Pasaulyje

2020.05.27 15:48

JAV pasitraukimas iš „Atviro dangaus“ sutarties – kaip ja pasinaudojo Rusija ir ką tai reiškia Lietuvai

Virginijus Savukynas, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.05.27 15:48

„Neseniai matėme gėdingą Rusijos sugrąžinimą į Europos Tarybą po Ukrainos okupacijos. Mes dėl to protestavome. O šiuo atveju „Atviro dangaus“ sutartį Rusija naudojo agresyviems tikslams: įtvirtinti savo okupacijas Kryme ir Sakartvele“, – LRT RADIJUI sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Seimo narys Žygimantas Pavilionis.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas praėjusią savaitė paskelbė, kad jo šalis paliks „Atviro dangaus“ sutartį. Pagal ją daugiau nei 30 valstybių stebėjimo tikslais gali vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos. D. Trumpas teigia, kad tai daro todėl, jog sutartį pažeidinėja Rusija. Esą Rusija riboja skrydžius virš Kaliningrado srities, aneksuoto Ukrainos Krymo pusiasalio bei Sakartvelo teritorijų.


Putino režimas įtvirtina okupacijas

Seimo narys, buvęs Lietuvos ambasadorius JAV ir Meksikoje Ž. Pavilionis primena, kad Rusija dar 2007 m., prieš okupuodama Sakartvelo teritorijas, pasitraukė iš konvencinių pajėgų Europoje sutarties. Pasak jo, Vladimiro Putino valdoma Rusija iš esmės nepaiso tarptautinių įsipareigojimų. „(Rusija – LRT.lt) okupuoja kaimynines šalis, kuo niekas netikėjo, kad tai vyks 21 amžiuje. Tačiau tai jau tapo realybe“, – nusivylimo neslepia Ž. Pavilionis.

Gerai, kad yra bent viena šalis Vakaruose, kuri į tai reaguoja, tikina pašnekovas. „Nemažai mūsų kaimynų europiečių į tai reaguoja visai kitokiu būdu, bandydami vis dar Rusiją įtraukti į įvairias organizacijas. Neseniai matėme gėdingą Rusijos sugrąžinimą į Europos Tarybą po Ukrainos okupacijos. Mes dėl to protestavome, – primena Seimo narys. – O šiuo atveju „Atviro dangaus“ sutartį Rusija naudojo agresyviems tikslams: įtvirtinti savo okupacijas Kryme ir Sakartvele.“

Neseniai matėme gėdingą Rusijos sugrąžinimą į Europos Tarybą. <...> Šiuo atveju „Atviro dangaus“ sutartį Rusija naudojo agresyviems tikslams: įtvirtinti savo okupacijas Kryme ir Sakartvele.

Rusija užsiima savo agresyvia imperijos atstatymo politika, neabejoja parlamentaras. Pasak jo, kol kas vienintelė šalis, kuri bando tam iš tikrųjų priešintis yra JAV.

Lietuvą ragina imtis aktyvios diplomatijos

„Nuo Amerikos priklauso mūsų saugumas. Labai gerai, kad jie taip reaguoja. Amerikiečiai tai padarė kaip diplomatinį manevrą, sakydami, kad mes traukiamės iš sutarties, bet galime grįžti, jeigu Rusija pradės tuos įsipareigojimus vykdyti.

Artėjant prezidento rinkimams JAV, mums reikia vykdyti labai aktyvią diplomatiją Vašingtone, nes žinome, kad rusų irgi geri diplomatai ir tas grįžimas gali būti susijęs su tam tikromis sąlygomis. Rusija seniai siekė įtvirtinti tam tikras saugumo zonas aplink save, apriboti ginkluotųjų pajėgų dydį Baltijos valstybėse. Mums dabar reikia labai aiškiai Vašingtone išaiškinti visas mūsų saugumo grėsmes, kurias mes turime aplinkui. Taip pat ir Astravą, kurio statytojams amerikiečiai galėtų sėkmingai įvesti sankcijas.

Buvo pasakyta, kad Rusija išves savo karines pajėgas iki praktiškai konfliktinių linijų, tačiau europiečiai ir tie patys prancūzai, kažkodėl, į tai nereaguoja – rusų tankai stovi Sakartvele iki šiol.

Kartu mums labai svarbu, kad Aljansas neskiltų. Matome ir vokiečių pareiškimus, matome ir Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos lyderių pareiškimus, kurie, tiesa pasakius, daugiau primena rusiškus pasisakymus. Dabar Rusija, kuri yra pagrindinė agresorė, apkaltins Ameriką, kad, matai, jinai traukiasi iš sutarties, nors pati pažeidinėja sutartį.

Prisiminkime (buvusio Prancūzijos prezidento Nicolas – LRT.lt) Sarkozy susitarimą po Sakartvelo okupacijos. Juk buvo pasakyta, kad Rusija išves savo karines pajėgas iki praktiškai konfliktinių linijų, tačiau europiečiai ir tie patys prancūzai, kažkodėl, į tai nereaguoja – rusų tankai stovi Sakartvele iki šiol“, – konstatuoja Ž. Pavilionis.

Pasitraukimą vadina klaida

Nepriklausomybės akto signataras, buvęs Lietuvos ambasadorius Ispanijoje ir Sakartvele Mečys Laurinkus prisimena 2002-uosius, kuomet buvo valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriumi. Jis teigia jau anuomet iš strateginių partnerių girdėjęs abejonių dėl Rusijos dalyvavimo šioje sutartyje.

