Pasaulyje

2015.11.05 00:02

Graikiją paliko pirmoji migrantų grupė, tačiau jų srautas neslūgsta

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.05 00:02

Iš Graikijos išvyko pirmoji migrantų grupė. Tai pirmas žingsnis, kuriuo Europos Sąjunga bando palengvinti Graikijai ir Italijai tekusią pabėgėlių naštą. Naują gyvenimą sirų ir irakiečių šeimos pradės Liuksemburge.

Jų išlydėti atvyko ne tik Graikijos premjeras, Liuksemburgo užsienio reikalų ministras, bet ir Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas. Tai pirmoji grupė, išvykstanti iš Graikijos pagal Briuselio planą iškelti į kitas šalis 160 tūkst. žmonių, nors planui griežtai nepritaria kai kurios Europos Sąjungos narės.

Apie 90 pabėgėlių iš Sirijos ir Eritrėjos iš Italijos jau perkelti į Švediją ir Suomiją.

Tie, kurie pradeda, pasak Graikijos premjero, „vilties kelionę“ – tik lašas jūroje, palyginti su šimtais tūkstančių šiemet pasiekusių Europos pakrantę.

Porą dienų jie praleis registracijos centre, porą mėnesių laikinuose būstuose, socialinės tarnybos padės rasti nuolatinį būstą, darbą, vaikams – mokyklas.

„Pasidalyti, sakykim, milijoną pabėgėlių 507 milijonams Europos Sąjungos piliečių nebūtų sunku. Bet kiltų sunkumų, jeigu sumažėtų norinčių juos priimti šalių“, – teigia Europos Parlamento pirmininkas.

Praėjusią savaitę mažiausiai 80 žmonių nuskendo, taip ir nepasiekę Lesbo ar kitų Graikijos salų. Tokios dramatiškos gelbėjimo operacijos pakrantės apsaugos tarnybai ir Raudonojo kryžiaus komandoms tampa kasdienybe. Vyrus, moteris ir vaikus tenka traukti iš vandens, kai apvirsta menki jų laiveliai.

Už trumpą kelionę iš Turkijos į Graikijos salas pabėgėliai žmonių kontrabandininkams sumoka iki pusantro tūkstančio eurų, nors už kelionę iki Lesbo salos, jei plauktų turistiniais laivais, jie mokėtų 25 eurus. Šioje saloje pilni morgai, kapinėse neliko vietų.