Pasaulyje

2015.11.02 09:22

P. Porošenka: oligarcho Kolomoiskio sąjungininko areštas tėra pradžia

BNS2015.11.02 09:22

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sekmadienį perspėjo, kad vieno iš įtakingiausių šalies oligarcho sąjungininko milijonieriaus areštas tėra pradžia kovoje su šalį krečiančia korupcija.

45 metų verslininkas Henadijus Korbanas, laikomas milijardieriaus Ihorio Kolomoiskio dešiniąja ranka, buvo suimtas šeštadienį, atliekant tyrimą dėl organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos.

„Korbanas nebus paskutinis, – P. Porošenka sakė duodamas interviu trims televizijoms. – Kova prieš korupciją ir už tvarkos atkūrimą bus tęsiama. Niekas neturės neliečiamybės – nei naujosios sistemos, nei senojo režimo atstovai.“

H. Korbanas pateko į tyrėjų akiratį dėl įtartinos veiklos, įskaitant numanomą 40 mln. grivinų (1,5 mln. eurų) vagystę iš fondo, skirto Ukrainos kariams, kovojantiems su prorusiškais separatistais šalies rytuose, nurodė Ukrainos saugumo tarnyba (SBU).

Ukrainos armija tvirtina, kad tie pinigai buvo skirti privačioms sukarintoms pajėgoms finansuoti.

H. Korbano partija „Ukrop“ („Krapas“) pasmerkė jos lyderio areštą kaip „politines represijas“, nukreiptas prieš „patriotus“.

P. Porošenka, kuris pats yra milijonierius verslininkas, pažadėjo imtis griežtų veiksmų prieš oligarchus, intensyvindamas kovą su kyšininkavimu, anksčiau pakursčiusiu Maidano protestus, kurie 2014 metais nuvertė Kremliaus palaikomą ankstesnį prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Praeitais metais prezidentas pašalino I. Kolomoiskį, kuris yra vienas iš turtingiausių žmonių Ukrainoje, vystantis bankininkystės ir energetikos verslą, iš rytinės Dniepropetrovsko srities gubernatoriaus pareigų.

Vyriausybė kaltino I. Kolomoiskį įkūrus privačius ginkluotus dalinius ir mėginus perimti kontrolę valstybinėje naftos bendrovėje.

I. Kolomoiskio sąjungininkas H. Korbanas buvo suimtas šeštadienį, kitą dieną po to, kai kasmet skelbiamas turtingųjų sąrašas parodė, kad P. Porošenkos asmeninis kapitalas padidėjo iki 979 mln. JAV dolerių (889 mln. eurų), nors jo šalis išgyvena gilią ekonomikos krizę.

Kelios dešimtys ukrainiečių šeštadienį automobiliais lėtai važiavo pro prezidentūrą Kijeve, reikalaudami, kad vyriausybė imtųsi griežtų veiksmų prieš korupciją.