Pasaulyje

2015.10.29 19:11

Sirijos krizę bus bandoma spręsti Vienoje

Vienoje vėl susitiks pagrindiniai diplomatijos veikėjai, besistengiantys, pasak Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės (JAV) sekretoriaus, užbaigti „pragarą“ Sirijoje. Antrą derybų raundą surengs Jungtinių Valstijų, Rusijos, Turkijos ir Saudo Arabijos užsienio reikalų ministrai, o penktadienį prie jų prisidės kitų regiono valstybių, taip pat ir Irano diplomatijos vadovai.

Tai bus pirmas kartas, kai dėl Sirijos vyks tokios apimties derybos, kol kas niekas neužsimena apie Sirijos vyriausybės ar opozicijos dalyvavimą. Tačiau Basharo al-Assado sąjungininkų bus daugiau – po to, kai į Vieną pakviestas ir Irano atstovas.

„Amerikiečiai ir kitos užsienio valstybės neturi kitos išeities, tik pripažinti Sirijos realybę. Juk ponas al-Assadas ir Sirijos vyriausybė pasirengę deryboms su opozicija, kuri pasisako už politinį krizės sprendimą“, – teigė Irano užsienio reikalų ministro pavaduotojas Hosseinas Amiras Abdollahianas.

Ketvirtis milijono žmonių žuvo per ketverius su puse Sirijos pilietinio karo metų, 11 milijonų turėjo palikti namus. Tačiau po to, kai Rusija ėmėsi bombarduoti Siriją, padėtis tapo dar pavojingesnė.

„Surasti išeitį iš padėties Sirijoje yra ne sunkiau negu nubraižyti kelią iš pragaro. Kad tai pasiektume, turime imtis dviejų krypčių pastangų – intensyvinti kovą su Islamo valstybe (IS) ir stiprinti diplomatines pastangas užbaigti konfliktą“, – savo poziciją išdėstė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

J. Kerry sako, kad su Rusija artėja prie bendros nuomonės, kad Sirija būtų vieninga pasaulietine valstybė, kurios žmonės rinkimuose spręstų dėl savo lyderių. Tačiau prieš savaitę vykusios derybos netapo proveržiu – Jungtinės Valstijos ir Saudo Arabija, kurios priešinosi, kad derybose dalyvautų Iranas, dabar pasirengusios išklausyti, ką jis galvoja apie tai, kokį vaidmenį galima leisti vaidinti Basharui al-Assadui per pereinamąjį laikotarpį. Kita vertus, Iranas išleido milžiniškas pinigų sumas remdamas Basharo al-Assado režimą, siųsdamas ginklus ir karinius patarėjus. Todėl, sirų opozicijos nuomone, jo dalyvavimas tik dar įklampins derybas.

JAV, pažadėjusios intensyviau atakuoti Sirijoje, kol kas to nepradėjo. Pentagono duomenimis, liepą koalicijos lėktuvai bombardavo 359 IS objektus Sirijoje, po to smūgių mažėjo, šį spalį – 92, o per pastarąsias šešias dienas – vos du. Stebėtojų nuomone, JAV vadovaujamos koalicijos lėktuvai vengia skraidyti arti Rusijos veiksmų zonos, bet Pentagonas tai neigia. Padėtis ten kitokia negu Irake, kur yra amerikiečių karių ir vietos partnerių – Sirija žvalgybai esą beveik nežinoma žemė.

Tuo metu Rusija, paskutiniai skelbtais duomenimis, per pastarąją parą surengė rekordinę operaciją – įvykdė 118 smūgių. Kaip pranešama, derybose Vienoje bus kalbama, kaip padalyti įtakos sferas tarp Sirijoje kovojančių grupių per vadinamąjį pereinamąjį laikotarpį. Tai paaiškina Rusijos pastangas padėti Basharui al-Assadui atkovoti kuo didesnę teritorijos dalį.