Pasaulyje

2020.05.26 15:34

Pompėjų griuvėsiai vėl atidaryti lankytojams, bet kol kas joje gidų daugiau negu turistų

BNS 2020.05.26 15:34

Italijai atšaukiant karantiną, visame pasaulyje garsi Pompėjų archeologinė vietovė antradienį vėl buvo atverta lankytojams, bet kol kas joje gidų daugiau negu turistų.

Itin gerai išsilaikęs senovinis miestas, kurį prieš beveik 2 tūkst. metų palaidojo išsiveržusio Vezuvijaus ugnikalnio pelenai, paprastai būna antra lankomiausia Italijos vieta po Koliziejaus Romoje.

Tačiau antradienį garsiausi Pompėjų pastatai, tokie kaip amfiteatras, stovėjo visiškai tušti.

Užsienio turistams iki birželio dar draudžiama atvykti į Italiją, bet šios archeologinės vietovės, kurią 2019 metais aplankė beveik 4 mln. žmonių, pareigūnai viliasi, kad kol kas bent iš dalies tai galėtų kompensuoti italų turistai.

Lankytojai gali eiti griežtai nustatytu maršrutu, bet birželio 9-ąją bus pridėtas dar vienas maršrutas. Bilietas kainuoja 5 eurus, žmonės turi registruotis iš anksto, o jiems atvykus prie įėjimo bus matuojama kūno temperatūra.

Tarp pirmųjų antradienio lankytojų buvo amerikiečių pora iš Detroito, bandžiusi aplankyti vietovę prieš pat karantiną ir radusi ją jau uždarytą. Nuo to laiko sutuoktiniai gyvena Pompėjoje – šalia antikinių griuvėsių esančiame miestelyje – per platformą „Airbnb“ išsinuomotame būste.

„Jau praėjo beveik trys mėnesiai“, – sakė Marvinas Hewsonasir pridūrė, kad su žmona daug laiko Pompėjų griuvėsius apžiūrinėjo iš tolo.

„Tai fantastiška, tikrai vertėjo palaukti ir pamatyti juos iš arti“, – sakė jo žmona Colleen.

„Tuštuma, liūdesys“

Tačiau ne visi buvo linksmai nusiteikę. 48 metų Valentina Raffone, kuri Pompėjuose gide dirba maždaug 20 metų, sakė, kad dabar čia „jaučiama tuštuma ir liūdesys“.

„Čia tik mes, gidai ir žurnalistai“, – sakė ji ir parodė į maždaug 35 gidus, stoviniuojančius prie įėjimo.

Pompėjų archeologinė vietovė buvo ką tik paminėjusi ilgų, 104 mln. eurų vertės restauravimo darbų kulminaciją, kai Italijai smogė koronaviruso krizė ir kovo mėnesį buvo uždaryti visi muziejai bei kultūriniai objektai.

2012 metais pradėtas projektas buvo finansuojamas daugiausia iš Europos Sąjungos lėšų, jį vykdė didelės archeologų, architektų, inžinierių, geologų ir antropologų komandos.

„Gladiatorių namo“ griūtis po smarkios liūties 2010-aisiais akcentavo Pompėjų vertybėms po ilgų prasto tvarkymosi metų iškilusią grėsmę. UNESCO perspėjo, kad pavojuje yra daug Pompėjų pastatų ir kad reikia didelio masto restauracijos bei nuolatinės priežiūros.

Tarp naujų lobių, kuriuos prieš pat karantiną pamatė turistai, yra senovinės freskos ir plytelėmis išklotos grindys dviejų aukštų „Įsimylėjėlių name“, kuris visuomenei buvo uždarytas nuo 1980 metų žemės drebėjimo, taip pat „Sodų namas“ su detaliomis vaismedžių ir paukščių freskomis.

Kiek anksčiau, spalio mėnesį, archeologai pastate, kuris laikomas taverna kovotojams ir prostitutėms, atrado ryškių spalvų freską – joje pavaizduotas gladiatorius su šarvais ir kraujuojantis jo oponentas.