Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.27 09:39

Įtampa auga – Honkongo policija vaiko protestuotojus, vidurnaktį tikimasi dar didesnio srauto

atnaujinta 16.42
BNS, LRT.lt, ELTA 2020.05.27 09:39

Honkongo policija trečiadienį prieš debatus miesto parlamente dėl įstatymo, draudžiančio įžeisti Kinijos himną, protestuotojus vaikė šoviniais su dirginančiomis medžiagomis.

Keli šimtai protestuotojų miesto Centriniame rajone per pietų pertrauką surengtame mitinge skandavo šūkius, bet išsiskirstė, kai pareigūnai ėmė šaudyti užtaisais su dirginančiomis medžiagomis, iš įvykio vietos pranešė naujienų agentūros AFP reporteriai.

Honkongietis Chun Kit Jamesas LRT.lt sakė, kad gyventojai šiandien susirinko į protestus dėl prieštaringai vertinamo įstatymo, draudžiančio įžeisti Kinijos himną. „Nesu tikras, ar vidurnaktį nebus didesnių protestų, bet tai įmanoma, nes šiandien nematyti vandens patrankų“, – pranešė jis.

Gerai bent tai, kad vis daugiau tarptautinių naujienų agentūrų atkreipia dėmesį į tai, kas vyksta Honkonge, sako vaikinas.

Kontroversišku įstatymo projektu siekiama užtikrinti, kad Honkongo gyventojai gerbtų Kinijos himną. Jis numato, kad už himno naudojimą komerciniais tikslais ar viešą ir tyčinį jo įžeidimą, pavyzdžiui, nušvilpimą futbolo varžybų metu, gali būti skirta iki 50 tūkst. Honkongo dolerių (beveik 6 tūkst. eurų) bauda ir iki trejų metų laisvės atėmimo.

Atnaujinta 16.42

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina dar šią savaitę imtis priemonių prieš Kiniją dėl planuojamo saugumo įstatymo Honkongui. Atsakydamas į klausimą, ar svarsto sankcijas dėl Kinijos veiksmų Honkonge, D. Trumpas reporteriams Baltuosiuose rūmuose sakė: „Mes dabar šį tą darome. Manau, kad jums tai bus labai įdomu. Tai labai stipru. Bet aš šiandien apie tai nekalbėsiu“. Jis pareiškė „iki savaitės pabaigos“ pristatysiąs savo planą.

Atnaujinta 16.38

Siūlomas saugumo įstatymas gali leisti žemyninės Kinijos valdžiai įkurti agentūrą Honkonge, tačiau jos įgaliojimai tikriausiai būtų apriboti žvalgybos duomenų rinkimu ir patariamuoju vaidmeniu, trečiadienį pareiškė vienas kinų pagrindinės politinio konsultavimo institucijos narys.

Vyriausybės sprendimus mechaniškai patvirtinantis Kinijos parlamentas ketvirtadienį turėtų pritarti siūlymui parengti nacionalinio saugumo įstatymą pusiau autonominiam miestui. Dėl šios iniciatyvos Honkonge įsiplieskė naujų protestų, gyventojams nerimaujant, kad tarptautinis finansų centras gali netekti savo išskirtinių laisvių.

Kinijos liaudies politinių konsultacijų konferencijoje dirbantis honkongietis Danielis Fungas naujienų agentūrai AFP sakė, kad svarstoma galimybė įsteigti saugumo agentūrą, panašią į organą, egzistavusį, kai miestas buvo Didžiosios Britanijos kolonija.

„Manau, kad šios agentūros įgaliojimai būtų apribotos žvalgybos duomenų rinkimu ir patariamuoju vaidmeniu“, – pažymėjo D. Fungas. Jis atkreipė dėmesį, kad šios institucijos konkrečios funkcijos turės būti išdėstytos teisės aktuose, kurie gali būti priimti vėliau.

Jis pridūrė, kad pagal šį pasiūlymą įstatymo, kuriuo būtų uždraustas maištauti, užsiimti ardomąja veikla, terorizmu ir kištis iš užsienio, įgyvendinimą užtikrintų Honkongo vyriausybė.

Atnaujinta 13.38

„Tai lyg de facto komendanto valanda , – naujienų agentūrai AFP sakė garsus demokratijos aktyvistas Nathanas Law. – Manau, vyriausybė turi suprasti, kodėl žmonės taip pyksta.“

„Matote, visur pilna policininkų, tai primena karo padėtį“, – sakė Bean slapyvardžiu prisistačiusi moteris, kai ją apieškojo pareigūnai.

Policijos išplatintame pranešime rašoma, kad pareigūnai „gerbia gyventojų teisę taikiai reikšti savo įsitikinimus, tačiau tai turi būti daroma tesėtai“. Jame priduriama, kad minios blokuoja eismą.

Atnaujinta 13.19

Japonijos Vyriausybė yra labai susirūpinusi dėl padėties Honkonge, spaudos konferencijoje sakė vyriausiasis kabineto sekretorius Yoshihide Suga.

Atnaujinta 13.26

ES turėtų laikytis tvirtos pozicijos prieš naujausius Kinijos nacionalinio saugumo įstatymų planus Honkonge, EURACTIV pasakojo pagrindinis demokratijos judėjimo propaguotojas Joshua Wongas.

Komentaras nuskambėjo po to, kai antradienį Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Kinija privalo gerbti Honkongo autonomiją. „Mes labai svarbiu dalyku laikome didelės Honkongo autonomijos išsaugojimą“, – antradienį sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis.

Plačiau skaitykite ČIA.

Atnaujinta 13.18

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje paskelbė, kad sudarys specialią grupę Honkongo problemai spręsti.

„Pristatysime humanitarinės pagalbos draugams Honkonge veiksmų planą, – žurnalistams Taipėjuje sakė Tsai Ing-wen. – Ir toliau remsime Honkongo žmonių pasiryžimą kovoti už demokratiją ir laisvę.“

Atnaujinta 13.16

„Siūlomas nacionalinio saugumo įstatymas yra didžiulis smūgis Honkongo gyvenimo būdui. Tai yra smūgis demokratiją palaikančiam judėjimui ir net verslo bendruomenei“, – „Al Jazeera“ sakė Benas Blandas, Australijoje įsikūrusios ekspertų grupės Pietryčių Azijos programos direktorius.

Atnaujinta 13.14

Honkongo policija trečiadienį buvo dislokuota aplink Honkongo Vyriausybės būstinę ir Įstatymų leidžiamąją tarybą, nes įstatymų leidėjai rengia paskutinę sesiją, skirtą aptarti siūlomą įstatymą, kuriuo būtų skiriamos bausmės tiems, kurie „nepagarbiai“ vertina Kinijos himną ir vėliavą, rašo „Al Jazeera“.

Atnaujinta 13.13

AFP praneša, kad policija areštavo penkis jaunesnius nei 18 metų paauglius trijose skirtingose miesto vietose. Viena grupė turėjo Molotovo kokteilius, kita – atsuktuvus, kita – šalmus ir dujines kaukes. Jauniausiajam – vos 14-os.

Kinija taip pat bando prastumti ir kitą įstatymo projektą, kuris suteiktų Kinijos įstatymų leidėjams galią tiesiogiai įgalinti kontraversišką saugumo įstatymą, seniai numatytą pagal Honkongo „minikonstituciją“, bet iki šiol miesto valdžios nesugebėtą priimti dėl visuomenės pasipriešinimo. Toks siūlymas buvo pateiktas penktadienį ryte į metinę sesiją susirinkusiam marionetiniam Nacionaliniam Liaudies Kongresui.

Pekino kontroliuojame Honkonge 2003 metais jau mėginta priimti griežtesnių saugumo įstatymų, tačiau tai sukėlė didelio masto protestus dėl būgštavimų, kad jis suvaržys jų laisves, todėl planų buvo atsisakyta.

„Aš bijau, kad dabar ji (centrinė Vyriausybė – LRT) įsivaizduoja, kad tai padaryti yra būtina. Tai automatiškai prives prie didesnių susidūrimų, kuriuos matome jau ir šiomis dienomis“, – anksčiau LRT.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Konstantinas Andrijauskas.

K. Andrijausko teigimu, kamuolys yra Honkongo gyventojų, ypač protestuotojų aikštės pusėje, todėl susitelkimas ir protestai, panašūs savo mastais į 2019 m., galėtų priversti Vyriausybę vėl atsitraukti. Vis dėlto toks scenarijus mažai tikėtinas.

Pagal „vienos šalies, dviejų sistemų“ modelį, dėl kurio buvo sutarta, kai Kinija 1997 metais perėmė Honkongą iš buvusios kolonijinės valdytojos Didžiosios Britanijos, Honkongui iki 2047-ųjų turi būti garantuojamos tam tikros laisvės, kurių neturi žemyninės Kinijos gyventojai.

Šis susitarimas leido Honkongui iškilti kaip pasaulinio lygio finansų centrui, o kinų bendrovėms suteikė prieigą kapitalui pritraukti. Tačiau pastaraisiais metais miestą krečia politiniai neramumai, o Pekino komunistinė valdžia pasiryžusi padaryti tam galą.

Pernai Honkongą ilgiau nei pusmetį buvo paralyžiavę demokratijos šalininkų protestai, išprovokuoti prokiniškos stovyklos bandymų prastumti kitą teisės aktą, kuris būtų leidęs išduoti įtariamuosius žemyninei Kinijai. Galiausiai šio įstatymo projekto visgi buvo atsisakyta.

Prodemokratiški protestai Honkonge vyksta jau nuo 2002-ųjų. LRT.lt primena istoriją ir pagrindinius faktus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi