Pasaulyje

2015.10.30 20:37

Indonezija dega, kodėl pasauliui tai nerūpi?

LRT.lt 2015.10.30 20:37

Indonezijoje dega didžiuliai žemės plotai. Daugybė žmonių, o kartu ir gyvūnų yra pavojuje. Tačiau pasaulio žiniasklaida tyli. Kodėl?

Žmonės tai vadina pragaru Žemėje. Daugelyje vietų jau neįmanoma kvėpuoti, o matomumas kai kur sumažėjęs iki 30 metrų. Vaikai ruošiami evakuacijai karo laivuose, tačiau jau dabar pranešama mirtis apsinuodijus smalkėmis. Aplinkos apsaugos ekspertai tikina – tai didžiausia XXI a. ekologinė katastrofa.

Tačiau pasauliui labiau rūpi žvaigždžių apdarai, filmų premjeros, politikų skandalai ir artėjantis Helovinas, rašo theguardian.com.

Šiuo metu ugnies apimta beveik 5 tūkst. km. Indonezijos. Skaičiuojama, kad dėl šio gaisro į atmosferą išmetama daugiau anglies dioksido nei visa JAV pramonė, o per artimiausias tris savaites kiekis gali pralenkti visą kiekį, kiek per metus išmetama visoje Vokietijoje.

Dūminiai leopardai, orangutangai, gibonai, Sumatros tigrai ir raganosiai bei tūkstančiai kitų rūšių yra ant pavojuje.

Indonezijos gyventojai įspėjami nešioti apsaugines kaukes, jas dėvi net parlamento nariai. Kaimyninės valstybės taip pat jau skundžiasi dėl į jas plūstančio smogo, tai sukėlė nemažai diplomatinių konfliktų.

Kas sukelia gaisrus? Jau daug metų medienos kompanijos ir didieji ūkiai kerta miškus ir ruošia dirvas. Koks lengviausias būdas išvalyti žemę? Viską sudeginti. Kasmet tie gaisriai sukelia katastrofas, tačiau tokio masto nelaimės kaip šiais metais dar nėra buvę.

Blogiausia, kad dažnai miškų kirtimas ir toks žemės valymas yra nelegalus, tačiau valdžia atsisako imtis kokių veiksnių. Kai kurių žiniasklaidos apžvalgininkų teigimu, prezidentas Joko Widodo pats yra glaudžiai susijęs su nusikalstamu pasauliu.

„Tačiau ne tik Indonezijos valdžia ignoruoja nelaimę. Tiek Vakarai, tiek visa pasaulio žiniasklaida tyli“, – rašo theguardian.com apžvalgininkas George`as Monbiotas.