Pasaulyje

2020.05.26 10:42

PSO dėl saugumo stabdo galimo vaisto nuo COVID-19 tyrimus

LRT.lt, BNS 2020.05.26 10:42

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) laikinai sustabdė maliarinio vaisto hidroksichlorokvino tyrimus, kuris esą gali padėti gydyti COVID-19. Tai pirmadienį pranešė organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Kaip skelbia BBC, teismai keliose šalyse laikinai sustabdė tyrimus su COVID-19 pacientais, imantis atsargumo priemonių, pirmadienį pranešė agentūra. Po neseniai atlikto medicininio tyrimo paaiškėjo, kad šis vaistas gali padidinti pacientų mirštamumo nuo COVID-19 riziką.

Praėjusią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas atskleidė vartojąs maliarijai gydyti naudojamą vaistą hidroksichlorokviną, nors jo paties Vyriausybės ekspertai tvirtina, kad jis netinkamas kovai su naujuoju koronavirusu.

Pabrėžęs, kad jo tyrimo dėl koronaviruso rezultatai buvo neigiami ir jam nepasireiškė jokie ligos simptomai, D. Trumpas sakė, kad „maždaug pusantros savaitės“ vartoja šiuos vaistus prevenciniais tikslais.

„Išgeriu tabletę kasdien“, – sakė prezidentas ir pridūrė, jog papildomai vartoja cinko.

Paklaustas, kodėl tai daro, D. Trumpas atsakė: „Nes manau, jog tai gerai. Girdėjau daug gerų kalbų.“

Praėjusią savaitę medicinos žurnale „The Lancet“ buvo paviešinti tyrimo rezultatai, kuriuose teigiama, kad koronaviruso pacientų gydymas hidroksichlorokvinu neturi jokios naudos, o jo vartojimas gali net padidinti mirštamumą pacientų, kurie yra užsikrėtė COVID-19.

Hidroksichlorokvinas yra saugus vaistas maliarijai ir tokioms ligoms kaip vilkligė ar artritas gydyti, tačiau jokie klinikiniai tyrimai neįrodė jo tinkamumą COVID-19 gydymui.

JAV įmonė Australijoje atlieka vakcinos klinikinius bandymus

Viena JAV biotechnologijų bendrovė antradienį pranešė Australijoje pradedanti galimos vakcinos nuo naujojo koronaviruso bandymus su žmonėmis.

Bendrovė tikisi, kad vakcina bus patvirtinta ir išleista dar šiais metais.

„Novavax“ pradėjo pirmąją bandymų fazę su 131 savanoriu Melburno ir Brisbano miestuose. Šiuo etapu bus tikrinamas vakcinos saugumas ir vertinamas jos veiksmingumas, sakė bendrovės tyrimų vadovas dr. Gregory Glennas.

„Tuo pat metu ruošiame dozes, ruošiame vakciną, tikėdamiesi, kad galėsime įrodyti jos veiksmingumą ir pradėti ją tiekti iki šių metų galo“, – sakė mokslininkas per virtualią spaudos konferenciją žurnalistams Melburne iš „Novavax“ būstinės Merilande.

Šiuo metu vykdomi ar greitai bus pradėti maždaug dvylikos eksperimentinių vakcinų nuo koronaviruo bandymai. Dauguma šių tyrimų vykdomi Kinijoje, JAV ir Europoje. Neaišku, ar kurios nors iš šių potencialių vakcinų saugumas bei veiksmingumas galiausiai bus įrodyti. Tačiau dirbama įvairiomis kryptimis, pasitelkus skirtingas technologijas, todėl esama didesnės tikimybės, kad bent viena iš vakcinų bus patvirtinta