Pasaulyje

2020.05.21 14:46

ES ambasadorius Arkčiai neigia, kad Rusija ir Kinija didina įtampą regione

LRT.lt 2020.05.21 14:46

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Arkties reikalams Michaelis Mannas stebi augantį Kinijos ir Rusijos dėmesį šiaurei, bet teigia, kad įtampa ir konflikto galimybė nedidėja, nes pagrindinis iššūkis tebėra klimato kaita, rašo „Politico“.

„Klimato kaita yra tikrai vykstantis dalykas, atnešantis ir tam tikrų grėsmių. (...) Norėčiau kaip ir sumenkinti įtampos augimo idėją. Tai buvo labai sėkmingas bendradarbiavimo Arktyje etapas“, – interviu leidiniui „Politico“ teigia ES politikos Arktyje vadovas ir buvęs Bendrijos ambasadorius Islandijoje M. Mannas.

Anot jo, dabar Arktimi vis didesnį susidomėjimą reiškia ir tradiciškai priėjimo prie šiaurinio regiono neturinčios šalys, bet tai nevirs problema „kol viskas bus gerai tvarkoma“, teigia diplomatas.

Aukšto rango JAV Valstybės departamento pareigūnas praėjusį mėnesį viename susitikime pareiškė, kad Arktyje „grįžta geopolitika“ ir perspėjo, kad „dėl besikeičiančios Arkties sistemos galime tikėtis, jog Kremlius ir Kinija imsis veiksmų, kurie kirsis su JAV ir sąjungininkų interesais“, cituoja „Politico“.

Tačiau anot M. Manno, nors ES ir Rusija turi skirtingų interesų, nereikia ieškoti įtampos taškų ten, kur jų nėra. „Negalime sakyti, kad jų nekils ateityje, bet šiuo metu, mano nuomone, viskas vyksta sklandžiai“, – sakė diplomatas.

Kaip bendradarbiavimo pavyzdžius M. Mannas minėjo bendrą ES, Norvegijos, Islandijos ir Rusijos Šiaurės dimensijos politiką bei naujus tarptautinius žvejybos susitarimus su Norvegija.

Dėl klimato kaitos tirpstant Arkties ledynams, vis pelningesnė tampa laivyba vadinamuoju Šiauriniu keliu. Jį monopolizuoti stengiasi Rusija, o Arktines ambicijas vis garsiau deklaruoja ir Kinija.

Praėjusią savaitę pirmą kartą po 3 dešimtmečių pertraukos JAV ir Jungtinės Karalystės kariniai laivai atplaukė į Barenco jūrą, demonstruodami NATO sąjungininkų dėmesį regionui ir čia esančių valstybių gynybai.