„Rusija ratifikavo sutartį 2001 m. Tai strateginiai partneriai tuomet sakė: „va, Rusija dabar stiprins savo žvalgybą, kadangi valdžioje yra Putinas“. Buvo nuogąstaujama, kad rusai išnaudos šitą sutartį ties pažeidimo riba“, – pasakoja buvęs VSD vadovas.

Mes visi žinome, kad, pavyzdžiui, greičio ribojimas yra 60, tačiau kuomet žinome, kad iki 70 niekas nebaus, tai ramiai važiuojame 69. Tai Rusijos elgesys šioje vietoje yra labai panašus.

Toks JAV žingsnis, pasitraukiant iš sutarties, yra blogas, mano M. Laurinkus. „Tai suteikia pagrindo pesimistiškai žiūrėti į ateitį. Vis daugiau ir daugiau išeinama iš įvairių sutarčių. Vyrauja tokia nežinomybė, o kas gi bus? – nuogąstauja M. Laurinkus. – Tai blogas dalykas.“

„Kelių erelio“ elgesys

Seimo narys, politologas Egidijus Vareikis sako, kad nors pasaulis gyvena sutarčių sistemoje, jau vien tokios sutartys rodo, kad yra nepasitikima vienas kitu. „Jei nuolat turi rodyti savo kišenes, ar jose nieko nėra, tai koks čia pasitikėjimas? Čia yra nepasitikėjimas“, – sako E. Vareikis.

Pasak jo, šalys, neketinančios tvarkingai laikytis sutarčių, elgiasi panašiai, kaip greitį mėgstantys viršyti vairuotojai.

„Mes visi žinome, kad, pavyzdžiui, greičio ribojimas yra 60, tačiau kuomet žinome, kad iki 70 niekas nebaus, tai ramiai važiuojame 69. Tai Rusijos elgesys šioje vietoje yra labai panašus, – įsitikinęs politologas. – Tam tikrose vietose galima nesilaikyti, vis tiek juk niekas labai dėl to triukšmo nekels. Tuo tarpu Amerikos pozicija yra griežta – jei greitis 60, tai reiškia 60.“

Kuo baigėsi perkrovimas santykių su Rusija? Tuo, kad Bukarešte, NATO viršūnių susitikime, mes nepatvirtinome NATO plėtros į Ukrainą ir į Sakartvelą. Ir kuo tai baigėsi?, – Šių šalių okupacija.

Anot E. Vareikio, JAV kažkada laimėjo prieš Sovietų Sąjungą todėl, kad tuometinis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas tuometinį SSRS vadovą Michailą – LRT.lt)Gorbačiovą ir kitus privertė laikytis tvarkos. „Rusija žaidžia su ta tvarkos nesilaikymo taktika. Tai aš manau, kad tai (JAV pasitraukimas iš „Atviro dangaus“ sutarties – LRT.lt) yra labai gerai. Pasaulyje tvarką reikia stiprinti, o ne nuolaidžiauti“, – įsitikinęs parlamentaras E. Vareikis.

Pasitikėjimas kainavo naujas okupacijas

Ž. Pavilionis primena, kad JAV prezidentas Barackas Obama pradėjo savo kadenciją, nesėkmingai bandydamas įtraukti Rusiją į įvairius bendradarbiavimo mechanizmus. „Buvo bandoma pasitikėti Rusija. Prahoje įvyko susitikimas. Buvo pasirašytas tas naujasis startas. Na ir kuo baigėsi tas naujasis pasitikėjimas? Kuo baigėsi perkrovimas santykių su Rusija? Tuo, kad Bukarešte, NATO viršūnių susitikime, mes nepatvirtinome NATO plėtros į Ukrainą ir į Sakartvelą. Ir kuo tai baigėsi? Šių šalių okupacija.

Atsiminkime, kad Rusija siūlė pasitikėti ja ir Baltijos šalyse. Čia ji siūlė nevystyti įvairių NATO gynybos planų. Ar mes ja pasitikime po invazijos į Ukrainą ir Sakartvelą? Tikrai ne! (...)

Rusija negalima pasitikėti. Sutarčių turi būti laikomasi. Jeigu agresorius Putinas nesilaiko šitų sutarčių, mes turime mąstyti, kaip agresorių sugrąžinti į savo pozicijas, į savo teritorijas, kad jis išvestų savo kariuomenes iš šitų šalių ir agresyviai nesielgtų. (...)

Rusija siūlė pasitikėti ja ir Baltijos šalyse. Čia ji siūlė nevystyti įvairių NATO gynybos planų. Ar mes ja pasitikime po invazijos į Ukrainą ir Sakartvelą? Tikrai ne!

Kodėl mes neturėtume labai aktyviai Vašingtone kelti klausimą dėl NATO plėtros į Rytus? Juk buvo pažadėta narystė tiek Ukrainai, tiek Sakartvelui tame pačiame Bukarešte, tačiau pažadėta „ant popieriaus“. Šiuo metu tų planų yra atsisakyta.

Tas bandymas įtraukti Rusiją buvo klaidingas. Tik atgrasymo politika su šia šalimi yra veiksminga“, – įsitikinęs Seimo narys Ž. Pavilionis.

Platesnė diskusija – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt