Pasaulyje

2015.11.03 20:40

Vengrijoje – skaudus „protų nutekėjimas“

Vengrijoje investuotojai sako skaudžiai juntą „protų nutekėjimą“. Bendrovėms tenka su žiburiu ieškoti kvalifikuotos darbo jėgos po to, kai maždaug pusė milijono žmonių išvyko svetur ieškoti geresnio gyvenimo. Šalyje, iš kurios kilę 13 Nobelio premijų laureatų, dabar trūksta ne tik inžinierių, gydytojų, bet ir kvalifikuotų virėjų ar patyrusių vairuotojų.

Ne iš gero gyvenimo Vokietijos automobilių gamintoja „Audi“, kurios įmonė įsikūrusi Dėro mieste, ir kuri yra viena pagrindinių biudžeto donorių, eksportuotojų, remia vieną iš vietos universiteto skyrių. Jai trūksta inžinierių. Vežėjų bendrovės sudarė sutartį su vyriausybe, kad būtų parengti šeši tūkstančiai vairuotojų. Šalyje trūksta mažiausiai 20 tūkst. kvalifikuotų vairuotojų. Galima būti tik atsidusti, jeigu kvalifikuotų darbuotojų trūkumas nekeltų galvos skausmo įmonių vadovams, nestabdytų šalies ekonomikos, konkurencingumo, nebaidytų investuotojų.

„Mūsų sunkvežimiai stovi dyki, nėra prasmės plėsti verslą, pirkti naujų sunkvežimių, nes nebus kam jų vairuoti“, – sakė Vengrijos vežėjų asociacijos vadovas Peteris Erdei.

Naujausi tyrimai rodo – kas antrai šalies bendrovei sunku rasti kvalifikuotų darbuotojų, žmonės tai kasdien pajunta gydymo įstaigose, nors jos – tik septintoje vietoje pagal trūkstamų darbuotojų skaičių.

„Informacinių technologijų sektoriuje – 20 tūkst. tuščių darbo vietų, automobilių gamybos įmonėse – dešimtys tūkstančių“, – vardijo Darbo išteklių grupės vadybininkas Lašlo Dalanyi.

Užsienio bendrovės stato reklaminius stendus universitetuose, bet sako– kad pradėti reikia nuo švietimo sistemos reformos, jog mokyklos suvoktų, ko darbdaviams reikia.

„Atlikome perspektyvinę analizę, ir, atrodo, nuo 2018 metų gerokai sumažės techninių specialybių absolventų  skaičius, o mes pastaruoju metu pasamdėme daugiau negu 70 proc. technikos specialybių absolventų“, – sakė „Bosch“ grupės Vengrijoje atstovas Javieras Gonzalezas Parejas.

Vengrijoje nedarbas nuo dviženklio skaičiaus smuktelėjo iki mažiau negu šešių su puse procento, galima būtų džiaugtis, jeigu ne turtingesnė kaimynė Austrija, kuri išsiviliojo daug kvalifikuotų žmonių. Vyriausybė šiemet skyrė apie 300 tūkst. eurų, kad susigražintų 50 kvalifikuotų jaunų žmonių iš Londono, kuris juokais vadinamas antruoju pagal dydį Vengrijos miestu, pagal jame dirbančių vengrų migrantų skaičių.

„To nepakanka ir švietimas nepadės, jeigu nebus sukurta tokių sąlygų, kad žmonės norėtų grįžti, kad Vengrija jiems būtų patraukli“, – sakė L. Dalanyi.

Tad Vengrija, kuri apsitvėrė nuo šimtų tūkstančių į Europą plūstančių migrantų iš Artimųjų Rytų, turi sugalvoti, kaip gali išsaugoti šimtus tūkstančių savo kvalifikuotų žmonių.