Pasaulyje

2020.05.19 08:07

Europos Sąjunga stoja PSO pusėn – palaiko organizaciją po Trumpo grasinimo pasitraukti

atnaujinta 15.48
ELTA, LRT.lt, BNS2020.05.19 08:07

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino visam laikui įšaldyti Jungtinių Valstijų Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) skiriamą finansavimą, nebent per artimiausias 30 dienų būtų padaryta „esminių pagerinimų“. Europos Sąjunga (ES) pareiškė palaikanti organizaciją.

Balandžio viduryje Vašingtonas sustabdė įmokas į PSO biudžetą ir apkaltino organizaciją esant pernelyg palankia Kinijai bei nuslepiant informaciją apie koronaviruso protrūkį ir netinkamai jį valdant.

Pirmadienį D. Trumpas tviteryje paskelbė jo siųsto laiško PSO generaliniam direktoriui Tedrosui Adhanomui Ghebreyesusui nuotraukas, teigdamas, kad laiškas yra „savaime aiškus“.

ES palaiko

Europos Sąjunga antradienį išreiškė paramą Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) ir daugiašalėms kovos su koronavirusu pastangoms po JAV prezidento grasinimo pasitraukti iš šios Jungtinių Tautų (JT) sveikatos agentūros.

„Tai yra laikas solidarumui, ne laikas badyti pirštu arba trukdyti daugiašaliam bendradarbiavimui“, – žurnalistams pareiškė Bendrijos atstovė užsienio reikalų ir saugumo politikos klausimais Virginie Battu-Henriksson.

Per virtualų Pasaulio sveikatos asamblėjos susitikimą antradienį Europos Sąjunga pateikė pasiūlymą atlikti tarptautinio atsako į kilusią pandemiją „nešališką, nepriklausomą ir išsamų įvertinimą“.

„Europos Sąjunga palaiko PSO pastangas pažaboti ir sumažinti COVID-19 protrūkį ir jau parūpino papildomo finansavimo šioms pastangoms paremti“, – nurodė ES atstovė.

Briuselis jau ne pirmą kartą stoja prieš Vašingtoną, D. Trumpui apkaltinus JT sveikatos agentūrą esant pernelyg artima Pekinui ir per lėtai reagavus į COVID-19 protrūkį.

Apkaltino PSO

Laiške D. Trumpas dėsto neva PSO trūkumų valdant koronaviruso pandemiją pavyzdžius. JAV lyderis pamini pirmųjų pranešimų apie protrūkį ignoravimą ir pernelyg artimą bendravimą su Kinija.

„Akivaizdu, kad jūsų ir jūsų organizacijos kartojamos klaidos reaguojant į pandemiją pasauliui kainavo ypač daug. Vienintelis kelias pirmyn Pasaulio sveikatos organizacijai būtų pademonstruoti nepriklausomybę nuo Kinijos“, – laiške teigia D. Trumpas.

„Jei Pasaulio sveikatos organizacija nesiims esminių veiklos pagerinimų per ateinančias 30 dienų, laikiną Jungtinių Valstijų finansavimo PSO įšaldymą padarysiu nuolatiniu ir persvarstysiu mūsų narystę organizacijoje“, – laiške grasina D. Trumpas.

Pirmadienį PSO pabrėžė pradėsianti nepriklausomą reakcijos į koronaviruso pandemijos vertinimą.
Per pirmadienį vykusią Pasaulio sveikatos asamblėją T. A. Ghebreyesusas pripažino, kad PSO atsakas į protrūkį turėjo trūkumų ir tikino pritariantis raginimams įvertinti jį.

Kinija kaltina šmeižtu

Kinija savo ruožtu apkaltino JAV prezidentą bandant apšmeižti Kiniją, išvengti atsakomybės ir derėtis dėl savo šalies tarptautinių įsipareigojimų PSO.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovo Zhao Lijiano teigimu, JAV, be kita ko, bando išvengti savo atsakomybės ir nukreipti dėmesį nuo savo pačių nepakankamų koronaviruso prevencijos ir kontrolės priemonių.

Atstovas pabrėžė, kad Kinija ragina JAV nebeversti kaltės kitiems ir sutelkti dėmesį į viruso plitimo sustabdymą JAV.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt