Pasaulyje

2020.06.10 20:02

Rusijoje vėl įtariamas moterų apipjaustymas: medikai mergaitei melavo, kad kitu atveju ji mirs

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.06.10 20:02

Mergaitė klykė ir bandė ištrūkti, tačiau medikai ir pamotė tvirtai ją laikė, kol vienoje iš Magaso klinikų Rusijos Ingušijos respublikoje 2019 m. birželį jai buvo atliekamas lytinių organų apipjaustymas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Mergaitės motina pareikalavo, kad būtų iškelta baudžiamoji byla, todėl procedūrą atlikusi vaikų ginekologė šiuo metu yra teisiama. Aktyvistai reikalauja, kad šį atvejį nuodugniai ištirtų Tyrimų komitetas, teigdami, kad tai būtų pirmas tokio pobūdžio tyrimas Rusijoje.

„Apipjaustymo metu moteris yra sužalojama, tai turi ilgalaikių neigiamų pasekmių jos psichinei, seksualinei ir reprodukcinei sveikatai, – sako Nevyriausybinės organizacijos (NVO) „Pravovaja iniciatyva“ („Teisinė iniciatyva“) teisininkė Tatjana Savvina. – Tai yra viena iš smurto lyties pagrindu formų.“

Gegužės 18 d. RFE / RL Šiaurės Kaukazo tarnybai T. Savvina sakė, kad vietos Tyrimų komiteto padarinys tiria bylą, susijusią su Magaso klinikoje „Aibolit“ atlikta procedūra.

Aktyvistai reikalauja, kad Tyrimų komitetas – vyriausioji Rusijos tiriamoji institucija – inicijuotų baudžiamąjį procesą klinikos „Aibolit“ atžvilgiu, remdamasis straipsniais dėl seksualinio išnaudojimo ir nepilnamečio sveikatos sutrikdymo.

Tiriamasis komitetas kol kas jokių viešų pareiškimų dėl raginimų pradėti baudžiamąjį procesą neišplatino.

Vaikų ginekologė Izanja Nalgijeva teisiama dėl to, kad neva atliko medicininę procedūrą be rašytinio mergaitės tėvų sutikimo. Dėl koronaviruso pandemijos ir Rusijoje įvesto karantino posėdžiai 2019 m. gruodį prasidėjusiame teismo procese šiuo metu nevyksta.

Moterų lytinių organų žalojimas (MLOŽ) Rusijoje nėra uždraustas ir po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 m. vis dažniau fiksuojamas pirmiausia musulmonų gyvenamuose Šiaurės Kaukazo regionuose. 2016 m. ataskaitoje nurodoma, kad tokio pobūdžio procedūros atliekamos atokiuose Dagestano (į rytus nuo Ingušijos esančio regiono) kaimeliuose.

MLOŽ apibūdinamas kaip dalinis ar visiškas išorinių moters lytinių organų pašalinimas ne medicininiais tikslais. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, ši procedūra gali sukelti stiprų kraujavimą ir kitas rimtas komplikacijas. Anot PSO, MLOŽ jokio teigiamo poveikio sveikatai neturi.

Klinika neigia

Prieš daug metų su vyru išsiskyrusi mergaitės motina teigia, kad 2019 m. birželio 21 d. tėvas atvažiavo pasiimti dukters ir sūnaus trumpam apsilankymui. Anot moters, kitą dieną jai paskambino sūnus ir pranešė, kad sesuo į tėvo namus grįžo kruvina ir apsiverkusi.

Motinos teigimu, naujoji jos buvusio vyro žmona buvo nuvežusi devynmetę mergaitę į kliniką „Aibolit“.

Mergaitės močiutė pasakoja, kad procedūros metu mergaitė klykė ir bandė išsivaduoti. Pamotė ir klinikos darbuotojai ją laikė, aiškindami, kad visoms mergaitėms atliekama tokia procedūra ir kad ji neva mirsianti, jei procedūra nebus atlikta.

2019 m. birželio 27 d. mergaitės motina kreipėsi į teismą kaimyniniame Čečėnijos regione, kur yra registruota.

Tuo metu I. Nalgijeva prisipažino atlikusi mergaitei minėtą procedūrą, tačiau vėliau ėmė tai neigti.

Kalbėdamas su RFE / RL Šiaurės Kaukazo tarnyba, klinikos „Aibolit“ vadovas Beslanas Matijevas neigė bet kokius nusižengimus, duodamas suprasti, kad šeima greičiausiai siekia pasipelnyti. Jis taip pat tvirtino, kad čekis už procedūrą 2 tūkst. rublių (26 eurų) sumai yra suklastotas.

Vaikų reikalų ombudsmenė Ingušijoje Zarema Čachijeva į RFE / RL prašymą pakomentuoti situaciją nereagavo.

Ingušijos regiono žmogaus teisių komisaras Džambulatas Ozdojevas teigė esantis pasiruošęs tirti šį atvejį, jei mergaitės šeima pateiks skundą.

MLOŽ tyrimas

Teisininkai teigia, kad jei Tyrimų komitetas inicijuos teismo procesą, tai bus pirmas toks atvejis Rusijoje, nors iš esmės kaltinimai bus susiję ne su MLOŽ, o su nepilnamečio sužalojimu.

Nyderlanduose įsikūrusi žmogaus teisių grupė „Stichting Justice Initiative“ (SRJI), kurios tikslas – suteikti teisinę pagalbą smurto lyties ir kitu pagrindu aukoms buvusios Sovietų Sąjungos šalyse, dar 2016 m. yra užfiksavusi MLOŽ atvejų Dagestane.

Netrukus po to vyresnysis Dagestano islamo lyderis sukėlė nemažai diskusijų, išsakęs pritarimą MLOŽ.

Dar vieno Šiaurės Kaukazo musulmoniško regiono Karačiajų Čerkesijos muftijus Ismailas Berdijevas aiškina, kad visos moterys turi būti apipjaustytos, siekiant „išvengti ištvirkavimo“.

Vasarį Jungtinių Tautų vaikų teisių organizacija UNICEF paskaičiavimo, kad 31 pasaulio šalyje lytinių organų žalojimą yra patyrusios apie 200 mln. moterų ir mergaičių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt