Pasaulyje

2020.05.26 12:05

LRT trumpai. Europoje ir JAV toliau švelninamas karantinas: valstijose – visas dėmesys ekonomikai

Ši diena atneš naujų karantino švelninimo žingsnių Europoje ir Jungtinėse Valstijose. Čekija, viena pirmųjų Europoje visiškai uždariusių sienas, antradienį pradeda jas atverti. Amerikoje pradės vėl veikti Niujorko akcijų birža, nors ir su nematytais suvaržymais. 

Savo ruožtu Ispanija, kur karantinas pagaliau pradėtas švelninti ir didmiesčiuose, antradienį pradeda nacionalinį gedulą beveik 27 tūkstančiams koronaviruso aukų pagerbti.

Čekija, Praha

Prahos pilis, kasmet sulaukianti dviejų milijonų turistų, vėl atverta lankytojams, bus net panaikinta patikra dėl terorizmo – jo grėsmė laikoma itin menka.

Čekija pirmadienį atidarė visas pilis, viešbučius, baseinus ir pirtis, taip pat pradines mokyklas. Kaukių reikės tik viešajame transporte ir parduotuvėse.

Čekija, Mikulovas

Antradienį atidaromos ir sienos, tiesa, dar ne turistams. Čekija jas visiškai uždarė viena iš pirmųjų Europoje. Atvykstantieji iš Austrijos ir Vokietijos vis dar turės įrodyti nesergantys COVID-19.

Nuo trečiadienio siena atidaroma ir trumpoms, iki dviejų parų kelionėms tarp Čekijos ir Slovakijos. Sienų patikra liks, bet Čekija tikisi per tris savaites su kaimynėmis sutarti ir grįžti prie laisvų kelionių.

„Apie tai dar kalbėsimės papildomai, bet tikimės, kad iki birželio vidurio čia iš tiesų įmanoma sukurti „minišengeną“ – tai leis žmonėms keliauti be patikrų, be testavimo ir be reikalavimo karantinuotis“, – sako Čekijos užsienio reikalų ministras Tomašas Petričekas.

Ispanija, Madridas

Pirmadienį pagaliau leista atidaryti ir didžiuosius Ispanijos miestus, kur jau buvo užviręs nepasitenkinimas dėl kairiųjų Vyriausybės vis pratęsiamo karantino poveikio ekonomikai. Dabar jau visa šalis iš vadinamojo „nulinio“ etapo, kai karantinas buvo vienas iš griežčiausių pasaulyje, perėjo prie pirmojo, kur leidžiama, pavyzdžiui, atverti kavinių terasas.

Vyriausybė taip pat paskelbė, kad iš naujo suskaičiavus mirtis, jų beveik dviem tūkstančiais mažiau negu buvo skaičiuojama iki šiol. Kodėl privelta tiek klaidų, dar teks aiškintis, bet Ispanija nukrito tik per vieną vietą ir dabar pasaulyje penkta – mirė beveik 27 tūkstančiai.

„Noriu pranešti, kad nuo antradienio, kai pirmasis etapas jau bus taikomas visai šalies teritorijai, Ispanijos Vyriausybė patvirtins oficialų gedulą visoje šalyje COVID-19 aukoms atminti. Gedulas truks dešimt dienų – tai ilgiausias oficialus gedulas demokratijos istorijoje“, – teigia Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

Liuksemburgas

Liuksemburgas nuo trečiadienio švelnina karantina apribojimus: šalyje duris atvers kavinės ir restoranai, taip pat bus leidžiamos civilinės ir religinės ceremonijos, tačiau tik laikantis griežtų sąlygų.

Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis vėlyvą pirmadienio vakarą spaudos konferencijoje paskelbė, kad kavinių ir restoranų lauko terasos galės veikti, tačiau prie vieno staliuko negalės sėdėti daugiau nei keturi žmonės. Nuo penktadienio bus leista atnaujinti veiklą ir kavinių bei restoranų viduje, tačiau tarp žmonių grupių turės būti užtikrinamas 1,5 metro atstumas.

Taip pat bus leista rengti vestuves ir laidotuves, jei jų dalyviai dėvės veido kaukes ir laikysis 2 m atstumo vienas nuo kito.Tiesa, X. Bettelio teigimu, kavinės ir restoranai galės veikti tik iki vidurnakčio.

Savaitės pabaigoje taip pat bus atidaryti kino teatrai ir sporto klubai. Kol kas vaikų žaidimo aikštelės lieka uždarytos.
Liuksemburgo vyriausybė pažadėjo visiems gyventojams, vyresniems nei 16 metų amžiaus, suteikti 50 eurų vertės kuponą, kurį jie galės panaudoti viešbučiuose. Taip siekiama paskatinti vidaus vartojimą šalyje.

Anglija, Londonas

Nebūtinų prekių parduotuvės Anglijoje galės atsidaryti jau birželį, paskelbė Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas.

Drabužių, baldų ir elektronikos parduotuvės, taip pat knygynai, aukcionai ir siuvyklos vėl galės atsidaryti nuo birželio 15 d. Anksčiau – nuo birželio 1 d. – savo duris klientams atvers lauko turgūs. Tiesa, B. Johnsonas pabrėžė, kad parduotuvių patalpose dėl COVID-19 turi būti užtikrinamas saugumas.

Sekmadienį B. Johnsonas pranešė, kad nuo birželio dalis Anglijos pradinių mokyklų moksleivių sugrįš į įprastas pamokas. Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija savarankiškai sprendžia dėl mokyklų atidarymo.

JAV, Niujorkas

Jungtinių Valstijų prezidentas jau kurį laiką išvis vengia minėti netekčių, jų kone šimtas tūkstančių, ir visą dėmesį skiria ekonomikai. Vienas iš labiausiai simboliškų šalies atsivėrimo ženklų Volstrite – vėl atidaroma svarbiausia pasaulyje akcijų birža, kurią prieš pat Amerikos uždarymą karantinui ir prekybos persikėlimą į virtualią erdvę purtė drastiški kainų šuoliai.

Bet prekiauti galės tik ketvirtadalis brokerių, juos skirs plastiko pertvarkos, jie negalės vykti viešuoju transportu. Kaukės privalomos, nebus žymiųjų skambučių ceremonijų, žyminčių prekybos dienos pradžią ir pabaigą, ir vieno iš verslo atributų, ypač svarbių Amerikoje – rankų paspaudimų.

Žinios. Čekija, viena pirmųjų visiškai uždariusių sienas, šiandien pradeda jas atverti