Pasaulyje

2015.11.03 13:52

Mirė Irako politikas A. Chalabi, raginęs JAV surengti invaziją savo tėvynėje

BNS 2015.11.03 13:52

Iškilus irakiečių politikas Ahmedas Chalabi, kurio pastangos padėjo įtikinti Jungtines Valstijas 2003 metais įsiveržti į Iraką ir nuversti diktatorių Saddamą Husseiną, mirė antradienį ištikus širdies smūgiui, pranešė valstybinė televizija ir du parlamento nariai.

Parlamento finansų komiteto, kuriam vadovavo A. Chalabi, sekretorius Haithamas al Jabouri sakė, kad padėjėjai rado politiką mirusį savo lovoje, Bagdade esančiuose politiko namuose.

71 metų įstatymų leidėjas „mirė šį rytą ... nuo širdies smūgio“, sakoma parlamento pranešime, kuriame reiškiama užuojauta dėl jo mirties.

Parlamento pirmininko pirmasis pavaduotojas šeichas Humamas Hamoudi sakė, kad A. Chalabi mirtis yra „didelė netektis“ Irakui ir kad šis politikas buvo „atkaklumo ir pasišventimo pavyzdys“.

„Mūsų nacionalinė ir politinė arena neteko iškilaus veikėjo, kuris visą savo gyvenimą paskyrė tarnauti savo šaliai“, – sakoma jo pranešime.

A. Chalabi, sekuliarus šiitas politikas, dešimtmečius gyvenęs tremtyje, daugelio yra laikomas žmogumi, kuris padėjo įtikinti Jungtines Valstijas surengti invaziją Irake teikdamas klaidingą žvalgybos informaciją apie S. Husseino masinio naikinimo ginklų programą. Vėliau jokių tos programos pėdsakų nebuvo rasta.

Jo informacija apie numanomus S. Husseino ryšius su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ taip pat pasirodė esanti klaidinga.

1992 metais A. Chalabi buvo nuteistas už akių Jordanijoje dėl finansinio sukčiavimo, susijusio su vieno banko žlugimu.

Kai buvo nuverstas S. Husseinas, A. Chalabi grįžo į tėvynę iš tremties Vakaruose. Vienu metu jis buvo minimas kaip potencialus kandidatas į premjero postą, bet A. Chalabi taip ir nesugebėjo iškilti į audringos, tarpkonfesinių nesutarimų temdomos Irako politikos viršūnę.

1944 metų spalį turtingoje Bagdado šeimoje gimęs A. Chalabi paliko savo šalį 1956 metais ir daugiausiai gyveno Britanijoje bei Jungtinėse Valstijose, kur įgijo matematikos daktaro laipsnį.

10-o dešimtmečio viduryje jis organizavo kurdų sukilimą Irako šiaurėje, bet šimtai žmonių buvo nužudyti, o A. Chalabi vėliau pabėgo. Į tėvynę jis sugrįžo tik JAV vadovaujamoms pajėgoms perėmus kontrolę Irake.

Įtakingi veikėjai tuomečio JAV prezidento George`o W. Busho administracijoje tikėjosi, kad A. Chalabi ir jo partija „Irako nacionalinis kongresas“ suformuos laikinąją vyriausybę, kai bus nuverstas S. Husseinas, bet ši grupė Irake buvo mažai žinoma ir nepopuliari.

A. Chalabi buvo vienas iš JAV paskirtos Irako valdančiosios tarybos pirmininkų, dirbo premjero pavaduotojo pareigose ir laikinai užėmė svarbų naftos pramonės ministro postą, bet niekada nepasiekė trokštamų politinių aukštumų.