Pasaulyje

2020.05.20 11:59

Cenzūros skandalas Lenkijoje: iš eterio dingo konkursą laimėjusi Kaczynskio „gedulą“ pašiepianti daina

EurActiv, LRT.lt2020.05.20 11:59

Lenkijos lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui nepatogi daina laimėjo garsų muzikos hitų konkursą Lenkijos radijo Trečiojoje programoje. Todėl programos vadovas pranešė, kad balsavimas buvo suklastotas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Prieš 10 metų J. Kaczysnkio dvynys brolis, tuometinis šalies prezidentas ir partijos „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) vadovas, žuvo aviakatastrofoje, kai Smolensko oro uoste sudužo „Tupolev“ lėktuvas, skraidinęs didelę dalį Lenkijos vadovų.

Balandžio 10-ąją J. Kaczynskis kartu su kitais politikais ir asmens sargybiniais paminėjo brolio žūtį aplankydamas kapines, kur palaidotas buvęs Lenkijos prezidentas.

Įprastai, toks paminėjimas nebūtų išskirtinis, tačiau jis buvo surengtas, kai šalyje buvo draudžiami gausesni nei 5 žmonių susibūrimai, reikalauta laikytis atstumo, o palikti namų buvo negalima be kaukės.

Visi 38 mln. Lenkijos piliečių taikomi ribojimai buvo sulaužyti vienu metu. Kiti žmonės negalėjo pagerbti savo artimųjų, net laidotuvėse buvo leidžiama dalyvauti ne gausiau kaip penkiese. Be to, privačiai ceremonijai buvo uždarytos visos Powązki kapinės.

Todėl Lenkijos alternatyvaus roko muzikantas Kazik įrašė dainą „Tavo skausmas geresnis nei maniškis“, kurioje akivaizdžios užuominos į Lenkijos valdančiosios partijos lyderio aroganciją ir griežtų karantino taisyklių nepaisymą, kurias partija įvedė visiems piliečiams, tik ne sau.

Nutiko taip, kad daina „Tavo skausmas geresnis nei maniškis“ laimėjo garsų Lenkijos visuomeninio radijo Trečiosios programos dainų konkursą, kuris dar nuo 1989-ųjų formuoja ištisų lenkų kartų muzikinį skonį.

Paaiškėjo, kad jau sekančią dieną (šeštadienį), Trečiosios programos vadovas Tomaszas Kowalczewskis bandė priversti laidos vedėją Mareką Niedzwieckį ir 2 kitus ilgai radijuje dirbančius žurnalistus pasirašyti laišką, kuriame pripažįstama, kad balsavime įsivėlė klaida. Kai šie nesutiko, laišką pasirašė tik pats programos vadovas. T. Kowalczewskis taip pat anuliavo programos balsavimo rezultatus.

Dėl to, M. Niedzwieckis šeštadienį išėjo iš darbo, o paskui jį – ir dar keli žurnalistai. „Mystic Production“ įrašų kompanija, kuri atsakinga už tokių grupių kaip „Deep Purple“, „Marillion“, „Nick Cave“, „Olx“ įrašų platinimą, atsiėmė reklamas.

O trečiadienį pats Kazik – radijo apkaltintas papirkinėjimu konkurse – atsiėmė savo dainą iš Trečiosios programos grojaraščių.