Pasaulyje

2020.05.26 18:44

ES diplomatijos vadovas: JAV išėjimas iš „Atviro dangaus“ sutarties didina neapibrėžtumą pasaulyje

BNS 2020.05.26 18:44

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis antradienį pareiškė, kad dėl „Atviro dangaus“ sutarties susidariusi situacija iliustruoja visame pasaulyje pablogėjusią saugumo padėtį koronaviruso COVID-19 pandemijos metu.

„Saugumo padėtis pablogėjo... Neseniai nuskambėjęs JAV pareiškimas apie pasitraukimą iš „Atviro dangaus“ sutarties rodo, kaip didėja netikrumas dėl pasaulio saugumo“, – sakė J. Borrellis Europos Parlamento posėdyje Europos saugumo po COVID-19 pandemijos klausimais.

Gegužės 21 dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad JAV traukiasi iš „Atviro dangaus“ sutarties. Pasitraukimo procesas turėtų baigtis po pusmečio.

„Atviro dangaus“ sutartis buvo pasirašyta 1992 metų kovo 24 dieną Helsinkyje. Ją tuomet pasirašė 23 signatarės, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) narės. Rusija šią sutartį ratifikavo 2001 metų gegužės 26 dieną. Dabar šios sutarties laikosi 34 pasaulio valstybės. Susitarimas leidžia joms vykdyti neginkluotus žvalgybinius skrydžius virš kitų šalių teritorijų.

„Atviro dangaus“ sutarties galiojimas yra neribotas. Bet kuri valstybė turi teisę iš jos pasitraukti, apie savo sprendimą pranešdama ne mažiau nei pusę metų iki pasitraukimo. Sutarties depozitarijai, Kanada ir Vengrija, nedelsiant apie tokį sprendimą turi informuoti kitas sutarties signatares.

Gavę pranešimą apie kurios nors valstybės planuojamą pasitraukimą iš sutarties depozitarijai, ne anksčiau nei po 30 dienų ir ne vėliau nei po 60 dienų, privalo surengti valstybių signatarių konferenciją, kad įvertintų pasitraukimo padarinius.