Pasaulyje

2020.05.27 23:25

JAV pareigūnas: amerikiečių pajėgos iš Afganistano išvedamos sparčiau nei planuota

BNS 2020.05.27 23:25

JAV kontingento kariai išvedami iš Afganistano gerokai anksčiau nei numatyta, trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė vienas pareigūnas.

Ši informacija buvo gauta išliekant neatsakytų klausimų dėl tolesnio etapo per Afganistane jau seniai besitęsiantį karą, baigiant galioti trijų dienų paliauboms ir su nerimu laukiant galimo smurto atsinaujinimo.

Pagal vasarį JAV ir Talibano sudarytą susitarimą Pentagonas turėtų iki liepos vidurio Afganistane dislokuotą kontingentą sumažinti nuo maždaug 12 tūkst. iki 8,6 tūkst. karių, o visos amerikiečių pajėgos turėtų būti išvestos iki 2021 metų gegužės.

Tačiau vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas sakė, kad karių skaičius jau dabar yra sumažėjęs maždaug iki 7 500, vadams spartinant išvedimą dėl koronaviruso pandemijos keliamos grėsmės.

„Išvedimas spartinamas nuogąstaujant dėl COVID-19“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis. Jis pridūrė, kad pirmenybė teikiama kontingento nariams, besiskundžiantiems vienokiais ar kitokiais sveikatos sutrikimams, taip pat tam tikro amžiaus kariams.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį žurnalistams sakė, kad JAV pajėgos Afganistane yra „šiuo metu sumažintos iki 7 000 karių su trupučiu“.

Kitą dieną jis vėl pažėrė neretai išsakomų priekaištų, kad Amerika Afganistane neturėtų veikti kaip „policija“.

„Po 19 metų jiems atėjo laikas jiems saugoti savo šalį“, – per „Twitter“ rašė D. Trumpas.

„Sugrąžinkite mūsų karius namo, bet atidžiai stebėkit, kas dedasi, ir smokit su griaustiniu, kaip niekad anksčiau, jeigu bus būtina!“ – pridūrė jis.

Pentagono atstovas pulkininkas leitenantas Thomas Campbellas savo pranešime nurodė, kad JAV laikosi susitarimo su Talibanu.

Bet koks tolesnis pajėgų išvedimas bus atliekamas, „kai JAV vyriausybė įvertins saugumo aplinką ir kaip Talibanas laikosi susitarimo“, pridūrė jis.