Pasaulyje

2015.10.31 16:32

JT vadovas: Katalonija negali reikšti teisės į apsisprendimą

BNS2015.10.31 16:32

Jungtinės Tautos nelaiko separatistų vadovaujamo Katalonijos regiono turinčiu teisę į apsisprendimą, pareiškė JT vadovas Ban Ki-moonas, duodamas šeštadienį paskelbtą interviu.

„Ispanija yra nepriklausoma ir suvereni šalis, kuriai priklauso Katalonijos regionas“, – Ban Ki-moonas sakė interviu Ispanijos laikraščiams „El Pais“, „El Mundo“, ABC ir „La Vanguardia“.

„Būtent tokia ji buvo priimta į Jungtines Tautas ir veikia tarptautinėje bendruomenėje“, – pridūrė JT vadovas, kurio komentarus „El Pais“ paskelbė išverstus į ispanų kalbą.

Už turtingo šiaurės rytinio Ispanijos regiono nepriklausomybę pasisakančios partijos siekia lapkričio pradžioje Katalonijos parlamente priimti rezoliuciją, skelbiančią oficialaus atsiskyrimo nuo Ispanijos proceso pradžią ir siekį per 18 mėnesių įkurti naują respubliką.

Separatistai praėjusį mėnesį pirmąkart užsitikrino daugumą Katalonijos parlamente, kurio būstinė yra Barselonoje.

Tačiau Ispanijos premjeras Mariano Rajoy penktadienį sakė, kad šalies pagrindinės partijos veiks išvien, jog apgintų nacionalinę vienybė ir duotų atkirtį separatistiniams siekiams.

Ban Ki-moonas pareiškė, kad JT nepripažįsta Katalonijos neautonomine teritorija, kuri galėtų pretenduoti pasinaudoti teise į apsisprendimą.

„Kalbant apie apsisprendimą, tam tikri regionai yra pripažinti Jungtinių Tautų kaip neautonominės teritorijos. Tačiau Katalonija į šią kategoriją nepatenka“, – jis sakė Ispanijos spaudai.

„Teigiamas Ispanijos aspektas – kad joje gerbiama įvairovė: kultūra, kalbos, tradicijos“, – pridūrė jis.

Nors katalonų separatistai šiuo metu kontroliuoja daugumą vietų regiono parlamente, jie užsitikrino mažiau negu pusę balsų per rinkimus praėjusį mėnesį, todėl kyla klausimų dėl jų naujausių secesinių pastangų legitimumo.

Ban Ki-moonas išreiškė viltį, kad Katalonijos problemai bus rastas „visiems priimtinas sprendimus, pagrįstas dialogu ir atitinkantis demokratinę tradiciją“.

„Prašau katalonų tautos lyderius plėtoti dialogą“, – sakė jis, artėjant gruodžio 20-ąją vyksiantiems Ispanijos visuotiniams rinkimams.

Ilgamečiai Katalonijos reikalavimai užtikrinti didesnę regiono autonomiją suintensyvėjo pastaraisiais metais, kai šalį ištiko ekonomikos krizė.

7,5 mln. gyventojų turintis turtingiausias Ispanijos regionas išsiskiria savita kultūra ir kalba, kurią vartoja didelė dalis vietos gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt