Pasaulyje

2015.11.04 15:04

Tikėtina gyvenimo trukmė turtingose šalyse padidėjo dešimtmečiu

BNS2015.11.04 15:04

Žmonių vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė turtingosiose šalyse nuo aštuntojo dešimtmečio padidėjo daugiau negu dešimtmečiu, rodo trečiadienį paskelbta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) studija, tačiau šiame įvertinime, atspindinčiame padėtį 2013 metais, Jungtinės Valstijos užima vieną iš prastesnių pozicijų.

2013 metais Jungtinėse Valstijose gimę berniukai ir mergaitės gali tikėtis gyventi vidutiniškai 78,8 metų, o pagal šį rodiklį šalis užima 27-ąją vietą tarp 34 valstybių, apie kurias pateikiami duomenys naujoje EBPO ataskaitoje.

Prieš 40 metų amerikiečiai gyveno vieneriais metais ilgiau, lyginant su EBPO apskaičiuotu gyvenimo trukmės vidurkiu visose tirtose šalyse, bet dabar JAV nusmuko gerokai žemiau medianos.

Tačiau Jungtinės Valstijos aplenkė kitas valstybes pagal vienam gyventojui tenkantį sveikatos apsaugos išlaidų kiekį: ta suma 2,5 karto didesnė negu vidurkis EBPO bloke, kuriam taip pat priklauso kelios kylančios ekonomikos, tokios kaip Meksika ir Turkija.

2013 metais vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė visose EBPO šalyse buvo 80,5 metų, o nuo 1970-ųjų šis rodiklis padidėjo daugiau negu 10 metų.

Skirtumas tarp ilgiau gyvenančių moterų ir trumpiau gyvenančių vyrų išliko, bet palaipsniui sumažėjo – nuo maždaug septynerių iki penkerių metų, sakoma studijoje.

2013 metais gimusių žmonių didžiausia tikėtina vidutinė gyvenimo trukmė buvo Japonijoje (83,4 metų), taip pat Ispanijoje (83,2) ir Šveicarijoje (82,9). Žemesnes pozicijas užima Italija, Prancūzija ir Australija, sakoma kasmetinėje gyventojų sveikatos padėties apžvalgoje.

Šio sąrašo gale atsidūrė Slovakija, Vengrija ir paskutinę vietą užėmusi Meksika, kur tikėtina gyvenimo trukmė yra devyneriais metais mažesnė negu Japonijoje arba Ispanijoje.

Prastą ir blogėjančią padėtį šioje srityje Jungtinėse Valstijose lemia keli veiksniai, sakoma ataskaitoje. Vienas iš svarbiausių veiksnių – silpnas viešosios sveikatos apsaugos sektorius, nes milijonai amerikiečių iki šiol neturi sveikatos draudimo.

Vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę taip pat mažina didelė pajamų nelygybė, narkotikų vartojimas, didelis gyventojų nutukimas, eismo įvykių ir žmogžudysčių skaičius.

Vertinant pagrindinius rizikos veiksnius (rūkymą, alkoholio vartojimą ir nutukimą), Jungtinių Valstijų padėtis buvo prasčiausia pagal gyventojų nutukimo indeksą, bet šios šalies žmonės buvo vieni iš mažiausiai rūkančių.

Austrijos, Estijos, Prancūzijos ir Vengrijos padėtis labai prasta dviejose rizikos kategorijose: rūkyme ir alkoholio vartojime. Vengrija yra vienintelė šalis, kurios gyventojai vartoja aiškiai per daug tabako, alkoholio ir maisto.

Švedija ir Norvegija yra vienintelės šalys iš 34, kuriose visi trys minėti rizikos veiksniai išlieka itin maži.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.