trudeau bei jo kabineto nariai, atsisakę tradicinių limuzinų, kuriais paprastai po miestą važinėja vyriausybės nariai.

J. Trudeau komandoje yra gerai žinomų asmenybių – kaip buvęs astronautas Marcas Garneau ar buvęs liberalų lyderis Stephane‘as Dionas, ir keletas naujų veidų.

Pirmą kartą Kanados gyventojai buvo oficialiai pakviesti asmeniškai stebėti ministro pirmininko priesaiką. Lauke prie rūmų buvo pastatyti du milžiniški ekranai, kad susirinkusieji galėtų geriau matyti ceremoniją.

Daug žmonių į Otavoje vykstančią ceremoniją atvyko iš Monrealio ir Toronto, kad galėtų nors akies krašteliu pamatyti naująjį premjerą, kuris džiaugdamasis tiesė ranką kelioms dešimtims atvykusiųjų, eidamas su žmona Sophie Gregoire.

Kanados Kenedžiai

Trudeau šeima neretai lyginama su Jungtinių Amerikos Valstijų Kennedy dinastija.

2000-aisiais miręs Pierre‘as Trudeau premjero poste dirbo 1968–1979 ir 1980–1984 metais. Jis laikomas šiuolaikinės Kanados tėvu.

Premjeru P. Trudeau žavėtasi dėl jo intelekto ir politinės įžvalgos, padėjusių išsaugoti nacionalinę vienybę, nepaisant separatistinio judėjimo suaktyvėjimo Kvebeke.

P. Trudeau pastangomis buvo priimta Kanados teisių ir laisvių chartija (Charte canadienne des droits et libertes), dekriminalizavusi homoseksualumą. Jis taip pat daug prisidėjo prie dvikalbystės ir multikultūralizmo, tapusių neatskiriama Kanados nacionalinio identiteto dalimi, įtvirtinimo šalyje.

Justino atėjimas į šį pasaulį 1971 metų gruodžio 25 dieną buvo nušviestas pirmuosiuose Kanados laikraščių puslapiuose.

Jo motinos Margaret šėlionės su „The Rolling Stones“ ir 1984-aisiais įvykusios skyrybos su vyru – pirmasis didžiulis politinis skandalas Kanadoje – taip pat davė daug peno bulvarinei žiniasklaidai.

Ilgas kelias į politiką

J. Trudeau ankstyvosios jaunystės metus skyrė gyvenimo kelio paieškoms ir išbandė įvairius užsiėmimus – dirbo plaukimo sraunia upe vadovu, snieglenčių sporto instruktoriumi, barmenu, klubo apsaugininku.

Jo tramplinu į politiką neabejotinai tapo tėvo atminimui skirta kalba, pasakyta per jo laidotuves 2000-aisiais. Netrukus po jų J. Trudeau sulaukė siūlymų kandidatuoti, tačiau atsisakė, nurodęs, jog dar nėra tam pasirengęs.

„Kova mėginant įtikinti save ir kitus, kad aš esu aš, lydėjo mane visą tą laiką, kol mokiausi vidurinėje mokykloje ir studijavau universitete“, – rašė J. Trudeau neseniai pasirodžiusiuose memuaruose.

„Kodėl turėčiau niekais paversti šias pastangas, padaręs vieną karjeros pasirinkimą, kuris garantuotų, kad būčiau vertinamas pagal mano tėvo pasiekimus?“ – rašė jis.

2005-aisiais J. Trudeau vedė televizijos laidų vedėją Sophie Gregoire, su kuria susilaukė trijų vaikų: Xavier, Ellos-Grace bei Hadriano.

Galiausiai J. Trudeau vis dėlto nusprendė balotiruotis į parlamentą Monrealio darbininkų klasės rajone ir 2008 metais buvo išrinktas į Bendruomenių Rūmus, o 2011 metais – perrinktas.

Savo lyderiu išsirinkę J. Trudeau liberalai vylėsi, kad jo jaunystė ir garsi pavardė suteiks naują impulsą partijai, kad ši 2015-aisiais galėtų mesti rimtą iššūkį konservatoriams.

Per dvejus metus J. Trudeau pastangomis partijos biudžetą papildė 37 mln. Kanados dolerių (32,5 mln. eurų), jos narių skaičius išaugo dešimt kartų – iki 300 tūkst., o per rinkimų kampaniją jai talkino 57 tūkst. savanorių.

Tačiau ne vienam sukėlė nuostabą J. Trudeau prisipažinimas, kad jau tapęs parlamento nariu per vakarėlį su draugais jis rūkė marihuaną.

Rinkimų kampanijos metu J. Trudeau įtampos atsikratydavo kartą per savaitę su pagalbininku užsiimdamas boksu. Nuolatinės išvykos tam netrukdė, nes jie bet kuriame mieste rasdavo treniruotei tinkamą sporto salę.

„Bokso tikslas nėra sumušti kitą vaikiną. Boksas yra sugebėjimas laikytis savo plano tokiu metu, kai kitas vaikinas į tave smūgiuoja“, – sakė J. Trudeau interviu laikraščiui „The Globe and Mail“.

Po oficialios ceremonijos trečiadienį laukiama prisaikdinto premjero J. Trudeau kalbos; vėliau įvyks pirmasis naujojo ministrų kabineto posėdis.

J. Trudeau su šeima nesikels į ministro pirmininko rezidenciją Sasekso gatvės 24 name, kuriame jis užaugo, nes šis pastatas bus iš esmės renovuojamas. Tad jis liks gyventi vadinamuosiuose svečių namuose generalinio gubernatoriaus dvare.

Parlamentas bus sušauktas gruodį, kai J. Trudeau grįš iš tarptautinių renginių, iš kurių paminėtinos Paryžiuje rengiamos Jungtinių Tautų šalių derybos klimato klausimais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.