Pasaulyje

2015.10.31 15:08

ES ir JAV laikinai stabdo sankcijas Baltarusijai

Šeštadienį įsigaliojo Europos Sąjungos (ES) sprendimas laikinai sustabdyti kai kurias sankcijas Baltarusijai. Po ketverius metus trukusių draudimų prezidentas Aleksandras Lukašenka vėl galės keliauti po ES. Penktadienį apie dalies sankcijų sustabdymą paskelbė ir JAV.

ES keturiems mėnesiams sustabdė lėšų įšaldymą bei kelionių draudimai 170 asmenų ir trims organizacijoms. Be to, Baltarusijos bendrovės, kurioms buvo taikomos sankcijos, dabar galės gauti finansavimą iš Europos investicijų banko (EIB). Tai reiškia, kad Rusija jau nėra vienintelis šalies finansavimo šaltinis.

JAV ir ES skelbia stabdančios daliai sankcijų Baltarusijai, reaguodamos į tai, kad Minskas paleido visus politinius kalinius. Politologai pastebi, kad nors paleisti kaliniai nebuvo reabilituoti, o žmogaus teisių padėtis šalyje kritiška, tačiau pastaruoju metu Vakarų valstybės intensyviai ieško priežasčių, kaip užmegzti kontaktą su jau du dešimtmečius prezidento A. Lukašenkos valdoma Baltarusija.

L. Linkevičius: sankcijos kenkia ir Lietuvos ir Baltarusijos santykiams

Užsienio reikalų ministras sako, kad sankcijų Baltarusijai stabdymas – taktinis žingsnis. Juo siekiama paskatinti radikalias permainas pirmiausia žmogaus teisių srityje.

„Tai – taktinis žingsnis, įvertinant pastarojo laikotarpio pokyčius. Ypatingą reikšmę turėjo politinių kalinių paleidimas. Noriu pabrėžti – nėra iliuzijų, kad situacija būtų labai stipriai pasikeitusi žmogaus teisių ar kitose srityse, kur norėtume matyti daugiau pokyčių. Vis dėlto, norime paskatinti artėjimo prie konstruktyvesnio dialogo artėjimą. Norime, kad nebūtų grįžtama prie represijų, brutalių žmogaus teisių pažeidimų, areštų. Tai buvo praeityje. Suteikiame galimybę Baltarusijos valdžiai pasinaudoti tokiu laikotarpiu, nes tai kenkia ne tik Baltarusijos ir ES santykiam, bet ir Lietuvos ir Baltarusijos santykiams“, – LRT RADIJUI sako L. Linkevičius.

Sankcijos Minskui buvo pradėtos po 2010 m. rinkų, kai po opozicijos protestų daugybė aktyvistų buvo sulaikyti.