Pasaulyje

2020.05.22 17:31

LRT trumpai. JAV traukiasi iš „Atviro dangaus“ sutarties dėl Rusijos veiksmų Lietuvos pašonėje

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2020.05.22 17:31

Vašingtonas ketvirtadienį pareiškė per 6 mėn. pasitrauksiantis iš „Atviro dangaus“ ginklų kontrolės sutarties, kaip vieną iš priežasčių nurodydamas Maskvos nenorą bendradarbiauti Kaliningrado srityje. 

Tai yra dar vienas JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos ketinimas pasitraukti iš svarbios tarptautinės sutarties dėl deklaruojamų Rusijos pažeidimų.

1992 m. pasirašyta ir po dešimtmečio įsigaliojusi sutartis numato, kad 35 ją pasirašiusios valstybės, įskaitant NATO nares ir Rusiją, turi teisę paskutinę akimirką įspėjusios, stebėti viena kitos karinius objektus.

Ketvirtadienį paskelbtame pareiškime JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo teigė, kad Rusija įvedė skrydžių aplink Kaliningradą ribojimus, kur, kaip manoma, Kremlius dislokuoja vis daugiau ginkluotės, įskaitant ir „į NATO šalis nukreiptas artimojo nuotolio raketas su branduolinėmis galvutėmis“.

Rusija jau anksčiau yra Kaliningrado srityje dislokavusi branduolines galvutes gabenti galinčias raketas „Iskander“; paskutinis viešai paskelbtas raketų permetimas vyko 2018 metais.

Vasarį Lietuvos Valstybės saugumo departamentas (VSD) taip pat pranešė, kad Rusija Kaliningrade dislokavo papildomas raketų sistemas ir ruošiasi formuoti naują pėstininkų diviziją, o tai reiškia, kad „Lietuvos pašonėje telkiama dar daugiau ginkluotės ir karinės įrangos“.

M. Pompeo teigė, kad Rusija atsisakė leisti stebėti savo sieną su nuo Sakartvelo atplėštais Abchazijos ir Pietų Osetijos regionais, bandydama „okupuotas teritorijas pavaizduoti kaip nepriklausomas valstybes“. Dėl šių dviejų regionų 2008 m. Rusija pradėjo karą su Sakartvelu.

Kaip sutarties sulaužymas nurodoma ir tai, kad, pažeisdama tarptautinius teisės aktus, Maskva paskyrė aneksuotą Ukrainos Krymo pusasalį „Atviro dangaus“ orlaivių degualų papildymams.

Tuo tarpu „yra didelė tikimybė, kad sudarysime naują sutartį arba perdarysime ankstesniąją“, – paaiškino D. Trumpas ir pridūrė, kad „Rusija nesilaikė sutarties. Tad, kol jie ims jos laikytis, mes pasitraukiame“.

Ir M. Pompeo, ir D. Trumpo pareiškimai leido suprasti, kad jei Rusija laikytųsi susitarimo, Vašingtonas „apsvarstytų“ galimybę likti.

Nors kai kurie JAV politikai, ypač respublikonai, šį sprendimą sveikino, bet tarp aršių kritikų buvo CŽA direktorius Michaelas Haydenas, pavadinęs JAV pasitraukimą „beprotišku“.

Ką sako JAV:

– Rusija riboja skrydžius virš Kaliningrado, esančio šalia Lietuvos ir Lenkijos, kur pastaruoju metu kaupiama ginkluotė ir gali būti raketų „su branduolinėmis galvutėmis“;

– Skrydžiams virš Maskvos Rusija įvedė aukščio ribojimus;

– Rusija neprisileidžia lėktuvų arčiau kaip per 10 km nuo jos sienos su Abchazijos ir Pietų Osetijos regionais, atplėštais nuo Sakartvelo;

– Siekdama įtvirtinti savo pretenzijas į Ukrainai priklausantį Krymą, Rusija pažymėjo šį pusiasalį kaip degalų papildymo vietą;

– Anot M. Pompeo, jei ne sutartį vertinantys sąjungininkai Europoje, Vašingtonas seniai būtų iš jos pasitraukęs;

– Sutarties pažeidimai iš Rusijos pusės nėra pavieniai ir atsitiktiniai, Rusija pažeidžia ir kitas tarptautines sutartis;

– Anot RFE / RL, reaguodama į tai, JAV yra anksčiau ribojusi Rusijos skrydžius virš Aliaskos ir Havajų.

