Pasaulyje

2020.05.19 11:28

„Freedom House“: Kinija silpnina Vidurio Europos šalis ir remia autoritarizmą

LRT.lt 2020.05.19 11:28

Kaip teigiama trečiadienį paskelbtoje JAV tyrimų centro „Freedom House“ ataskaitoje, Kinijos užsienio politika silpnina bent 20 Vidurio Europos ir Centrinės Azijos šalių demokratinių institucijų darbą, slopina budrumą, remia autoritarinius lyderius, informuoja „Radio Free Asia“ (RFA).

„Nors Kinijos užsienio politika paprastai nėra tiesiogiai konfrontacinė, ši valstybė netiesiogiai veikia demokratinių institucijų regione vystymąsi ir veiklą“, – rašoma Vašingtone įsikūrusio mokslo ir tyrimų centro „Freedom House“ metinėje ataskaitoje „Nations in Transit 2020“, analizuojančioje demokratinę valdymo formą 29 Vidurio Europos, Balkanų ir Azijos valstybėse.

Anot „Freedom House“, valdančiosios Kinijos komunistų partijos (KKP) vykdomos įtakos kampanijos tikslas yra dvejopas: sustiprinti Kinijos įtaką užsienyje ir skatinti teigiamą šalies įvaizdį visame pasaulyje.

Kaip teigiama ataskaitoje, siekiant šio tikslo, Kinijos diplomatinis korpusas „pritaiko veikimo metodus kiekvienai konkrečiai šaliai“, pasinaudodamas institucijų silpnosiomis vietomis ir „vogčia įsitvirtindamas korumpuotose politinėse ir ekonominėse struktūrose“, rašo RFA.

„Bendras tokių priemonių poveikis yra prastėjanti situacija valdymo, skaidrumo ir teisės viršenybės srityse ir papildomų galimybių grobuoniškam vietos valdančiajam elitui likti valdžioje bei toliau lenkti sistemą savo naudai kūrimas“, – rašoma dokumente.

Visų pirma „Freedom House“ akcentuoja Kinijos domėjimąsi technologijomis ir vykdomą žvalgybą, atkreipdamas dėmesį į tai, kad šalies technologijų gigantas „Huawei“ yra pasirašęs „Saugaus miesto“ sutartis su 10 iš 29 ataskaitoje „Nations in Transit“ aptariamų šalių – būtent tomis, kurios kenčia dėl prasto valdymo ir rimtų su korupcija susijusių problemų, rašo RFA.

Tadžikija ir Uzbekija viešose vietose įrengė apie tūkstantį kamerų, kad galėtų stebėti jose vykstančius įvykius, o „Huawei“ veido ir automobilio registracijos numerio atpažinimo sistemas naudojančios Serbijos policijos pareigūnai kartu su kolegomis iš Kinijos dalyvavo „teroristų nukenksminimo“ pratybose.

„Tokios partnerystės sėja nerimą, kad vis stiprėjantis Kinijos kišimasis gali sustiprinti autoritariškai nusiteikusius lyderius, padidinti represijų tikimybę, sumenkinti demokratinio valdymo ir pilietinės visuomenės vaidmenį, – teigiama ataskaitoje. – Net ir demokratinėse valstybėse ekspertai įžvelgia silpnų vietų, kuriomis Kinijos valdžia gali pasinaudoti, nes Kinijos technologijos vis labiau įsitvirtina žvalgybos sektoriuje.“

Žiniasklaida ir „skolų diplomatija“

„Freedom House“ taip pat pastebi, kad Kinija savo įtaką regione plečia per žiniasklaidą, kuomet, įsikišus Kinijos valdžiai, skatinamas Kinijos komunistų partijai palankus naratyvas, slopinama kritiška nuomonė, valdomos turinio perdavimo sistemos.

„Vidurio ir Rytų Europoje Kinijos diplomatams laisvai leidžiama skelbti klaidinančius straipsnius, kuriais perteikiamas Kinijos primetamas naratyvas“, – rašoma dokumente.

Be to, Kinija savo įtaką šiame regione stiprina ir dar vienu būdu, kurį „Freedom House“ vadina „skolų diplomatija“ – lėšų nuskurdusioms ir infrastruktūriškai silpnoms šalims teikimas, naudojant politinę priklausomybę užtikrinančius metodus.

„Kinija turi pranašumą šiame regione, nes gali suteikti paskolas be tokių rimtų įsipareigojimų, kokius, pavyzdžiui, numato ES, vykdanti kur kas griežtesnę paskolų teikimo ir skolų susigrąžinimo politiką, – teigiama dokumente. – Dėl to šio regiono valstybių užsienio skolos vis labiau sutelkiamos Kinijos vyriausybės rankose.“

„Freedom House“ pastebi, kad Tadžikijos, Juodkalnijos ir Šiaurės Makedonijos skola Kinijai sudaro atitinkamai 41, 39 ir 20 proc. šių valstybių bendrų užsienio skolų. 2020 m. balandį dėl koronaviruso pandemijos Kirgizija, kurios du penktadalius visų užsienio skolų sudaro skola Kinijos bankui „Eximbank“, buvo priversta prašyti palengvinti skolinimosi sąlygas.

„Visos šios strategijos silpnina demokratijos budrumą ir suteikia esamiems ir būsimiems autoritarams priemones ir galimybes ilgiau išlikti valdžioje, – rašoma ataskaitoje apie Kinijos taktiką regione. – Galima ir būtina kovoti su [Kinijos] ardančia įtaka regione, tačiau finansinių investicijų ir politinių susitarimų poveikis yra ribotas. Skvarbi Kinijos įtaka turės mažiau galimybių prasiskverbti, tik jei suinteresuotieji subjektai sutelks dėmesį į regiono demokratinių institucijų stiprinimą.“