Pasaulyje

2015.10.30 19:46

Galingosios valstybės daro pažangą Sirijos krizės klausimu, bet nesutaria dėl B. al-Assado

BNS 2015.10.30 19:46

Austrijos sostinėje penktadienį galingosios valstybės sušvelnino skirtingumus požiūriuose į karą Sirijoje, bet lieka nesutariančios dėl prezidento Basharo al-Assado ateities, pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent`as Fabiusas.

„Mes aptarinėjome visus klausimus, net sunkiausius“, – sakė jis žurnalistams po derybų, kuriose pirmą kartą susitiko visos pagrindinės užsienio veikėjos šiame konflikte.

„Tebesama nesutariamų dalykų, bet mes pažengėme į priekį tiek, kad vėl susitiktume tokia pačia konfigūracija po dviejų savaičių“, – pažymėjo L. Fabiusas.

„Labiausiai nesutariama dėl pono Basharo al-Assado vaidmens“, – pridūrė jis, pasibaigus deryboms, kuriose dalyvavo 17 šalių, taip pat Jungtinių Tautų ir Europos Sąjungos aukšto rango diplomatai.

„Tačiau yra ir dalykų, dėl kurių mes sutarėme, – dėl pereigos proceso, rinkimų perspektyvos ir viso to organizavimo būdo, taip pat Jungtinių Tautų vaidmens“, – nurodė L. Fabiusas.

ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini sakė, kad šis susitikimas „nebuvo lengvas, bet (buvo) istorinis“ ir pabrėžė, kad būsimos derybos vyks „globojant Jungtinėms Tautoms“.

„Kai kurie pagrindiniai klausimai išlieka, bet radome ir bendro pagrindo“, – pridūrė ji.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas sakė, kad derybų dalyviai atrado, „jog mes sutariame dėl gana daugelio“ dalykų, bet skirtumų vis dar lieka, „būtent dėl Basharo al-Assado ateities“.

„Mes sutarėme pamėginti mažinti šiuos skirtumus“, – pridūrė jis.

Vakarai ir Persijos įlankos monarchijos, vadovaujamos Saudo Arabijos, nori, kad B. al-Assadas pasitrauktų, bet Rusija ir Iranas tvirtina, kad jis turi teisę atlikti tam tikrą vaidmenį, pereinant prie vienybės vyriausybės ir vėliau rengiant rinkimus.