Naujienų srautas

Pasaulyje2015.11.09 11:37

Rusijoje – gedulas dėl didžiausios šalies aviacijos nelaimės

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2015.11.09 11:37

Rusijoje  paskelbtas vienos dienos nacionalinis gedulas dėl oro bendrovės „Kogalymavia“ lėktuvo katastrofos Egipte. Šalyje iki pusės stiebo nuleistos vėliavos, kultūros įstaigoms ir transliuotojams rekomenduota atšaukti pramoginio pobūdžio laidas ir renginius. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įpareigojo vyriausybę imtis priemonių, kad būtų suteikta būtina pagalba žuvusiųjų šeimoms.

Egipto premjeras Abdelas Fattahas el-Sisis sako, kad realiausia Rusijos lėktuvo katastrofos priežastis yra techninis gedimas.

Keleivinis laineris skrido iš Egipto Šarm al Šeicho kurorto į Sankt Peterburgą. Žuvo visi juo skridę 224 žmonės. Tai – didžiausia iki šiol šalies aviacijos nelaimė. Dauguma žuvusiųjų – Rusijos piliečiai. Specialistai pradėjo tirti katastrofos vietoje Sinajaus pusiasalyje rastas  dvi lėktuvo  juodąsias dėžes. 

Rusija abejoja, kad lėktuvą galėjo numušti su „Islamo valstybe“ siejami  džihadistai. Tuo metu kelios žinomos oro bendrovės sutarė vengti oro skrydžių virš Sinajaus pusiasalio, kol paaiškės tikrosios nelaimės priežastys.

Egipto gelbėtojai išplėtė rusų lėktuvo katastrofos aukų paiešką

Egipto gelbėtojų komandos sekmadienį toliau ieško rusų keleivinio lėktuvo katastrofos Sinajuje aukų ir plečia paieškos rajoną suradę kilometrų spinduliu išsibarsčiusių palaikų.

Vienas karininkas, padedantis vykdyti paiešką, AFP sakė, kad gelbėtojai surado 163 lavonus. Iš viso lėktuve „Airbus 321“, kuris sudužo šeštadienį, netrukus po pakilimo iš Šarm aš Šeicho kurorto prie Raudonosios jūros, buvo 224 žmonės: 214 rusų keleiviai, trys ukrainiečių keleiviai ir septyni įgulos nariai.

Gelbėtojai nusprendė išplėsti paieškos išorinę ribą iki 15 km, pridūrė minėtas karininkas.

„Už aštuonių kilometrų nuo (pagrindinių nuolaužų) vietos suradome trejų metų mergaitę“, – sakė karininkas iš karinės bazės al Hasanoje.

Daugelis surastų lavonų buvo be galūnių, sakė karininkas, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės, nes neturėjo įgaliojimų kalbėtis su žiniasklaida.

Tuo tarpu rusų komanda su transporto ministru, kuri atvyko į Kairą, jau išvyko į katastrofos vietą atokiame neramaus Sinajaus pusiasalio rajone, pranešė Rusijos oficialioji žiniasklaida.

Neša gėles prie improvizuoto memorialo

„Ar galite įsivaizduoti: žmonės atvyko pasiimti savo vaikų, vaikaičių, o sužinojo, kad jų jau nebėra“, – sakė 34 metų Galina Grigorjeva, viena iš daugelio žmonių, kurie atnešė gėlių prie improvizuoto memorialo netoli Sankt Peterburgo Pulkovo oro uosto atvykimo dalies.

„Kai apie tai sužinojau, tiesiog apsiverkiau“, – AFP sakė ši moteris, atsivedusi penkerių metų vaiką. Šis atnešė pūkuotą žaislą žuvusiems vaikams, kurių kai kurie buvo ir vos 10 mėnesių amžiaus, pagerbti.

Valdžia įsteigė krizės centrą viešbutyje netoli oro uosto, kur aukų giminaičiai buvo pakviesti pateikti DNR pavyzdžius ir kur galima kreiptis į psichologus.

Rusijos valstybinis naujienų kanalas „Rossija 24“ periodiškai pertraukdavo transliaciją tylos minutėmis ir rodydavo besišypsančių žmonių, kurie vėliau žuvo per katastrofą Sinajuje, nuotraukas, tikriausiai padarytas atostogų metu ir paskelbtas socialiniuose tinkluose.

Kai kurios aukos buvo išvykusios pirmųjų savo atostogų užsienyje, kai kurios anksčiau niekada nebuvo skridusios lėktuvu, o viena pora buvo išvykusi savo medaus mėnesio, pranešė minėtas kanalas.

