Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.22 21:51

NATO spaudžia Rusiją laikytis „Atviro dangaus“ sutarties

BNS 2020.05.22 21:51

NATO sąjungininkės penktadienį paragino Rusiją laikytis 1992 metais sudarytos „Atviro dangaus“ sutarties, tikėdamosi, kad Vašingtonas dar pakeis savo sprendimą ir nepasitrauks iš sutarties.

Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas pažymėjo, kad JAV sprendimas atsisakyti susitarimo neįsigalios dar šešis mėnesius, taigi Maskva turi laiko pakeisti kursą.

„Visos NATO sąjungininkės visiškai laikosi visų sutarties nuostatų“, – pareiškė J. Stoltenbergas.

„Rusija daugelį metų taikė skrydžių apribojimus, nesuderinamumus su sutartimi, įskaitant skrydžių apribojimus virš Kaliningrado bei Rusijos teritorijos netoli sienos su Sarkatvelu. JAV pareiškė, kad Rusija nesilaiko sutarties ir paskelbė ketinanti pasitraukti per šešis mėnesius, kaip numatyta sutarties nuostatuose“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

„Vis dėlto JAV pažymėjo, kad gali persvarstyti sprendimą, jei Rusija ims visapusiškai laikytis savo įsipareigojimų. NATO sąjungininkės bendradarbiauja su Rusija siekdamos, kad pastaroji kuo greičiau imtų vykdyti įsipareigojimus“, – pridūrė J. Stoltenbergas.

„Atviro dangaus“ sutartis buvo sudaryta iškart po Šaltojo karo, kad ją pasirašiusios šalys galėtų išvengti nemalonių netikėtumų ar nepagrįstų įtarimų iš kitų šalių kariuomenių pusės.

Sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir įsigaliojo 2002 metais, leisdamas 35 signatarėms, įskaitant JAV ir Rusiją, vykdyti neginkluotus žvalgybinius skrydžius virš kitų šalių teritorijų.

Maskva ir Vašingtonas dažnai kaltina vienas kitą sutarties sąlygų pažeidimu, o praėjusiais metais JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad JAV gali visai pasitraukti iš sutarties.

Dabar, regis, šis grasinimas gali išsipildyti, nepaisant kai kurių Vašingtono sąjungininkių Europoje, kurios laiko sutartį esminiu savo saugumo žemyne architektūros elementu, nerimo.

D. Trumpo derybininkas ginkluotės kontrolės klausimais Marshallas Billingslea (Maršalas Bilingslis) tviteryje parašė, kad NATO posėdyje vyko „labai teigiama diskusija“, pademonstravusi „transatlantinę vienybę“ branduolinių ginklų mažinimo klausimu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi