Pasaulyje

2020.05.28 10:19

Honkongo laisvių pabaiga? Pekinas patvirtino Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą

atnaujinta 15.05
LRT.lt, BNS2020.05.28 10:19

Susirinkęs Kinijos Liaudies Kongresas į Honkongo teisinę bazę įtraukė nacionalinio saugumo įstatymą, kuris reiškia, kad bus uždraustas bet koks maišto kurstymas, raginimai atsiskirti nuo Kinijos ir bet koks užsienio valstybių kišimasis į pusiau autonominio miesto reikalus, praneša BBC.

Šis žingsnis jau sukėlė naują protestų bangą Honkonge.

Pekino kontroliuojame Honkonge 2003 metais jau mėginta priimti griežtesnių saugumo įstatymų, tačiau tai sukėlė didelio masto protestus dėl būgštavimų, kad jis suvaržys jų laisves, todėl planų buvo atsisakyta.

Įstatymas pažeidžia susitarimą su Didžiąja Britanija dėl Honkongo dalinės autonomijos statuso.

Kauno technologijos universiteto (KTU) docentė Vida Mačikėnaitė LRT RADIJUI sakė, kad honkongiečiai, panašu, yra pasiruošę didesniems susirėmimams.

„Vos tik praėjusią savaitę buvo pradėta kalbėti apie Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą, tai buvo tokių pasvarstymų, ar tie protestuotojai Honkonge vis tik išsigąs, nes jiems yra tiesiogiai grasinama kriminaline bausme už dalyvavimą proteste, ar jie visgi atsilaikys ir toliau laikysis tos savo minties priešintis Pekino spaudimui ir toliau dalyvaus protestuose“, – kalbėjo KTU docentė.

Panašu, kad tai neišgąsdino protestuotojų, sako V. Mačikėnaitė. Pasak jos, tai gali išsivystyti į dar stipresnę krizę.

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo trečiadienį pareiškė Kongresui, kad Honkongas nebeturi autonomijos statuso, kurį Pekinas buvo žadėjęs išlaikyti, todėl šiai teritorijai gresia prarasti Vašingtono suteiktas prekybos privilegijas.

„Jos protingas žmogus šiandien negali teigti, kad Honkongas tebeturi aukšto lygio autonomija Kinijos atžvilgiu, atsižvelgdamas į faktinę padėtį“, – sakoma M. Pompeo pranešime, paskelbtame likus kelioms valandoms iki Pekino planuojamo sprendimo įpareigoti šią teritoriją priimti kontroversišką saugumo įstatymą.

Kinija vetavo JAV siūlymą surengti JT Saugumo Tarybos posėdį dėl padėties Honkonge

Vašingtonas trečiadienį prašė surengti neeilinį JT posėdį dėl prieštaringai vertinamo saugumo įstatymo, kurį Kinija pasiūlė Honkongui, tačiau Pekinas atsisakė leisti jį surengti, pareiškė amerikiečių diplomatai.

JAV išreiškė norą surengti skubią Saugumo Tarybos sesiją, teigdamos esančios „labai susirūpinusios“ dėl Pekino žingsnio, kuriuo tarptautiniame finansų centre būtų uždrausti „kurstymas maištauti“ ir kiti tariami nusižengimai.

Honkongo aktyvistai tvirtinta, kad siūlomu įstatymu faktiškai būtų suvaržytos pagrindinės laisvės, suteiktos miestui 1997 metais, kai jį Kinijai perdavė Didžioji Britanija.

Tai „iš esmės pakirs aukštą Honkongo autonomijos laipsnį ir laisves, garantuojamas pagal 1984 metų Kinijos ir Britanijos bendrą deklaraciją, įregistruota JT kaip teisiškai įpareigojanti sutartis“, – pareiškime nurodė Vašingtono misija prie JT.

„Tai yra didelį visuotinį susirūpinimą keliantis reikalas, susijęs su tarptautine taika ir saugumu“, – tęsiama pareiškime.

Jame priduriama, jog Kinija vis tik „atsisakė leisti surengti šį virtualų susitikimą“.

Pagal naujas koronaviruso eros procedūras, Saugumo Tarybos vaizdo konferencijos gali būti organizuojamos tik visų 15 valstybių narių sutikimu, nors paprastai posėdis gali būti užginčijamas tik tuo atveju, jei kuri nors narė įtikina mažiausiai aštuonias kitas paremti jos protestą per procedūrinį balsavimą.

„Tai yra dar vienas pavyzdys, kad Kinijos komunistų partija bijo skaidrumo ir tarptautinės atskaitomybės“, – pareiškė JAV misija.

Pekino ambasadorius prie JT Zhang Junas savo ruožtu trečiadienį paskelbė per „Twitter“, jog Vašingtono prašymas buvo „nepagrįstas“.

„Honkongo nacionalinio saugumo teisės aktai yra tik pačios Kinijos vidaus reikalai, – pabrėžė diplomatas. – Tai neturi nieko bendra su Saugumo Tarybos įgaliojimais.“

Prodemokratiški protestai Honkonge vyksta jau nuo 2002-ųjų. LRT.lt primena istoriją ir pagrindinius faktus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt