Pasaulyje

2015.11.01 11:30

Pietų Korėjos, Kinijos ir Japonijos bendradarbiavimas „visiškai atkurtas“

ELTA, BNS 2015.11.01 11:30

Sekmadienį Pietų Korėjos, Kinijos ir Japonijos lyderiai susitinko pirmą kartą per kiek daugiau nei trejus pastaruosius metus. Jie sakė, kad surengus jų pirmą per daugiau kaip trejus metus viršūnių susitikimą trišalis bendradarbiavimas buvo „visiškai atkurtas“.

„Mes visi manome, kad trišalis bendradarbiavimas šio viršūnių susitikimo proga buvo visiškai atkurtas“, – sakoma ilgame bendrame lyderių pareiškime, kuris buvo paskelbtas po susitikimo.

Tokijo ir abiejų Azijos regiono kaimynių tarpusavio ryšiai gerokai smuko 2012 m. pabaigoje į valdžią atėjus Japonijos premjerui Shinzo Abei. Daugelis Pietų Korėjos ir Kinijos atstovų teigia, esą ministras pirmininkas bando švelniau pateikti žiauria laikomą Japonijos vykdytą Korėjos pusiasalio kolonizaciją ir invaziją į Kiniją pirmoje XX-ojo amžiaus pusėje. Iš Seulo ir Pekino pusės prasidėjo protestai prieš tokią politiką, o Sh. Abe savo pozicijos nekeičia, tačiau visos trys šalys glaudžiai susijusios ekonomiškai, todėl bandoma ieškoti būdų pagerinti tarpusavio ryšius.

„Manau, tai, kad susitiko visų trijų šalių lyderiai, yra labai svarbu, – kalbėjo renginio pradžioje Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye. – Šiandienos viršūnių susitikimas mums suteikia puikią progą (...), todėl tikiuosi, kad jis taps rimtų diskusijų vieta.“

Savo ruožtu Sh. Abe pabrėžė, kad trys šalys turi suaktyvinti tarpusavio bendradarbiavimą ir teigė norįs pasinaudoti susitikimo teikiama galimybe ir atvirai apsikeisti nuomonėmis regioniniais ir tarptautiniais klausimais.

Kinijos premjeras Li Keqiangas nurodė apgailestaująs, kad trims šalims kai kuriose srityse sunkiai sekasi suprasti viena kitą, tačiau Pekinas tikisi, kad pavyks dirbti kartu, pagyvinti regioninę ekonomiką ir užtikrinti taiką.

Visi trys šalių lyderiai sekmadienį pasisakė spaudos konferencijoje.