Pasaulyje

2020.05.25 12:57

Afganistano Vyriausybė iš kalėjimo paleido 100 Talibano kovotojų

atnaujinta 16.16
BNS 2020.05.25 12:57

Afganistane iš kariuomenės kalėjimo pirmadienį buvo paleista maždaug 100 Talibano kalinių – Vyriausybė tokiu būdu sureagavo į netikėtą kovotojų pasiūlymą paskelbti paliaubas Id al Fitro (Atsigavėjimo) šventės proga.

„Afganistano Vyriausybė iš viso paleido 100 Talibano kalinių iš Bagramo kalėjimo“, – naujienų agentūrą AFP informavo Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Javidas Faisalas.

Vyriausybė planuoja iš viso paleisti iki 2 tūkst. talibų kovotojų, demonstruodama „geros valios ženklą“, atsakydama į sekmadienį paskelbtą ugnies nutraukimą ir didinama pastangas pradėti taikos derybas.

Kaip pranešė Vakarų šalių ir Afganistano žiniasklaida, abi konflikto pusės antrą dieną laikosi paliaubų režimo.

Praėjusią savaitę Talibanas pasiūlė Afganistano valdžios pareigūnams paskelbti trijų dienų ugnies nutraukimą Id al Fitro šventės, užbaigiančios musulmonų šventąjį pasninko mėnesį Ramadaną, proga. Kabulas su šiuo pasiūlymu sutiko.

Be to šalies prezidentas Ashrafas Ghani pareiškė, kad Vyriausybė taip pat pasiruošusi surengti taikos derybas su Talibanu, būtinas siekiant užbaigti beveik du dešimtmečius besitęsiantį niokojamą karą šioje skurdžioje valstybėje.

Jis tai pat pažadėjo pagreitinti į nelaisvę paimtų kovotojų išlaisvinimo procesą.

Po daug mėnesių trukusių derybų Talibanas ir JAV vasarį pasirašė sutartį, numatančią, kad Afganistano valdžia paleis iki 5 tūkstančius Talibano kovotojų, o Talibanas savo ruožtu paleis maždaug tūkstantį į nelaisvę paimtų saugumo pajėgų narių.

Kol kas Afganistano Vyriausybė paleido apie tūkstantį talibų belaisvių, o Talibanas – maždaug 300 vyriausybės pajėgų narių.