Pasaulyje

2015.11.03 14:32

A. Merkel perspėja dėl galinčių atsinaujinti konfliktų

BNS 2015.11.03 14:32

Vokietijos kanclerė Angela Merkel perspėjo, kad gali atsinaujinti ginkluoti konfliktai Balkanų šalyse, per kurias migrantai mėgina pasiekti turtingesnes Europos valstybes, jeigu Vokietija uždarytų savo sieną su Austriją, sakoma antradienį paskelbtuose komentaruose.

Garsėjant raginimams, kad A. Merkel imtųsi drastiškų veiksmų, turinčių sumažinti atvykėlių antplūdį jos šalyje, kanclerė dar kartą atmetė tuos pasiūlymus, pabrėždama, kad Balkanų vakarinėse valstybėse jau yra padidėjusi įtampa dėl šios krizės.

Atkreipdama dėmesį į gilius nesutarimus, paaštrėjusius, kai Vengrija uždarė sieną su Serbija ir Kroatija, A. Merkel sakė, kad sprendimas nebepraleisti pabėgėlių ir migrantų per sieną su Austrija būtų beatodairiškas žingsnis.

„Tai gali sukelti nepageidaujamų padarinių“, – žiniasklaida citavo A. Merkel žodžius per susitikimą su savo konservatyvios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) nariais vakariniame Darmštato mieste.

„Nenoriu, kad ten vėl įsipliekstų ginkluoti konfliktai“, – pridūrė ji, turėdama omenyje Balkanus.

Pasak kanclerės, tą regioną praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje smarkiai nuniokoję konfliktai gali vėl įsiplieksti, pradėdami smurto eskalavimą, kurio „niekas nenori“.

Vokietija yra pagrindinė šalis, į kurią plūsta tūkstančiai žmonių, pabėgusių nuo karo ir skurdo Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje ir Azijoje. Vokietija prognozuoja, kad iki šių metų pabaigos į šalį atvyks iki 1 mln. prieglobsčio prašytojų, kurių daugelis traukia per vakarines Balkanų valstybes.

Europos Sąjunga praeitą mėnesį pažadėjo padėti įkurti priėmimo centrus Graikijoje ir „Balkanų maršruto“ šalyse, kuriuose būtų galima įkurdinti iki 100 tūkst. atvykėlių, pristačiusi 17 punktų planą, parengtą kartu su šios krizės labiausiai paveiktomis šalimis.

Nors A. Merkel stengiasi įtikinti partnerius Europoje sąžiningiau pasidalyti šia našta, ji susidūrė su maištu savo pačios konservatyviame aljanse, kurio dalis veikėjų nepritaria kanclerės siūlomai atvirų durų politikai nuo smurto ir persekiojimų bėgantiems žmonėms.

Populiari Vokietijos lyderė, šį mėnesį mininti 10 metų darbo kanclerės poste sukaktį, praeitą savaitgalį sušaukė nepaprastąsias derybas, mėginant suformuoti bendrą vyriausybės poziciją.

Naujas derybų etapas planuojamas ketvirtadienį: jų dalyviai sutelks dėmesį į pasiūlymą įkurti tranzito zonas palei Austrijos ir Vokietijos sieną.

Konservatyvių pažiūrų veikėjai palaiko idėją įkurti centrus, kuriuose atvykėliai būtų tikrinami panašiai kaip oro uostuose. Tai leistų greitai „išfiltruoti“ migrantus, kurie neatitinka prieglobsčio suteikimo kriterijų.

Tačiau plačios valdančiosios koalicijos partneriai socialdemokratai atmeta šį pasiūlymą, sakydami, kad tokie centrai taptų „įkalinimo zonomis“, duodančiomis mažai praktinės naudos ir vargu ar atitinkančiomis šalies įstatymus.