Pasaulyje

2020.05.20 16:13

Sakartvelo politikas: valdančiųjų retorika dėl koronaviruso primena Šiaurės Korėją

LRT.lt2020.05.20 16:13

Sakartvele pernai kilo protestai, žmonėms reiškiant nepasitenkinimą valdančiųjų sprendimu į parlamentą kalbos sakyti įsileisti Rusijos Dūmos deputatą Sergejų Gavrilovą. Tačiau prasidėjusi koronaviruso pandemija sutelkė kartvelus aplink politikus, kurių nevengiama kritikuoti. Dabar šaliai kyla nauji politiniai iššūkiai.

Sakartvelo parlamento narys, opozicinės „Europietiškojo Sakartvelo“ partijos vienas iš vadovų Giga Bokeria, kalbėdamas su Lietuvos europarlamentarais Rasa Juknevičiene ir Andriumi Kubiliumi, sako, kad pernykštis incidentas su Rusijos politiku itin paveikė padėtį šalyje.

„Tokiu žingsniu buvo pažemintas mūsų suverenitetas ir valstybingumas. (...) Tuo pačiu tai sukėlė neproporcingą valdžios atsaką, netgi panaudojant smurtą“, – valdžios reakciją į kilusius protestus primena G. Bokeria.

Dėl to Sakartvelo valdantieji atsitraukė ir Rusijos politikui nebuvo leista sakyti kalbos. Valdantieji pažadėjo patenkinti ir vieną iš pagrindinių opozicijos reikalavimų – leido dalį parlamento narių būsimuose rinkimuose rinkti proporciniu būdu. Vis tik, pažadą paleisti į laisvę politinius kalinius valdžia sulaužė.

„Tačiau dabar matome, kad šia objektyvia pandemijos grėsme (valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ vadovas Bidzina) Invanišvilis pasinaudojo kaip proga dar kartą sulaužyti susitarimą. Politiniai kaliniai vis dar yra nelaisvėje ir pati politinė atmosfera dabar yra labai agresyvi. Dabartinė valdžios politika socialiniuose tinkluose ir jų valdomose televizijose yra tokia, kad visus, kurie kritikuoja valdžią, reikia skelbti išdavikais, arba diskutuoti tik apie tai, jog šiandien pandemija yra grėsmė ir todėl visi turi palaikyti valdžią“, – teigia G. Bokeria.

Anot jo, šiandien valdančiųjų tonas primena Šiaurės Korėją ir šalyje yra vykdoma raganų medžioklė.

R. Juknevičienės paklaustas, koks šiandien yra kartvelų santykis su valdančiaisiais, G. Bokeria sako, kad pandemijos sąlygomis žmonės palaiko dabartinę valdžią, dėl kurios veiksmų neseniai rengė protestus.

A.Kubiliui svarstant, kokia šiandien Sakartvelo ekonominė padėtis, kovojant su COVID-19, Sakartvelo politikas priduria, jog šalyje nuo infekcijos miršta palyginus nedaug žmonių.

„Su ekonomikos planu valdžia jau pavėlavo žengti žingsnius, kurie padėtų mūsų žmonėms ir mūsų verslininkams. Jie fundamentaliai atsisako mažinti mokesčius, nors mes turėtume turėti daug mažesnę mokesčių naštą nei daugelyje šalių“, – teigia G. Bokeria.

Jis kritikuoja dabartinių valdančiųjų atsisakymą aptarti opozicijos siūlymus, kaip gelbėti ekonomiką nuo laukiančio turistų srauto išsekimo.

„Dabartinėje situacijoje visi šie verslininkai ir žmonės yra ant bankroto slenksčio. Jei mes norime duoti jiems šansą, kad jie rizikuotų tęsdami savo veiklą, nes tuo remiasi ekonomika, mes turime jiems suteikti ypatingas priemones“, – mano G. Bokeria.

Anot jo, reikėtų šalyje reikėtų mažinti mokesčius, bet oligarchai ir valdantieji to nesutinka padaryti, o tai gali itin pakenkti šaliai netolimoje ateityje.

„Tarp šalių bus konkurencija, laimės tie, kas greičiau atsigaus ir jei nebus daromi rizikingi žingsniai, nukentės žmonės. Taip pat, kas susiję su karantino pabaiga, tai mes turime greitai išeiti iš jo. Absurdiški suvaržymai, tokie kaip komendanto valanda, kokią naudą ji duoda, niekas negali paaiškinti. Dabar daugiau žmonių juda dienos metu, o tai reiškia daugiau kontaktų ir problemų“, – teigia G. Bokeria.

Sakartvele spalio mėnesį turi būti surengti parlamento rinkimai. Dabar, kaip pažymi R. Juknevičienė, žiniasklaidoje dažnai matomi valdantieji politikai, koordinuojantys kovą su COVID-19. Tačiau ar opozicija randa būdų perduoti savo žinią?

„Aš manau, kad nepaisant valdžios pranašumo, kokį gali turėti valdžia dėl pandemijos ar grėsmių visuomenei, valdžia turi šansą vienyti ir burti visuomenę, bet dėl tų fundamentalių klaidų, kurias valdžia padarė dabar ir pastaraisiais metais, pasibaigus šiam ciklui ir atėjus rinkimams, rinkėjai labai tiksliai reaguos į tuos žingsnius, kurie nebuvo padaryti iš valdžios pusės. Visi turimi pranašumai, taip pat ir milijardieriaus, nepadės per ateinančius rinkimus“, – prognozuoja opozicijos politikas G. Bokeria.