Pasaulyje

2020.05.18 14:25

Šnipinėjimo Trojos arklys – Kinija vagia ES paslaptis per Maltos ambasadą?

LRT.lt 2020.05.18 14:25

Anot Prancūzijos dienraščio Le Monde, Belgijos specialiosios tarnybos jau ne vienerius metus nuogąstauja, kad Maltos ambasadoje Briuselyje galimai įdiegtos techninės priemonės, kurias Kinija naudoja ES institucijų šnipinėjimui.

Perspėjimus apie šią grėsmę britų žvalgyba Belgijos institucijoms perdavė dar 2010 metais. Tokių šnipinėjimo veiksmų pradžia galėjo būti dar 2007-ieji, kai buvo baigti ambasados renovavimo darbai, savo naujienlaiškyje rašo Rytų Europos studijų centras (RESC) Vilniuje.

Anot žvalgybininkų, Kinijos slaptosios tarnybos galėjo prisidėti prie renovacijos.

Įvairūs baldai ir apdailos detalės buvo atgabenti ambasadai, esančiai visai šalia svarbių ES institucijų, iš Kinijos pagal 300 tūkst. JAV dolerių vertės bendradarbiavimo sutartį.

Maltos valdžia ir šalies buvęs ambasadorius ES Richardas Cachia Caruana, kuris vadovavo ambasadai iki 2012 m., griežtai neigia bet kokią šnipinėjimo riziką. Anot jų, pastatas atitinka aukščiausius saugumo standartus ir yra reguliariai sertifikuojamas Maltos specialiųjų tarnybų, o visi daiktai gauti iš Kinijos buvo skenuojami ir nuodugniai tikrinami, kad atitiktų visus NATO standartus.

Maltos Vyriausybė taip pat nurodo, kad 80 proc. minėtų baldų buvo nurašyti per paskutinius porą metų, o atstovybės saugumo sistema buvo atnaujinta.

Malta palaiko šiltus santykius su Kinija. 2014 metais „Shanghai Electric Power“, Kinijos valstybinė energijos įmonė, nusipirko 33 proc. Maltos nacionalinio energijos tiekėjo „Enemalta“ akcijų už 320 milijonų eurų.