Pasaulyje

2020.05.19 14:00

Baltarusijos opozicionieriui Statkevičiui neleidžiama pradėti prezidento rinkimų kampanijos

atnaujinta 14.48
BNS 2020.05.19 14:00

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija antradienį atsisakė užregistruoti prezidento posto siekiančio opozicijos lyderio Mikolai Statkevičiaus rinkimų kampaniją.

Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, N. Statkevičiaus prašymas buvo atmestas, kadangi šio politiko teistumas tebegalioja.

Neįregistruotos Baltarusijos socialdemokratų partijos (Liaudies Hramados) lyderis M. Statkevičius anksčiau kandidatavo į prezidento postą per 2010 metų spalį vykusius rinkimus.

Tąsyk paskelbus, kad rinkimus vėl laimėjo prezidentas Aliaksandras Lukašenka, opozicija Minske surengė didelius protestus, per kuriuos prasiveržė smurtas ir buvo areštuota daugiau kaip 600 demonstrantų, įskaitant patį M. Statkevičių.

2011 metais teismas opozicijos lyderį pripažino kaltu dėl masinių neramumų organizavimo ir skyrė šešerius metus laisvės atėmimo.

2015 metų rugpjūtį A. Lukašenka suteikė malonę M. Statkevičiui ir kai kuriems kitiems opozicijos aktyvistams, bet jo teistumas lieka galioti dar aštuonerius metus, nes „masinių neramumų“ kurstymas laikomas itin sunkiu nusikaltimu.

Išėjęs į laisvę N. Statkevičius ne kartą rengė kitas protesto akcijas.

Nauji Baltarusijos prezidento rinkimai turi įvykti šių metų rugpjūčio 9-ąją.

Komisijos vadovė kaltina opoziciją

Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos (CRK) pirmininkė Lidija Jermošina apkaltino opozicijos politiko Nikolajaus Statkevičiaus bendražygių grupę bandžius užkrėsti komisijos darbuotojus koronavirusu ir tokiu būdu nutraukti jos darbą.

„Ši grupė, į kurią ponas N. Statkevičius subūrė vienodų pažiūrų žmones, deja, dėjo visas pastangas sužlugdyti Centrinės rinkimų komisijos darbą“, – sakė L. Jermošina antradienį CRK posėdyje Minske.

Anot jos, šiai N. Statkevičiaus grupei priklausė ir moteris, kuriai testais buvo patvirtinta koronaviruso infekcija COVID-19.

„Ir jai tai žinoma. Ji keliskart buvo čia atvažiavusi, be to, reikalavo ypatingų sąlygų, kad dokumentai iš jos būtų priimti kabinete. Tikriausiai, norėjo nusispjauti mano priimamajame“, – kalbėjo L. Jermošina.

Komisijos vadovė pažymėjo, kad po to, kai užsikrėtusi moteris buvo izoliuota ir karantinuota, pirmojo lygio kontaktiniu asmeniu ji įvardijo CRK darbuotoją, priėmusį iš jos dokumentus. Anot L. Jermošinos, tokiu būdu siekta „paralyžiuoti viso CRK aparato darbą“.

„Štai tokie šios grupės darbo metodai. Tai negarbingas ir niekingas elgesys“, – kalbėjo ji.

L. Jermošina CRK aparato darbą šiuo laikotarpiu, kai priimami dokumentai dėl kandidatų į prezidentus kampanijų registracijos, palygino su „medicinos darbuotojų darbu užsikrėtusiųjų maru barake“.

Kiek anksčiau buvo pranešta, kad CRK atsisakė užregistruoti opozicijos lyderio N. Statkevičiaus prezidentinę kampaniją, motyvuodama, kad tebegalioja šio politiko teistumas.

Baltarusijos prezidento rinkimai turi įvykti šių metų rugpjūčio 9-ąją.