Pasaulyje

2015.11.03 17:19

JT atstovė rekomenduoja nesirinkti pabėgėlių tik pagal kalbų mokėjimą ar šeimos sudėtį

BNS 2015.11.03 17:19

Į Lietuvą, kaip ir į kitas Europos šalis, perkeliami pabėgėliai neturėtų būti atrenkami tik pagal šeimos sudėtį ar mokamas kalbas, sako Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros atstovė Karina Davin.

Agentūros Regioninio biuro Šiaurės Europai vyriausioji pabėgėlių perkėlimo ir integracijos patarėja BNS tvirtino, kad priimamų pabėgėlių atranka vien pagal šiuos konkrečius kriterijus būtų diskriminacinė, kaip ir, pavyzdžiui, atranka dėl religijos.

„Iš Jungtinių Tautų perspektyvos, pabėgėlių priėmimas neturi būti diskriminacinis – tai yra mūsų esminis įsipareigojimas. Jei nekalbame apie religiją, aišku, priklausomai nuo situacijos, gali būti žiūrima ir į šeimos sudėtį – tai gali priklausyti nuo pasirengimo teikti paslaugas, nuo bendruomenės, kuri čia jau yra“, – BNS sakė JT atstovė.

„Bet jei išskirsite žmones tik dėl tos priežasties, tai gali būti (diskriminacija). Kitą vertus, jei moki bent vieną kalbą, kuri yra vartojama čia – tai, aišku, gali būti vertybė. Bet svarbi yra būtinybė užtikrinti jų apsaugą – tai turi būti esminis principas. JT Pabėgėlių agentūra pasisako už pažeidžiamiausių pabėgėlių perkėlimą, nes jiems pagalbos reikia labiausiai“, – pridūrė ji.

JT atstovė sakė, kad Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, nedelsiant turėtų pasirūpinti tais pabėgėlių poreikiais, kurie leistų jiems pradėti naują gyvenimą: kuo greitesniu apgyvendinimu, įdarbinimu, sveikatos priežiūros užtikrinimu. Taip pat labai svarbus aspektas yra tiek pačių pabėgėlių informavimas apie Lietuvą, tiek visuomenės supažindinimas su pabėgėliais „palengvinant kontaktus“. Kaip gerus iki šiol Lietuvoje vykdytus pavyzdžius ji pateikė sudarytas galimybes susitikti pabėgėliams su vietos bendruomene Pabradės Užsieniečių registracijos centre – čia taip pat migrantams pristatomos lietuviškos tradicijos, ruošimasis Velykoms, Joninėms ir pan.

„Pabradėje bendruomenė gali susitikti su pabėgėliais, dalyvauti bendruose užsiėmimuose, pagaliau išgerti kavos, pasikalbėti. Tai yra labai paprasti dalykai: pripažinti, kad aš matau tave, aš girdžiu tave, žinau, kad tu čia esi, suprantu, kodėl tu čia esi“, – sakė K. Davin.

Ji ragino šalis vykdant pirminę atranką pabėgėlių stovyklose atsižvelgti į tai, ar jie turi Europoje jau gyvenančių šeimos narių ir užtikrinti šeimų susijungimą.

„Perkėlimo sistemoje (šalys) turėtų įvertinti, kur yra šeimos nariai jau pirmuoju žingsniu ir ką nors pasikviesti“, – sakė ji.

Pagal Europos Sąjungos planą Lietuva per dvejus metus įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius iš tokių šalių kaip Sirija, Irakas ir Eritrėja.