„Daugelis iš mūsų galėjome būti šiame lėktuve ir ši tragedija nė vieno iš mūsų negali palikti abejingo“, – sakė Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas, sekmadienį vadovaudamas pamaldoms už aukų atminimą.

Atliko kratą

Rusų tyrėjai atliko kratą oro bendrovės „Kogalymavia“ biuruose, šalies transporto priežiūros institucija paskelbė, kad tikrinimą tęs iki lapkričio 30-osios.

Ši užsakomųjų skrydžių bendrovė sekmadienį tebedirbo.

Šeštadienį „Kogalymavia“ paskelbė, kad sudužusio „Airbus 321“ pilotas buvo labai patyręs, o pareigūnai toje vietoje, kur lėktuvas paskutinį kartą pasipildė degalų, sakė, kad niekas nekėlė nerimo.

„Lėktuvas Samaroje (Pietryčių Rusijoje) nebuvo techniškai patikrintas, bet įgulai buvo atliktas sveikatos patikrinimas, buvo nustatyta, kad ji tinkama skristi“, – sakė regiono transporto prokuratūros atstovė Maja Ivanova.

„Tuo metu buvo patikrinti lėktuvo degalai ir degalų kokybė, ir jis atitiko visus reikalavimus“, – sakė atstovė televizijai.

Daugelis pasilinksminimo vietų Maskvoje atšaukė savo programas, planų rengti Helovino šventes atsisakė kompanijos. Žiniasklaidos organizacijos iš pagarbos aukoms savo ženklus socialiniuose tinkluose padarė vienspalvius.

Tačiau prezidento V. Putino, kurio biuras paskelbė nacionalinio gedulo dieną, ekranuose nesimatė ir kai kurie rusai kritikavo jį už tai, kad jis nekalbėjo šaliai apie šią tragediją.

Sudužusiame lėktuve taip pat buvo keturi ukrainiečiai ir vienas baltarusis, sakė Rusijos pareigūnai.

„Tragiška, kai žūsta žmonės. Dvigubai skauda, kai žūsta tėvynainiai“, – „Twitter“ parašė Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas, kuris nurodė keturias ukrainietiškas pavardes.

Ukrainos sostinėje Kijeve žmonės dėjo gėles prie Rusijos ambasados, taip demonstruodami moralinę paramą Rusijai nepaisant tarp šių kaimyninių valstybių tvyrančios politinės įtampos dėl separatistinio konflikto Rytų Ukrainoje.

„Sielvartas neturi pilietybės, – sakė 32 metų Kijevo gyventoja Liudmila. – Svarbiausia yra išlikti žmogumi ir neprarasti užuojautos“.

Popiežius pareiškė užuojautą

Romos popiežius Pranciškus pasiuntė užuojautą žuvusių Rusijos lėktuvo keleivių artimiesiems ir meldžiasi už žuvusiuosius. Apie tai, remdamasi informacija iš Vatikano, praneša AP.

Sekmadienį paviešintame pranešime nurodoma, kad popiežius „su liūdesiu išklausė žinią apie tragišką lėktuvo sudužimą“ ir telegrama perdavė savo užuojautą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui bei Rusijos žmonėms.

Pontifikas meldžiasi už gedinčius lėktuvo keleivių artimuosius.

Užuojautą sekmadienį taip pat pareiškė ir Izraelio premjeras Benjamin Netanyahu.

Ministro pirmininko pranešime teigiama: „Tai didžiulė nelaimė. Reiškiame solidarumą su paveiktais liūdesio artimaisiais, nuolatos palaikome ryšį su Rusijos ir Egipto vyriausybėmis bandydami išsiaiškinti įvykio aplinkybes“.

Pagerbti žuvusių žmonių atminimą bus galima pasirašant Rusijos ambasados Vilniuje Užuojautų knygoje.

Ambasada bus atvira pirmadienį, lapkričio 2-ąją, nuo 9.00 iki 12.00 val. ir nuo 13.00 val. iki 16.00 val. Antradienį, lapkričio 3-iąją - nuo 9.00 val. iki 12.00 val.

Rusijos aviacijos pareigūnas: lėktuvas subyrėjo „ore“

Egipte sudužęs rusų „Airbus“ subyrėjo „ore“, sekmadienį sakė aukšto rango pareigūnas iš Rusijos tarpvalstybinio aviacijos komiteto.

„Suirimas įvyko ore ir fragmentai yra išsibarstę dideliame rajone“, – sakė komiteto pirmininkas Viktoras Soročenka, kurį citavo naujienų agentūra „RIA-Novosti“.

Jis kalbėjo Kaire, kur dirba tarptautinėje ekspertų iš Rusijos, Egipto, Prancūzijos ir Airijos grupėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi