Naujienų srautas

Pasaulyje2020.05.21 17:29

JAV generolas perspėja – kosmosas virsta kovų vieta, grėsmę kelia Rusija

Voice of America, LRT.lt 2020.05.21 17:29

Rusija ir toliau kelia „rimtą“ ir „augančią“ grėsmę JAV interesams kosmose, teigia JAV kariuomenės vadas kosmoso gynybai.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Voice of America“ originalus kūrinys.

„Jos (grėsmės) yra tikros, jos rimtos ir jos kelia nerimą“, – trečiadienį žurnalistams sakė gen. Johnas Raymondas, vadovaujantis neseniai įkurtoms JAV kosmoso pajėgoms po JAV kosmoso vadaviete.

„Mūsų pranašumas buvo panaikintas ir būtent todėl Kosmoso pajėgų įsteigimas Oro erdvės vadavietėje yra itin svarbus, nes padės mums judėti greitai ir tiksliai, sumažinant kaštus likti augančios grėsmės priešakyje“, – pridėjo jis.

Kosmoso erdvė yra būtina įprastam įvairių sričių, nuo navigacijos iki bankininkystės, funkcionavimui. Įvairūs kosminiai objektai taip pat yra kritiškai svarbūs karinėms misijoms – nuo raketų paleidimo iki žvalgybinės informacijos rinkimo.

Gen. J. Raymondas neišsiplėtė, kai jo paklausė apie specifines sritis, kuriose JAV pranašumas nyksta, bet pabrėžė „ryškius žingsnius“, kuriuos šalis žengė pastaraisiais mėnesiais, kad liktų pasaulio lydere kosmose.

Jis taip pat nurodė, kad prie JAV lyderiavimo kosmose prisideda „geriausia partnerystė“ ir patvirtino, kad šį mėnesį Peru tapo naujausia valstybe, prisijungusia prie JAV vadovaujamo informacijos apie kosmoso objektus dalinimosi sistemos.

Duomenų apie situaciją kosmose dalinimosi susitarimas Peru suteiks priėjimą prie palydovinės sekimo informacijos ir sujungs Peru kosmoso agentūrą su karine komanda, kuri seka karinius objektus Jungtinėms Valstijoms.

Gen. J. Raymondas perspėjo, kad JAV stebėjo tiek Rusijos, tiek Kinijos kosmoso galimybių progresą, nes „bet koks jų pasiektas progresas galėtų sumažinti mūsų pranašumą“.

Rusija ir Kinija neseniai ėmė teikti didesnį prioritetą savo galimybėms kosmose, taip pat ir vystant technologijas, ginklus, kurie gali sutrikdyti ar sunaikinti palydovus.

„Mūsų priešininkai pastaraisiais metais ginklavo kosmosą. Jie jį pavertė kovos vieta“, – penktadienį sakė JAV gynybos skeretorius Markas Esperis.

Neseniai Rusija išbandė antipalydovines raketas, kurių technologija gali kelti grėsmę JAV objektams orbitoje. Rusija taip pat atliko dviejų palydovų manevrus, kurie sekė amerikiečių šnipinėjimo palydovą, šį žingsnį JAV kosmoso pajėgos praėjusį mėnesį pavadino „turinčiu kosminių ginklų bruožų“.

Gen. J. Raymondas pasmerkė Rusijos „dviveidišką“ elgesį kosmoso atžvilgiu, pridurdamas, kad Maskva viešai pasisako už ginkluotės atvirame kosmose ribojimą, bet tuo pačiu metu vysto kosmoso ginklus.

Iranas ir Šiaurės Korėja yra mažiau išvystę savo galimybe nei Rusija ar Kinija, tačiau vis tiek kelia grėsmę, nurodo gynybos pareigūnai.

Praėjusį mėnesį Iranas atliko pirmą sėkmingą karinio palydovo paleidimą į kosmosą. Gen. J. Raymondas pakartojo žurnalistams, kad palydovas buvo „ne daugiau nei interneto kamera“, todėl veikiausiai nesuteiks žvalgybinės informacijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi