Pasaulyje

2015.11.03 10:57

Vatikane suimti du Bažnyčios paslapčių nutekinimu įtariami asmenys

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.03 10:57

Vatikanas suėmė du asmenis – ispanų prelatą ir socialinių tinklų ekspertę – kurie, kaip įtariama, pavogė ir nutekino įslaptintus dokumentus per jau antrą panašų skandalą, sukrėtusį Romos Kuriją per pastaruosius trejus metus.

54 metų monsinjoras Lucio Angelis Vallejo Balda, dirbęs popiežiaus Pranciškaus įkurtoje komisijoje, turinčioje jį konsultuoti apie Vatikano ekonomikos reformą, buvo suimtas kartu su antrąja komisijos nare – Francesca Chaouqui, dėl įspūdingos išvaizdos praminta „sekso bomba“.

Šie areštai buvo atlikti jau kelis mėnesius atliekant tyrimą dėl „įslaptintų dokumentų ir informacijos neteisėto įgijimo ir atskleidimo“.

Abu įtariamieji buvo suimti po to, kai Italijos žiniasklaida savaitgalį pranešė, kad Vatikano policija tiria mėginimą pavogti nešiojamąjį kompiuterį, priklausantį naujojo Vatikano finansų biuro vadovui Libero Milone.

Tiek L. A. Vallejo Balda, tiek 33 metų F. Chaouqui buvo suimti, bet socialinių tinklų ekspertė pirmadienį buvo paleista Vatikano prokuroro Roberto Zannotti, nes ji sutiko bendradarbiauti su tyrėjais ir nelaikoma galinčia mėginti pabėgti.

F. Chaouqui paskyrimas į ekonomikos komisiją, kurios narius asmeniškai atrinko popiežius, 2013 metais sukėlė nemenką sąmyšį, kai paaiškėjo, kad ta moteris savo „Twitter“ žinutėse griežtai kritikuodavo Vatikaną.

L. A. Vallejo Balda, šiuo metu laikomas Vatikano kalėjime, priklauso Šventojo Kryžiaus kunigų draugijai, neatskiriamai susijusiai su konservatyviu katalikų judėjimu „Opus Dei“, kuris išreiškė „nuostabą ir skausmą“ dėl jo arešto.

Įtūžęs Vatikanas taip pat pasmerkė planus šią savaitę išleisti dvi naujas knygas, kurios, kaip manoma, yra pagrįstos nutekinta informacija, susijusia su neskaidriu Šventojo Sosto finansų pasauliu.

Vatikanas taip pat paminėjo ankstesnį incidentą, kai jo darbuotojai iškėlė į viešumą šimtmečių senumo institucijos „nešvarius skalbinius“.

2012 metais ankstesnio popiežiaus Benedikto XVI liokajus nutekino virtinę konfidencialių dokumentų, atskleidusių priešpriešą ir intrigas tarp Katalikų Bažnyčios aukščiausio rango hierarchų, taip pat pateikusių užuominų apie didelio masto sukčiavimą Romos Kurijoje.

Liokajus Paolo Gabriele buvo nuteistas kalėti 18 mėnesių už slaptų popiežiaus dokumentų vagystę. Popiežius Benediktas vėliau suteikė jam malonę, bet visam laikui uždraudė savo buvusiam ištikimam padėjėjui dirbti Vatikane.

„Dėl knygų, apie kurių artėjantį išleidimą buvo paskelbta prieš kelias dienas, yra aišku, kad šį kartą, kaip ir anksčiau, jos yra rimtos popiežiaus pasitikėjimo išdavystės vaisiai“, – sakoma Vatikano pranešime.

Italijos žurnalistas Emiliano Fittipaldi, išleisiantis knygą „Gobšumas: dokumentai, atskleidžiantys Pranciškaus Bažnyčios turtus, skandalus ir paslaptis“, dirba savaitraštyje „L'Espresso“, kuris pastaraisiais metais neretai skelbdavo nutekintą konfidencialią informaciją.

Tuo tarpu italų žurnalistas Gianluigi Nuzzi ruošiasi išleisti knygą, kurios itališkas pavadinimas – „Kryžiaus kelias“, o angliškas – „Prekiautojai šventykloje“. Ji taps tęsiniu kitai G. Nuzzi knygai, išleistai 2012 metais ir pagrįstai Benedikto XVI liokajaus nutekinta informacija per skandalą, kai kurių nuomonę, tapusį viena iš to pontifiko istorinio atsistatydinimo priežasčių.

Kaip pranešama, G. Nuzzi palaiko draugiškus santykius su F. Chaouqui, vėl patekusia į pirmuosius puslapius 2014 metais, kai buvo įtarta organizavusi prabangų pokylį turtuoliams ir garsenybėms vienoje Vatikano terasoje Šventojo Sosto sąskaita. Tas incidentas išprovokavo popiežiaus Pranciškaus įtūžį.

Vatikanas nurodė svarstantis galimybę imtis teisinių veiksmų prieš minėtus žurnalistus.

Religijos ekspertas Johnas Allenas rašė tinklalapyje „Crux Now“, kad tai yra „nauja proaktyvi Vatikano strategija“.

„Užuot laukęs, kada bomba sprogs dar prieš mėginant ją neutralizuoti, Vatikanas šį kartą stengiasi pakeisti pokalbio temą dar prieš išleidžiant tas knygas“, – aiškino jis.

„Kiek sėkminga bus tokia strategija, tikriausiai priklausys nuo konkretaus tų knygų turinio“, sakė J. Allenas, pridūręs, kad Vatikanas bet kokiu atveju „užsitikrino, kad šie areštai taps žiniasklaidos sensacija“.

Pranciškus įpareigojo kardinolus, kada nors rinksiančius jo įpėdinį, padidinti jo galias, kontroliuojant Romos Kuriją – pagrindinę Bažnyčios valdančiąją instituciją, taip pat išvalyti Vatikano banką, tačiau naujai nutekinta informacija tikriausiai suteiks peno jo reformų programos kritikams.

Pontifiko pastangos užtikrinti skaidrumą banke, liūdnai pagarsėjusį dėl neskaidrios veiklos, daugeliui neįtiko, o šių pokyčių šalininkai sako, kad Pranciškus yra atakuojamas kerštingų šmeižikų, įskaitant susijusius su praeitą mėnesį pasklidusiais gandais, kad Šventajam Tėvui aptiktas gerybinis smegenų auglys, nors Vatikanas tuos pranešimus paneigė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.