Pasaulyje

2020.05.25 15:04

Trumpas Atminimo dienai suplanavo daugiau pasirodymų, nei įprasta

BNS 2020.05.25 15:04

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nepaisydamas koronaviruso pandemijos, suplanavo du Atminimo dienos pasirodymus vieną po kito: Arlingtono nacionalinėse kapinėse netoli Vašingtono ir prie istorinio forto Baltimorėje.

Pernai D. Trumpas Baltimorę pavadino „žiurkių ir graužikų apniktu balaganu“, o šio miesto meras neseniai ragino prezidentą likti namie.

Pirmadienį JAV minima nacionalinė Atminimo diena, per kurią pagerbiami piliečiai, žuvę atlikdami savo pareigą. Prezidentai kritusių karių atminimą paprastai pagerbia padėdami vainiką ir pasakydami kalbą Arlingtono nacionalinėse kapinėse Virdžinijoje.

Tačiau šiemet kilus pandemijai, kuri šią savaitę tikriausiai pareikalaus 100 000-ojo amerikiečio gyvybės, D. Trumpas tik padės vainiką prie Nežinomo kareivio kapo.

Kalbą vėliau jis turi pasakyti Baltimorės McHenry forto nacionaliniame paminkle ir istorinėje šventovėje. Kaip tik ten po pasiektos svarbios 1812 metų karo pergalės prieš britus buvo iškelta didžiulė Amerikos vėliava, įkvėpusi parašyti eilėraštį, kuris virto šalies himno „The Star-Spangled Banner“ žodžiais.

D. Trumpas palaipsniui intensyvina savo darbus, stengdamasis vaizduoti šalį kaip grįžtančią į normalias vėžes po pandemijos, kai stengiantis stabdyti viruso plitimą buvo uždaryta ir smarkiai nukentėjo ekonomika.

Pagal patvirtintų COVID-19 atvejų skaičių (daugiau kaip 1,6 mln.) ir užregistruotų mirties atvejų skaičių (daugiau kaip 97 tūkst.) JAV pirmauja pasaulyje, rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys.

Šį mėnesį D. Trumpas lankėsi kovos su pandemija produktus gaminančiose gamyklose Arizonoje, Pensilvanijoje ir Mičigane. Trečiadienį jis planuoja Floridoje stebėti, kaip du NASA astronautai išskris į kosmosą, be to, šeštadienį ir sekmadienį žaidė golfą savo privačiame klube Virdžinijoje.

Merilande esančios Baltimorės meras Bernardas C. Youngas kritikavo D. Trumpo vizitą ir sakė, kad juo siunčiama neteisinga žinia dėl nurodymo žmonėms likti namie ir kad miestas negali sau leisti papildomų išlaidų prezidentiniam vizitui, kai dėl pandemijos praranda po 20 mln. dolerių (18,3 mln. eurų) per mėnesį.

„Tai, kad prezidentas Trumpas nusprendžia vykti į nebūtiną kelionę, siunčia neteisingą žinią mūsų gyventojams“, – praėjusią savaitę pareiškė demokratas B. C. Youngas. Jis paminėjo itin didelį viruso poveikį jo miestui ir paragino D. Trumpą „parodyti teigiamą pavyzdį“ ir šventinį savaitgalį nekeliauti.

Baltiesiems rūmams tai, regis, nepadarė įspūdžio.

„Drąsūs vyrai ir moterys, kurie ištisas kartas saugojo mūsų laisves, nesėdėjo namie ir prezidentas taip pat to nedarys, pagerbdamas jų auką tokio [svarbaus] mūsų šalies... istorijos objekto aplankymu“, – sekmadienį elektroniniu paštu atsiųstame pareiškime rašė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Juddas Deere`as.

D. Trumpas Baltimorėje lankysis praėjus kiek daugiau nei savaitei po to, kai Merilandas pradėjo naikinti kai kuriuos dėl pandemijos įvestus ribojimus, nors jie vis dar galioja Baltimorėje. Šiame mieste ir sostinėje Vašingtone užfiksuotas didžiausias COVID-19 atvejų procentas, sakė Baltųjų rūmų kovos su koronavirusu darbo grupės koordinatorė Deborah Birx.

Pernai vasarą D. Trumpas rinkimų apygardą, kuriai priklauso Baltimorė, pavadino „bjauriu, žiurkių ir graužikų apniktu balaganu“, kur „nenorėtų gyventi joks žmogus“.

Po kelių mėnesių jis lankėsi Baltimorėje ir kalbėjo Kongreso respublikonų susitikime. Už kelių kvartalų nuo tos vietos buvo iškelta didžiulė pripučiama žiurkė su D. Trumpo šukuosena ir raudonu kaklaraiščiu. Jokiuose Baltimorės rajonuose prezidentas nesilankė.