Pasaulyje

2020.06.08 10:40

JAV kalintas iraniečių mokslininkas sugrįžo į tėvynę, šalims apsikeitus kaliniais

BNS2020.06.08 10:40

Jungtinėse Valstijose kalintas iraniečių mokslininkas Majidas Taheri sugrįžo į tėvynę, šalims apsikeitus kaliniais, pranešė pusiau oficiali naujienų agentūra ISNA.

Teherano Imamo Khomeini tarptautiniame oro uoste M. Taheri pasitiko Irano užsienio reikalų viceministras Hosseinas Jaberi Ansari, nurodė agentūra.

ISNA išplatino nutrauką, kurioje matyti M. Taheri ir H.J. Ansari, bendraujantys su žurnalistais.

Mokslininkas suimtas Jungtinėse Valstijose praleido 16 mėnesių. Jis išėjo į laisvę ketvirtadienį, Iranui paleidus kalintą amerikiečių karinio jūrų laivyno veteraną Michaelą White`ą.

„Tikiuosi, greitu laiku bus paleisti ir kiti [užsienyje kalinami iraniečiai]“, – sakė H.J. Ansari ir pridūrė, kad Užsienio reikalų ministerija dės visas pastangas šiam tikslui pasiekti.

M. Taheri savo ruožtu padėkojo šiitiškos respublikos užsienio reikalų ministrui Mohammadas Javadui Zarifui.

„Dėkoju Irano Islamo Respublikos Vyriausybei ir brangiems pareigūnams, tarp jų sunkiai dirbusiam ponui M. J. Zarifui, taip pat kitiems pareigūnams, kurie ilgus mėnesius stengėsi, kad aš, iraniečių gydytojas, kaltinamas apėjęs JAV sankcijas medicinos srityje, būčiau paleistas“, – sakė jis.

M. Taheri yra antras pastarąją savaitę iš Jungtinių Valstijų į Iraną sugrįžęs mokslininkas. Praėjusį trečiadienį į tėvynę parskrido Sirousas Asgari.

JAV federalinis teisėjas nurodė paleisti iraniečių ir amerikiečių kilmės M. Taheri, dirbusį klinikoje Tampos mieste Florodoje, jam atlikus bausmę.

M. Taheri buvo apkaltintas pažeidęs JAV sankcijas, kai išsiuntė į Iraną kažkokią techninę detalę. Pernai gruodį mokslininkas padarė kaltės pripažinimo pareiškimą, kad pažeidė finansinių ataskaitų reikalavimus, kai per kelis kartus banke įnešė 277 344 JAV dolerius.

Irano naujienų agentūra „Fars“ pranešė, kad pirmadienį M. Taheri atmetė jam pareikštus kaltinimus, pavadinęs jus „neteisingais ir melagingais“.

„Talkinau Teherano universitetui kuriant vėžio vakciną“, – sakė jis.

Pastaraisiais metais tarp Vašingtono ir Teherano smarkiai išaugo įtampa, prezidentui Donaldui Trumpui vykdant „maksimalaus spaudimo“ senam Amerikos priešininkui Iranui politiką.

2018 metais D. Trumpas vienašališkai pasitraukė iš branduolinio susitarimo, kurį Teheranas sudarė su šešiomis didžiosiomis pasaulio valstybėmis, ir grąžino šiitiškai respublikai griežtas sankcijas.

Sausio mėnesį šalys antrą kartą per trumpesnį nei vienerių metų laikotarpį buvo priartėjusios prie tiesioginio konflikto slenksčio, kai D. Trumpas įsakė surengti bepiločio orlaivio smūgį, per kurį buvo nukautas Irano Revoliucinės gvardijos elitinių Kudso pajėgų, atsakingų už Teherano operacijas užsienyje, vadas Qasemas Soleimani.

Populiariausi