Ką sako Rusija:

– Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška teigia, kad „JAV pasitraukimas iš šios sutarties ne tik suduotų smūgį Europos saugumo pamatams (...) bet ir JAV sąjungininkų pagrindiniams saugumo interesams“;

– „Niekas netrukdo tęsti diskusijas techniniais klausimais, kuriuos JAV neteisingai pateikia kaip sutarties pažeidimus iš Rusijos pusės“, – A. Gruškos žodžius citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Ką sako Lietuva:

– Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT English sakė, kad „Rusijos vienašaliai apribojimai“ be JAV yra žinomi ir kitoms valstybėms, todėl Lietuva „supranta ir gerbia“ tokį Vašingtono sprendimą.

– „Mes raginsime vieningai (kitas šalis – LRT) didinti spaudimą Rusijai. Mes manome, kad sutartį galima ir būtina išsaugoti, o JAV sprendimai yra jų pačių atsakomybė, jų argumentai, kuriuos mes gerbiame ir suprantame jų priežastį“, – sakė L. Linkevičius.

– Anot L. Linkevičiaus, Rusija selektyviai vykdė „Atviro dangaus“ („Open Skies“) sutarties įsipareigojimus. Vis dėlto, jo teigimu, nors sutartis turi trūkumų, „tai geriau nei nieko, todėl verta ją išsaugoti“.

– „Daugelis NATO valstybių narių mano, kad reikia išsaugoti šią sutartį, darant spaudimą Rusijai, kad ji grįžtų prie sutarties vykdymo. Svarbu, kad sutartis ne tik būtų įgyvendinama, bet ir būtų galima patikrinti, kaip jos laikomasi. Tai galėtų sulaikyti amerikiečius nuo pasitraukimo“, – teigė ministras, nes Vašingtonas paskelbė, kad iš tarptautinės karinės žvalgybos sutarties pasitrauks tik po šešių mėnesių.

Ką sako ES:

– Praėjusių metų gruodį ES atstovas tinklalapiui „EurActiv“ sakė, kad Europa bandė paveikti JAV sprendimą, pasiųsdama laišką JAV gynybos sekretoriui Markui Esperiui, bendrą poziciją pareiškė Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija.

– Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas teigė „labai apgailestaująs dėl tokio pareiškimo“ ir akcentavo, kad „nepaisant sunkumų laikantis sutarties nuostatų, su kuriais pastaraisiais metais susiduria Rusija, mūsų nuomone tai nepateisina sutarties nutraukimo, kaip jau ne kartą Užsienio reikalų ministrui M. Pompeo sakėme kartu su kolegomis iš Prancūzijos, Lenkijos ir Jungtinės Karalystės“.

Kitos ginklų kontrolės sutartys

Dėl Rusijos pažeidimų, 2018 m. spalį Vašingtonas pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties.

Paskutinės svarbiausios Šaltojo karo laikų ginklų kontrolės sutarties „New START“ (Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo sutartis) galiojimas baigiasi 2021 m. vasarį. D. Trumpo administracija spyriojasi ją pratęsti, teigdama, kad šią sutartį pasirašyti turėtų ir Kinija.

„New START“ sutartis numato, kiek branduolinių galvučių leidžiama turėti JAV ir Rusijai.

Pagrindinis D. Trumpo administracijos derybininkas šios sutarties klausimais Marshallas Billingslea teigė, kad JAV organizuos derybas su Maskva, nors Pekinas pirmame susitikime dalyvauti nepanoro.

Visgi „JAV negalės laikytis šios sutarties, jei Rusija nebaudžiama ją pažeidinės“, – RFE / RL sakė M. Billingslea.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.