Pasaulyje

2020.05.19 11:00

Uždelsta epidemijos bomba – Jemene žmonės miršta, bet tyrimai dėl COVID-19 neatliekami

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.19 11:00

Karo nuniokotame Jemene tiksi uždelsta epidemijos bomba. Oficialioje statistikoje užsikrėtusiųjų užregistruota tik virš 120, mirčių apie dvi dešimtis. Tačiau nevyriausybinių organizacijų atstovai įspėja, kad tikrieji skaičiai gali būti milžiniški.

Pastaruoju metu ligoninėse miršta vis daugiau pacientų, kuriems pasireiškia simptomai, panašūs į sukeliamus koronaviruso, tačiau ligoniai dėl COVID-19 paprasčiausiai netiriami.

Žinios. Karo nuniokatame Jemene tiksi bomba: ligoniai dėl COVID-19 net netiriami

Apšaudyti pastatai Adene atskleiidžia šiurpią Jemeno penkerių metų karo istoriją.

Griuvėsiuose gyvenančios šeimos jau priprato prie kulkų ir sprogimų. Susitaikė su atsinaujinančiais choleros, tymų, difterijos protrūkiais. Dabar tenka susiremti su nauju priešu – COVID-19.

Oficialioji statistika kol kas fiksuoja tik kiek daugiau nei šimtą dvidešimt užsikrėtusiųjų, tačiau padėtis šalyje kur kas blogesnė – įspėja Jemene dirbantys nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Mūsų komandos nariai Jemene pasakoja apie žmones, mirštančius ant ligoninių slenksčio; apie šeimas, pastarosiomis savaitėmis netekusias po du tris artimuosius“, – sako „Gelbėkit vaikus“ atstovė Yousra Semmache.

Į Adeną atvažiuojantys automobiliai, kaip ir miesto gatvės – dezinfekuojami – tačiau čia šiomis dienomis miršta penkis kartus daugiau žmonių nei įprasta.

Atsisveikinama su ligoniais, kuriems pasireiškia simptomai, panašūs į COVID-19: kosulys, apsunkęs kvėpavimas, aukšta temperatūra. Ar tai tikrai koronaviruso infekcija – medikai negali pasakyti – atvejai tiesiog netiriami.

COVID-19 smūgis bus pražūtingas. Užsitęsęs Saudo Arabijos remiamų Jemeno pajėgų karas su Irano palaikomais sukilėliais pakirto šalies sveikatos apsaugos sistemos pamatus – maždaug pusė medicinos įstaigų sunaikintos arba priverstos užsidaryti.

Šalies medikai kovai su naujuoju koronavirusu turi tik penkis šimtus plaučių ventiliatorių. Ėminių tyrimus atlieka vos keturios laboratorijos.

Didžioji dalis Jemeno piliečių skursta, neturi vandens. Regionuose, kuriuose neįmanoma užtikrinti tinkamų sanitarinių sąlygų, koronaviruso židiniai gali išplisti akiimirksniu.

„Koronavirusas sukelia papildomų iššūkių sveikatos sistemai, kuri ir taip dabar patiria didžiulę įtampą. Išplitus virusui, ji bus parklupdyta. Taip pat sutriks žmonių ir prekių judėjimas“, – teigia Jungtinių Tautų atstovas Abdessalamas Ould Ahmedas.

Jau dabar šalyje kilusi didžiausia pasaulyje humanitarinė krizė. Jungtinių Tautų duomenimis, daugiau kaip pusė – beveik 16 milijonų – šalies gyventojų neturi pakankamai maisto. Milijonai be tarptautinių organizacijų paramos neišgyventų.

Tikėtina, kad dėl pandemijos nuskurs dar daugiau Jemeno piliečių. Dalies šeimų gerovė priklauso nuo giminaičių, dirbančių Persijos įlankos šalių energetikos sektoriuje.

Pernai į šias šalis dėl darbo emigravę Jemeno gyventojai gimtinėje likusiems šeimos nariams atsiunstė pusketvirto milijardo eurų.

Tačiau dabar COVID-19 paralyžiavo naftos gavybą, todėl emigrantai neteko darbo, buvo priverstii eiti atostogų arba dirbti už gerokai mažesnį atlyginimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.