Pasaulyje

2020.06.02 09:41

ES nepritaria Trumpo siūlymui į G-7 vėl pakviesti Rusiją

atnaujnta 15.30
BNS, ELTA2020.06.02 09:41

Dabartinis Didžiojo septyneto (G-7) pirmininkas turi virtinę prerogatyvų, bet tarp jų nėra išimtinės teisės keisti šios valstybių grupės sudėtį pakviečiant naujas valstybes, antradienį sakė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau pirmadienį atmetė galimybę Rusijai dalyvauti Didžiojo septyneto (G-7) šalių susitikime, nepaisant renginio organizatoriaus JAV prezidento Donaldo Trumpo noro pakviesti šią šalį.

„Rusija buvo pašalinta iš G-7, prieš keletą metų jai okupavus Krymą“, – sakė J. Trudeau.

„Jos besitęsianti nepagarba tarptautinėms taisyklėms ir normoms bei jų pažeidinėjimas yra priežastis, kodėl ji lieka už G-7 ribų ir liks toliau “, – pridūrė jis.

Šeštadienį D. Trumpas pranešė planuojantis atidėti birželio mėnesį planuotą susitikimą, kuriame turėtų dalyvauti JAV, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Italijos ir Japonijos lyderiai, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel pranešė, jog dėl koronaviruso pandemijos į šį susitikimą neatvyks.

D. Trumpas pareiškė, kad gali mėginti susitikimą organizuoti rugsėjį ir kad prie jo prisijungti kviestų kai kurias kitas šalis, įskaitant Rusiją.

„Nemanau, kad G-7 tinkamai atstovauja tam, kas vyksta pasaulyje. Tai labai pasenusi šalių grupė“, – sakė D. Trumpas.

Jis sakė norintis prie išplėstinio susitikimo ateinantį rudenį pakviesti prisijungti Rusiją, Pietų Korėją, Australiją ir Indiją.

Kremlius pirmadienį pranešė apie D. Trumpo pokalbį telefonu su prezidentu Vladimiru Putinu, per kurį buvo aptartas D. Trumpo planas surengti pertvarkytą G-7 susitikimą, „su galimu kvietimu Rusijos, Australijos, Indijos ir Pietų Korėjos šalių vadovams“.

J. Trudeau šią galimybę kategoriškai atmetė.

„Išties labai svarbu šiuos susitikimus toliau rengti ir užsitikrinti, kad šiuo krizės metu veiktume sutartinai tarptautiniu mastu“, – sakė jis.

2014 metais Rusija buvo pašalinta iš tuomečio Didžiojo aštuoneto (G-8), Maskvai aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą.

Australija priima kvietimą

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas priėmė JAV prezidento Donaldo Trumpo kvietimą atvykti į G7 viršūnių susitikimą, praneša agentūra „Reuters“.

D. Trumpas antradienį paskambino S. Morrisonui ir pakvietė jį tiesiogiai, sakė Australijos premjero atstovas. S. Morrisonas pareiškė, jog ir šį kartą džiaugiasi galėdamas priimti kvietimą dalyvauti septynių didžiųjų pramoninių valstybių susitikime, kaip tai jau buvo pernai, kai sulaukė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono kvietimo.

S. Morrisonas, priešingai nei Europos šalių premjerai, vengia atvirai kritikuoti D. Trumpą. Be to, jie abu eina išvien Kinijos, kuri yra didžiausia Australijos prekybos partnerė, klausimu. Australijos vyriausybė baiminasi didėjančios Pekino įtakos Ramiojo vandenyno regione. Tarp JAV ir Kinijos įtampa vėl didėja. Anot D. Trumpo atstovės, viena G7 viršūnių susitikimo temų bus ir Kinija.

ES neleidžia keisti formato

Dabartinis Didžiojo septyneto (G-7) pirmininkas turi virtinę prerogatyvų, bet tarp jų nėra išimtinės teisės keisti šios valstybių grupės sudėtį pakviečiant naujas valstybes, antradienį sakė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

„Anksčiau turėjome formatą G-8 dalyvaujant Rusijai, bet paskui Rusijos pasirinkimas nulėmė to formato pakeitimą. Nuo G-8 pereita prie G-7“, – pažymėjo J. Borrellis, komentuodamas JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimą apie planus pakviesti Rusiją į G-7 viršūnių susitikimą.

„Pirmininkavimas G-7, priklausantis JAV, yra susijęs su virtine prerogatyvų, įskaitant [teisę] siųsti... [politikos] prioritetus atspindinčius kvietimus [trečiosioms šalims]. Tačiau formato keitimas, priklausymo grupei keitimas nuolatiniu pagrindu nėra G-7 pirmininko prerogatyva“, – spaudos konferencijoje Briuselyje sakė J. Borrellis.

Pasak jo, G-7, ES požiūriu, yra „gyvybiškai svarbus formatas šalims, kurias vienija bendros vertybės ir bendri įsipareigojimai“.

ES užsienio politikos vadovas pažymėjo, kad „šalių, kurias skatina tos pačios vertybės, bendradarbiavimas yra būtinas, ypač šiuo sunkiu, labiau įtemptu nei paprastai metu“.

Anksčiau D. Trumpas G-7 formatą pavadino neveiksmingu ir paskelbė, kad dėl to ketina pakviesti į šios grupės viršūnių susitikimą Rusiją, Indiją, Pietų Korėją ir Australiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt