Pasaulyje

2015.11.03 10:43

JAV karinės jūrų pajėgos toliau veiks Pietų Kinijos jūroje

BNS 2015.11.03 10:43

JAV kariuomenė toliau veiks visose teritorijose, kur tai leidžia daryti tarptautiniai įstatymai – taip pat Pietų Kinijos jūroje, antradienį Pekine pareiškė vienas Amerikos admirolas, praėjus savaitei po to, kai Jungtinės Valstijos sukėlė Kinijos įtūžį, pasiuntusios vieną savo karo laivą praplaukti arti dirbtinių salų, kurias Pekinas formuoja ginčijamuose vandenyse.

„Tarptautinė jūrų ir oro erdvė priklauso kiekvienam ir nėra pavaldi nei vienai atskirai šaliai“, – pabrėžė admirolas Harry Harrisas, nurodoma jo kalbos, pasakytos Pekino universiteto Stanfordo centre, tekste.

„Mūsų kariuomenė toliau skraidys, plaukios ir veiks bet kur ir bet kada, jeigu tai leidžia tarptautiniai įstatymai. Pietų Kinija nėra ir nebus išimtis“, – pridūrė jis.

H. Harrisas yra JAV Ramiojo vandenyno štabo viršininkas, o šis jo viešas pareiškimas Kinijos sostinėje pabrėžia Vašingtono ryžtingą poziciją dėl strategiškai svarbios akvatorijos, kurioje Pekinas povandeninių seklumų ir rifų vietoje suformavo dirbtines salas, kuriose įrengė karinės paskirties objektų.

Pekinas reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą, remdamasis vadinamąja „devynių brūkšnių linija“, kuri pirmąkart buvo pažymėta Kinijos žemėlapiuose praeito amžiaus 5-ame dešimtmetyje.

H. Harrisas sakė, kad tokia Kinijos pozicija yra „nevienareikšmiška“.

Vašingtonas ne kartą sakė nepripažįstantis Kinijos pastangų, kad dirbtinių salų apylinkės būtų pripažįstamos jos teritoriniais vandenimis.

Valdomomis raketomis apginkluotas eskadrinis minininkas „USS Lassen“ praeitą savaitę praplaukė maždaug už 12 jūrmylių (22 km) nuo bent vienos iš tų dirbtinių salų ginčijamame Spratlio salyne.

H. Harris savo komentarus sušvelnino liaupsėmis tvirtiems JAV ir Kinijos ryšiams, pabrėždamas, kad Kinijos ir Amerikos laivai lanko vieni kitų uostus.

„Kai kurie žinovai prognozuoja artėjančią priešpriešą tarp mūsų šalių. Aš nesilaikau šio pesimistinio požiūrio“, – sakoma admirolo kalbos tekste.

„Žinome, mes nesutariame dėl kai kurių klausimų, iš kurių pastebimiausias – Kinijos pretenzijos dėl Pietų Kinijos jūros ir mūsų veiklos tenai, tačiau esama daug sričių, kur mūsų pozicijos sutampa“, – aiškino H. Harrisas.